Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@dzankamizu no čo sa týka tých plastov u daikinu …
@dexter89 No to je pravda. Ceny idu hore a kvalita dole vodou. V minulosti sa robilo vsetko kvalitnejsie, bohuzial. Ale teda ja mozem porovnad len Mideu blanc s Toshiba Shorai Edge a ten edge teda vobec nepraska, zato ta Midea jak blazon. Mozno tie nove robia uz kvalitnejsie ? Neviem no. @sumo01 ano, je to tak ako hovoris, ja sa tomu necudujem ani. Ked som mal tu Toshibu dole tak to slo presne opacne :) Ale hore ta midea cyklovala ako blazon, tak som ju musel dat dole. Midea ide od 0.6KW prikom, pricom Toshiba od 0.25KW a pritom obe rovnake BTU. Hold, ten kompresor u Toshiby je iny level, oni tam davaju vlastne kompresory. Tento kontretne twin rottary. Ked je tazsia o 8 kil tak to je dobry znak no. Zalezi aj od vykonu a tak. A jasne, staci aj klima za 800. Ja som len porovnaval vlastnu skusenosti, nevravim ze Midea je zla, ale proste ta Toshiba je o level vysie. Samozrejme platis aj za znacku, treba zvazit no. Kazdopadne, upustam z kurenia klimou, lebo je to proste otravne. Ako OK na chatu, ked si tam raz za cas, ale mat stale obe pustene je otrava. Okrem toho ze to huci (ano, daju sa obmedzit otacky ventilatora, ale to ti potom klesne aj ucinnost), tak to viri prach a hlavne, pokial nemas vnutornu jednotku v kazdej izbe tak potom mas tie teploty rozdielne, cim dalej je izba od klimy. Je to tak 2C mozno, ale je to otravne. Plus ani neplota v jednej vacsej izbe neni vsade rovnaka, tu maju jasne na vrch podlahovky a stere dobre radiatory. Takze, ja som mal fajn skusenost co sa tyka uspory, za rok mi to asi 1500 eur usetrilo, ale nechcem to mat stale takto, takze idem do TC. @stefan222 no ja som za 5 rokov klimu este necistil :) Maximalne som vytrepal par krat tu prachovu sietku. Mno kuri stale aj chladi, ucinnost netusim ci klesla. Rotor sa ti nezadrbe, maximalne sa ti nacpe prach do chladica, to je najvacsi problem. Hlavne teda pri chladeni, pri kureni to je vpodstate OK a ani sa to nema ako zasrat.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dzankamizu:

@dexter89 No to je pravda. Ceny idu hore a kvalit…
@dzankamizu ten komfort teplovodnym kurenim, ci uz podlahou alebo radiatormi bude vzdy vacsi, to je jasne. Praskanie plastov je isto neprijemne, no nie je jediny faktor miery kvality klimy. Predsa len, porovnavas strednu triedu Toshiba s total basic od Midea. Inak Toshiba home appliances je vlastnena a sucastou Midea group od r. 2016 https://www.midea-group.com/our-busin... Inak tu Toshiba Shorai Edge, to mas aky konkretne model, chladiaci vykon? Si si isty, ze tam mas Twin Rotary kompresor? Podla specifikacie, Shorai Edge osadza Twin rotary len pre modely 5kW a vyssie, nizsie maju "len" bezny rotary, ako aj Midea.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@jozu77 tak tam sa dostane "len prach" po rokoch …
@stefan222 a vyparnik cistis ako? Staci ho povysavat?
Odpovedať
@dzankamizu kompresor u toshiby o moc iny level nieje. Kompresory do midea vyraba toshiba -rovnaky vyrobca, a teda aj midea oasis(a pravdepodobne aj nizsie modely) maju dvojity rotacny kompresor -screen dole je "midea" kompresor. So spotrebou neviem, neviem porovnat, ale 2,5kw midea(3,5kw 400-530)w ide okolo 300-350w podla pocasia a to mame nezateplenu staru bytovku. 2,5 kw ma statavenu teplotu na klime 22 stupnov a 3.5kw 24 stupnov
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od nomitan:

@dzankamizu ten komfort teplovodnym kurenim, ci u…
@nomitan hej, mam tu 5KW. To mas pravdu ze nieje, ale pomaly ten najpodstatensi :) Dneska vsetky klimy kuria, chladia. Ke je vonkajsia viac hlucna tak ti to az tak nevadi lebo to vnutri nepocujes, ale ked je vnutrorna shit, tak je to problem lebo ta to bude vkuse otravovat. Moze ale byt ze ten oasis je iny level, nemam to jak porovnat, lebo som to nevidel. Idealne by bolo keby si mozes klimu kupit ako inu elektroniku, nainstalujes si, nie si spokojny tak vratis do 14 dni a hotovo, ale to sa neda bohuzial. @sumo01 boh vie ako to je, ale ide to dole vodou. Ono zalezi aj kde sa tie kompresory vyrabaju. Tak ono bytovku vykurit je nieco uplne ine ako vykurit 160m2 dom. V bytovke sa byty vykuruju jeden od druheho a kto je dole, nedajboze este na servernej strane tak ma smolu, zadotuje aj ostatnym ak nemaju pomerove rozpocitavanie tepla.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dzankamizu:

@nomitan hej, mam tu 5KW. To mas pravdu ze nieje,…
@dzankamizu "V bytovke sa byty vykuruju jeden od druheho a kto je dole, nedajboze este na servernej strane tak ma smolu, zadotuje aj ostatnym ak nemaju pomerove rozpocitavanie tepla." Toto idú legislatívne upraviť, to rozpočítavanie tepla. Znevýhodnia takých tých "zlodejov tepla".
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od dzankamizu:

@dexter89 No to je pravda. Ceny idu hore a kvalit…
@dzankamizu no ku komfortu , u mňa napr. je komfort u klím rozhodne lepší ako u podlahovke ... Ale mám len káble zaliate v potere, nie vodnú podlahovku tam je to asi lepšie ... Ale u tých káblov žiaden pocit teplej podlahy či ,,tepla od spodu,, ako o tom všetci básnia ... Na termostate som mal 23-24 a podlaha studená a pocit chladu , klímu zapnem na 22 a v celej izbe fajne ... Ale je to samozrejme aj tým že to fúka teplo ... Po vypnutí sa zas priestor ochladzuje rýchlejšie a odchádza aj pocit tepla , čo ale pri tých nových invertorovych klimach v podstate odpadá , keďže sú stavané v podstate na to že idú nonstop a nepretržite ... Takže za mňa komfort u klímy určite lepší ako u káblov v podlahe ... Ale je pravda že v domoch čo majú teplovodné podlahové som mal lepší pocit tepla aj teplej podlahy ... Osobne by som určite nikomu neodporúčal káble či tie blbé infra fólie či iné bludy do podlahy ... Keď už podlahovka rozhodne len na báze vody ... Môj názor
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@dzankamizu "V bytovke sa byty vykuruju jeden od …
@toky1 Hej, to je urcite dobre. Kopa ludi tomu nechape ze preco by mala 60% platit pomerovo a zvysok podla toho kolko realne ukazuju jeho merace. No prave pre to, ale vysvetli im to. My sme to takto mali este ked som byval v byte nastastie, ale viem ze kopa domov to nema a ti chudaci co byvaju na prizemi zaplatia aj 2x tolko co ich sused nad nimi ktory si navyse vypne radiatory. @dexter89 to naozaj? Ved podlahove kurenie by malo byt najkomfortnejsie. Ten odporovy drot je asi problem ze to bud fofruje naplno alebo vobec cize ak to je zle vyregulovane tak moze byt problem ze ti to vychladne. Toto ma inak suseda to odporove a je to fakt na nic. Niekde jej to nekuri vobec, asi tam ma daco prerusene. Ale ked tam ide voda, to by mal byt iny level s najlepsi komfort pri kureni. Kamos to ma vsade natahane a je to prijemne no. Hlavne teplo stupa hore cize pri nohach mas vzdy najteplejsie a to robi vela. Ja napriklad klima, hore su tropy a ku podlahe to chladne, rozdiel medzi stropom aj 4 - 5 stupnov. Klima ti samozrejme vykuri rychlejsie ale aj rychlo sa ochladi ked vypnes, ziadna akumulacia, nic. Zalezi aj od velkosti izby, mensie vykuri lepsie ako velke. U mna je to teda v poradi podlahovka (teplovodna), radiatory (nizkoteplotne), klima.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozu77:

@stefan222 a vyparnik cistis ako? Staci ho povysa…
@jozu77 vysavacom opatrne aby sa neposkodili lamely, to pisem ze u klimy je skor dolezita funkcia aku ma a nie znacka samotna. napr ten heier si cisti vnutornu jednotku kvazi defrostom kde ju zmrazi a potom na 56st je druy clena program co vysusi poriadne. dalej ta nova heier klima seria expert ma lepsie tvarovane vyduchy a teply vzduch smeruje dole ako ma, a teplo potom stupa hore.. lamely a vyparnik sa casom zanesie tak ci onak. potom to clovek dycha.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@dzankamizu no ku komfortu , u mňa napr. je komfo…
@dexter89 mal som aj origo kablove rohoze FENIX a mozem povedat ze to bolo najlepsie kurenie co sa tyka povrchoveho tepla - ziadne studene a teple miesta na dlazbe ako pri vodnej podlahovke. Nadherna regulacia cez digitalny termostat a to ticho, proste super. Keby som mal neobmedzeny zdroj elektrickej energie respektive aspon super lacnej tak urcite zostanem pri elektrickych rohoziach. Moje rohoze boli bifilarne zapojene takze ziadne elektromagneticke ziarenie nehrozilo. Len teplo a ticho. Potom ale aj udaj na elektromere "zahrial" druhy krat 😁
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dzankamizu:

@toky1 Hej, to je urcite dobre. Kopa ludi tomu ne…
@dzankamizu toto s tym zdielanim nakladov na kurenie na cinziakoch je vzdy polemicka vec ze kolko % teda zdielat. Ja som byval na samom vrchu pod zateplenou strechou takze trenkova teplota 25C nebola problem. Kamoska byvala na 1.poschodi a na 19C-20C to nevykurili na severnej strane nikdy ked mrzlo. Ono velmi pomaha solidne urobene zateplenie bytovky plus vymena dveri a okien. Vtedy tie rozdiely nie su take extremne. Kamarat pracoval kedysi na sprave domov a hovoril ze realne su tie rozdiely bezne aj 1:5 v spotrebe v jednom cinziaku pri rozne umiestnenych bytoch v nezateplenom cinziaku. Spominal ze na zapade to neriesia ako u nas tu ze kompenzujeme nevyhodné chladné byty. "Sam si si kupil byt na severnej strane tak to nikoho nezaujima ze platis viac za teplo. V lete zas usetris na chladeni. Proste kazda nehnutelnost ma svoje vyhody aj nevyhody a nikto ti tie nevyhody nebude kompenzovat."
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od dzankamizu:

@toky1 Hej, to je urcite dobre. Kopa ludi tomu ne…
@dzankamizu @bksl ja tie káble mám celkom OK ... mám to zapojené na 6 termostatov a okruhov... tiež zapojené jak vravíš bez elektrosmogu vraj ... :) Dokonca ma to nejak finančne neruinovalo, ako vychádza mi to rozdiel 500€ /rok pri kureni kablami, čo keby bolo veľmi komfortné, tak to oželiem... U mňa skôr išlo o ten pocit... napr. v menších izbách to nikdy nenahrialo podlahu ani na pocit... aj keď termostat ukazoval +23°C v izbe pocitovo tam bolo chladno, robil som aj video a pokus ... nechal som podlahovku ísť asi 8 hodín a meral som teplotu podlahy bola okolo 24-25 stupnov... teraz mám klímu v menších izbách nastavené lamely pri kúrení odporúčam mať nastavené kolmo dole... jednak to tlačí teplý vzduch dole a rozlieva sa po podlahe a je to efektívnejšie... neviem akú mám teplotu podlahy pri kúrení klímou ale garantujem ti že paradoxne väčšiu ako pri kabloch, v tých menších izbách určite ... samozrejme nie je to úplne rovnomerné ale to mi nevadí, chodím v tenkých ponožkách celý rok
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@dzankamizu @bksl ja tie káble mám celkom OK ... …
@dexter89 je to divne s tou tvojou elektrickou podlahovkou. Viem ze to je take divne sa pytat ale neukazoval termostat nahodou ziadanu teplotu a nie skutocnu ? Lebo skutocnych 23C na termostate pri podlahovom kureni musi znamenat uz naozaj celkom prijemne prostredie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dzankamizu:

@nomitan hej, mam tu 5KW. To mas pravdu ze nieje,…
@dzankamizu ja som to uz tu spomenul niekolkokrat, ano byvam v bytovke, ale 2 z troch izieb su na severnej strane a vsetky steny su nezateplene, tak si dovolujem tipnut, ze aj ak nudes mat 160m2, ale zatepleny dom, spotreba nebude daleko od tej mojej😂
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@dzankamizu "V bytovke sa byty vykuruju jeden od …
@toky1 toto je dalsia ficova blbost? Ako ak by to mali cislot, kde je ustredne kurenie, este mozno ok, ale sukromnym vlastnikom toto vycislit? A na zakalade coho?
Odpovedať
fico chce proste zrusit strednu triedu. len oligarchovia a ludia zijuci v nizkom standarde. takato spolocnost sa najednoduchsie ovlada a 50%+ ficovolicov bude vzdy dostatok 😉 sikovny chalan ten fico len skoda ze ten jeho moralny kompas ukazuje stale len smerom ku korupcii a k jej uspesnemu krytiu.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od bksl:

@dexter89 je to divne s tou tvojou elektrickou po…
@bksl nie termostat ukazoval dobre ale neviem no podlahy mám laminátové ... Kde je dlažba tam to bolo ok aj podlaha samozrejme teplejšia ... Ale nám to pocit tepla nedávalo aj ľudia čo k nám chodili tak vkuse hovorili že nejak chladno ... Pritom termostat ukazoval 22-23 stupňov a stále pocit chladu ... aj nezávislé teplomery samozrejme teplota zodpovedala realite ale ten pocit nie Môže byť že sme žili celý život v bytovke a ja osobne som zvyknuty na teply odchov 😀 ako žil som na 10 poschodí takže na margo toho vykurovania od susedov teplo stúpa hore a radiátor som nemal nikdy zapnutý nikdy 😀 a vždy bolo fajne teplo ... Ale teraz to zmenili ... Predtým išla rúra s horúcou vodou krížom cez celý byt a v podstate zavrel si to len hlavicou a merak na radiátore ... Teraz tam dali už termostaty a teplo nepustí ani zo stupačky do bytu takže chladná je aj rúra v zemi ... Zlepšuje sa ten manažment s teplom
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@toky1 toto je dalsia ficova blbost? Ako ak by to…
@sumo01 Toto zbytočne riešiš, proste to takto chcú urobiť. Je jedno či je to nápad Fica alebo koho konkrétne. Osobne si myslím, že to je nápad predchodzej vlády ale to nieje podstatné. Bude to tak rozučtovávané a basta fidlikes. https://ekonomika.pravda.sk/ludia/cla...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@sumo01 Toto zbytočne riešiš, proste to takto chc…
@toky1 Ako neviem co s tymto ma fico. Kazda normalna bytovka to ma uctovane uz teraz pomerovo, presne koli tym dovodom spominanym vyssie. Ludia zijuci v jednej bytovke, zdielaju bytovku, podielaju sa na fonde oprav a pod. Neviem preco by si mal niekto, zato ze byva v strede vypnut radiatory a nechat sa vykurovat inymi. Je to sproste zneuzivanie a okradanie susedov, pretoze sa zhodneme, ze kurit asi musi kazdy. Takze ak to bude v zakone, tak toto je jedna z mala veci, ktoru ficovi nemam za zle. Prave teraz bola o tom analyza a tie rozdiely su brutalne. A to este nevravim ked ma niekdo nezateplenu bytovku. Ty totiz nevykurujes len svoj byt, ale celu bytovku ci chces alebo nie.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dzankamizu:

@toky1 Ako neviem co s tymto ma fico. Kazda norma…
@dzankamizu Tak s týmto celkom nesúhlasím. Hodne je to závislé od potreby obyvateľa toho ktorého bytu. Napríklad ak má obyvateľ na severnej strane bloku potrebu z nejakého dôvodu kúriť na 24° a obyvateľ bytu "vo vnútri" bloku má radšej 19° pretože chce chladnejšie tak kradne teplo prestupom cez stenu od suseda s bytom na severnej fasáde? Za tým vtedy nieje treba hľadať úmysel kradnúť chápeš. Keď som sa nasťahoval do paneláku tak som mal v byte na riadiátoroch zapečené ventily, nedali sa škrtiť prietoky. Mal som v byte 27° chodil som v trenkách a otvorené okná pritom sused vedľa sa neustále sťažoval že má v byte 16° a mrzne. Nemali sme merače na radiátoroch. Na vlastné náklady som vymenil ventily a konečne som mohol mať v byte pre mňa optimálnych 19°, sused svojich 21°, potom nám osadili merače a sused pindal že ako to že on platí o tretinu viac za teplo ako ja. Že mu kradnem teplo. Akože kradnem? On mi ho tlačil cez stenu, ja som ho nechcel. :-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@dzankamizu Tak s týmto celkom nesúhlasím. Hodne …
@toky1 a presne o tomto to je, zas jeden blby zakon a je jedno ci od fica, alebo starej vlady -rovnaka debilita ako nam predvadzaju nonstop -nedomyslene do konca a hlupost prveho rangu - ale zial, co si volime, to mame, neradno sudit za hlupost politikov, ale skor hluposr ich volicov😂
Odpovedať
byvanie na cinziaku je vzdy velky kompromis ale ponúka za malo penazi vela muziky ako sa hovori. byval som takto 40 rokov skoro od narodenia. za sociku nikto neriesil spotrebu tepla na vykurovanie ani na novej bytovke (byval som od 88-ho), vsetci kurili co to dalo. ked sa v 95-tom odkupili byty do osobneho vlastnictva tak pribudli prve pomerove merace tepla umiestnene na vystupe radiatora. my sme mali velmi rychlo 30% zaklad co si spominam a ostatne vypocitane z pomerovych meracov. a kto naozaj prekuroval tak aj viac platil. kto ale setril tak moc neusetril vdaka tym 30% zakladu a zaroven nizkej hodnoty na sklicku spiatocky ktore bolo merane spektrofotometrom (nizsia hodnota=vyssia spotreba). mal som k dispozicicii plombu tak som sklicko po osadeni "odpisovacmi" vytiahol zo spiatocky a nechal polozene pod radiatorom pri stene. a co sa nestalo ?! sklicko malo po roku priemernu hodnotu akoby som standardne kuril 😁 jedine realne meranie spotreby radiatora je meranie teploty vstupu, vystupu a prietoku.
Odpovedať
Toto je ten meraci zazrak co sme mali na cinziaku cez 20 rokov: https://www.vipa.cz/vipa_c
Odpovedať
Profilova fotka
Moja hlavná klímka dnes vyzerá jak eskimak ... Fúka od juhu vlhký vzduch ,mrznuce mrholenie -0,9 stupňa
Odpovedať
stary design, zbytocne velka cast toho chladica je schovana za krytom.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

stary design, zbytocne velka cast toho chladica j…
@bksl ziadny stary dizajn, tak sa proste klimy robia, aby bol regulovany odvod kondenzu a nieteklo to kade tade ako olej zo skodovky. Minuly tyzden som si kupil dalsiu klimu (tohto rocny model) a nic sa nemeni, kompletna kapotaz, akurat si uzivatel moze zastuplovat (nemusi) 5 vypustnych otvorov. Ohrev vanicky samozrejmost.
Odpovedať
uz som to tu postol niekolko stranok nazad. ja mam lamely mimo spodku jednotky. voda sama odkvapkava mimo - nikdy nezamrzne ziadna vanicka, trubka, cerpadlo, ziadna konzumacia elektriny naviac. chladic nema zakrytu ziadnu nasavaciu cast - maximalna efektivita
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

uz som to tu postol niekolko stranok nazad. ja ma…
@bksl taktiez som to tu postol par stranok dozadu, mam tak TC na bazen a je to nahovno.
Odpovedať
Neviem ako na tom sú s týmto vonkajšie jednotky TČ ale čo ja viem vonkajšie jednotky všetkých klimatizácií majú dno šasi. V tom dne majú otvory na odtekanie kondenzátu- niektoré jeden, iné viacero. Ale dno majú všetky.
Odpovedať
ja si myslim ze skor asi ide o to ze TC bude pouzite hlavne na vykurovanie vodneho podlahoveho kurenia ktore je vacsinou na rodinnych domoch kde jednotka moze byt vedla nehnutelnosti. takze aj kondenz moze odtekat kade tade. pri klimach ide vacsinou o bytove jednotky kde sa uz o kondenzat treba postarat aby nekvapal kade tade z poschodovych domov a tomu je podriadeny aj design vonkajsej jednotky.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?