Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@toky1 no ved ked rad zbieras bodiky z kW, tak as…
@stefan222 Tak to je blbosť. Ja mám momentálne teplotu vody na výstupe z kotla do radiátorov 48°.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@stefan222 Tak to je blbosť. Ja mám momentálne te…
@toky1 tak ale hrejes aj klimami a sem tam krbom ked som to pochopil spravne. ale tak vystup do radiatorov s takou teplotou dom pravedpodobne nezohreje. ale verim ze cisla mas k svojej spokojnosti. ci je doma teplo/prijemne je super potom.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@toky1 tak ale hrejes aj klimami a sem tam krbom …
@stefan222 Vyhrejem dom v pohode radiátormi s takouto teplotou vody do radiátorov. Klimu využívam na kúrenie nad 5° exteriérových. Prípadne v jednej izbe s klimou prihrejem keď kúrim krbom - tá izba kvôli jej polohe vtedy inak zostáva chladná pretože teplo z krbu vypne termostat od kotla. Plus ešte samozrejme experimentujem. A nieje to novostavba, je to dom z 80tych rokov po nejakých rekonštrukciách. 😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@toky1 tak ale hrejes aj klimami a sem tam krbom …
@stefan222 vyhrejeme radiatormi, aj staršie domy...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od papulaa:

Dnes sa mi stala celkom zaujimava vec Posledne dn…
@papulaa ja som dnes rovnako po mesiaci cistil vnutornu jednotku( chemia ktoru radil dexter) Na tych sietka som mal tiez nanos prachu tak som to povysaval a vyparnik som nastriekal chemiou proti plesniam. Asi posledny tyzden som daval klimu na 3ti stupen aby mi to vykurilo priestor na pozadovanu teplotu a po vycisteni ju staci dat na 2-hy stupen a v pohode stiha. Uvedomil som si to az teraz ked som si precital tvoj prispevok. Takze cistenie netreba podcenovat.
Odpovedať
Ja mam na LG v aplikacii "Spravcu filtrov" kde je nastavenych 720 hodin prevadzky klimy, po ktorych treba vycistit filtre vo vnutornej jednotke. Ked ostava 72 hodin tak mi appka hodi hlasku, ze "ostavaju 3 dni, vycisti klimu", takze mas taky reminder aby sa na to nezabudlo
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hockto:

Ja mam na LG v aplikacii "Spravcu filtrov" kde je…
@hockto takze ten 1 mesiac je akurat Ja to pre istotu skontrolujem po 2 tyzdnoch Rozmyslal som ci ten prach nemohol sposobot krb kedze sme tam zacali prikurovat raz za cas
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od papulaa:

@hockto takze ten 1 mesiac je akurat Ja to pre is…
@papulaa jj od krbu asi aj prašnosť... ja zvyknem na tej čo ide stále aj každé 2-3 týždne osprchovať filtre... to je 2 min. roboty... a máš istotu že je to vždy čisté ... po mesiaci nonstop prevádzky tam už tiež je vždy pekný nános sajrajtu...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od papulaa:

@hockto takze ten 1 mesiac je akurat Ja to pre is…
@papulaa ak teplovzdusny, tak ano moze zvysit prasnost, ale tak to treba tiez "eliminovat" starostlivostou o krb a domacnost celkovo, lebo ten krb viac menej roznesie len ten prach, ktory uz bol v priestore, netvori novy
Odpovedať
treba obcas pozriet aj rotor v akom je stave. Hlavne na starsich klimach, ktore nie su pravidelne servisovane je na lopatkach tolko nanosu, ze rotor straca ucinnost. V extremnych pripadoch sa z rotora stava tociaci sa nic nefukajuci valec.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od supiiik:

treba obcas pozriet aj rotor v akom je stave. Hla…
@supiiik klima je nova (pol rocna) @dexter89 davas aj mokre filtre naspat do klimy ? Ja vzdy cakam dokym uschnu a preto ich cistim len ked kurim v krbe
Odpovedať
Cerstva skusenost: Pozor na pracovny rezim klimy pri vonkajsich teplotach okolo nuly. Vcera som ju viackrat za poobedie vypol-zapol (upravy v rozvadzaci), nasledkom coho nedoslo viackrat po sebe k automatickemu defrostu vonkajsej jednotky (toshiba, minimalny chod je 40min. po prvy defrost). Nakonec ju lad pokryl natolko, ze obalil aj cidla, na zaklade ktorych ho spusta a namiesto drefrostu to rval kompresor natvrdo po limit. Kedze jednotka nema moznost manualneho defrostu (daiseikai), pomohlo az "otocenie" okruhu zapnutim chladenia v interieri.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od kejsix:

Cerstva skusenost: Pozor na pracovny rezim klimy …
@kejsix no inak kto vie ako to je ak by clovek nastavil nejaky harmonogram chodu cez appku, ze napr nech sa klima 4x do dna vypne, ci je ta klima tak inteligentna, ze v pripade ze by prebiehal v tom case defrost, ci by dobehol a az nasledne by klimu vyplo, alebo by ju napevno vyplo aj pocas defrostu presne podla nastaveneho harmonogramu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

Cerstva skusenost: Pozor na pracovny rezim klimy …
@kejsix " minimalny chod je 40min. po prvy defrost" toto vies isto z nejakeho manualu ? lebo to je naozaj divne. u mna prebehne defrost aj 3x za hodinu ak je pozadovany maximalny vykon
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

@kejsix " minimalny chod je 40min. po prvy defros…
@bksl
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od papulaa:

@supiiik klima je nova (pol rocna) @dexter89 dava…
@papulaa zo začiatku som tiež sušil ale teraz už nie dávam to aj mokré do klímy uschne to však vyparnik je stavaný aj na vodu aj na orosenie ten mokrý filter kľudne môžeš dať a ešte keď zapnes kúrenie tak rýchlo uschne @kejsix zaujímavé , mne príde že tie defrosty spúšťa nejaký snímač čo tam zaregistruje námrazu abo pokles výkonu ... Toto s tými 40 minútami mi príde tiež dosť divné ... Ja napr. stále keď vypínam klímu zvyknem počkať na defrost a tak ju vypnem ale moja žena to zapína vypína hocijako takže to asi nemá veľký efekt 😀
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@papulaa zo začiatku som tiež sušil ale teraz už …
@dexter89 Snímač námrazy pochybujem, ani ma nenapadá, ako by také niečo mohlo fungovať. Ale vie vlhkosť a teplotu okolia, takže skôr podľa toho. Výkon neviem, či si sleduje, ale pochybujem. Keď mi ušlo chladivo, tvárila sa, že všetko je v poriadku (žiadny chybový kód) a veselo si vrčala. Čakal by som, že pokiaľ nedosiahne rozdiel v teplote chladiva vstup/vystup, vyhodnoti to ako chybu. A nič.
Odpovedať
tak co ja viem u mna by sa mal defrost spustat na zaklade nizkeho rozdielu teplot medzi vystupom a vstupom chladiva chladica vonkajsej jednotky. nizky rozdiel teplot znamena ze chladic je uz moc namrazeny a nedokaze uz dostatocne ohriat "chladivo" a tym padom nie je mozne cerpat energiu z okoliteho vzduchu. @kejsix a ta tvoja klima to je nejake historicke zariadenie ked to tak primitivne funguje ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

tak co ja viem u mna by sa mal defrost spustat na…
@bksl ci je zrovna daiseikai9 historicke zariadenie si netrufnem hodnotit
Odpovedať
tak podla videi na youtube ma uz nejakych 6 rokov takze moze fungovat este relativne primitivne oproti dnesnym strojom. ma to inverter aj na kompresor aj na ventilator ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

tak podla videi na youtube ma uz nejakych 6 rokov…
@bksl jasne, 6 rokov, to je už stará hajtra zo stredoveku... samozrejme že to je invertor... nemám pocit, že by dnesne stroje boli nejak vyrazne dalej
Odpovedať
ja to odhadujem hlavne podla toho co pises ze ako primitivne sa to sprava
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@dexter89 Snímač námrazy pochybujem, ani ma nenap…
@kejsix no neviem , tie defrosty sú u mňa dosť nepravidelne ... Tá nová daikin tým že ide na nízky výkon , asi lebo vždy tie malé izby vykuri rýchlo, tak aj námrazu tvorí pomaly dnes je okolo 0 hmla a tvorí sa riadny sneh na jednotke 😀 ale čo som si všimol defrost bol o štvrtej a teraz je ďalší o pol ôsmej a to už vyzerala teda jak snehuliak ... Zato mi stále mrzne tá voda na spodku vane a v nedeľu som to zas pol hodiny rozmrazoval ... Idem tam namontovať kábel ... chcel by som kábel čo sa dáva na potrubia že nejak ten 4metre kábla myslíte že bude stačiť ? Chcem to nejako pripevniť nie dovnútra ale na spodok vane že to tam nejak tie 4 metre zo strany na stranu natiahnem v nejakých 8 líniách hlavne v zadnej časti vane ... https://www.electronic-star.sk/Zahrad... Čo myslíte ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

ja to odhadujem hlavne podla toho co pises ze ako…
@bksl to je len Tvoj subjektivny nazor, zaroven vsak mozes byt blizko pravde
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@kejsix no neviem , tie defrosty sú u mňa dosť ne…
@dexter89 Tam nemas riadny odtok ci preco Ti to tam mrzne? Mne po defroste ostavaju vane viacmenej suche... Nesiel by som cestou odporoveho kabla, ak to chces dava zospodu. Na aliku (ale asi aj niekde tu lokalne v eshopoch) kupis vyhrievacie "podusky" do kotercov, resp. niekedy sa to prezentuje aj ako spodny ohrev olejovej vane... siel by som touto cestou: https://vi.aliexpress.com/item/100500... a zospodu este na to na penu nalepil polys 3cm ako ochranu proti vetru.... zopnes 2x denne a vybavene
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@kejsix no neviem , tie defrosty sú u mňa dosť ne…
@dexter89 kabel musi byt urcite vnutri v tej vode co zamrza. voda zaroven bude od kabla vodit teplo do okolia ako tepelny vodic. keby das zospodu vane kabel tak znizis ucinnost tohoto procesu zbytocnymi stratami do okolia kde teplo netreba.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@kejsix no neviem , tie defrosty sú u mňa dosť ne…
@dexter89 dve dierky by som navrtal tam kde mas lad. a pockal by som ci kabel tam potrebujes dat.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

@stefan222 vyhrejeme radiatormi, aj staršie domy.…
@rudy1973 zle vidim ,ci to je vystup vody TUV? 45 v radiatore? hmm neni vlazny?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@rudy1973 zle vidim ,ci to je vystup vody TUV? 45…
@stefan222 pri zohrievani kurenia blika ikona, akurat pri foto zhasla, ano teraz kurime 39 - 48 st. do radiatorov, KK Bosch 8700iw, na teplotu 21,5 - 22 st.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od kejsix:

@bksl
@kejsix mne klima defrostuje kazdych 50min povinne a defrost trva minimalne 5min Aj ked je dofrost kratsi ako 5min dajme tomu 3min tak klima este 2min nic nerobi Je to vcelku otravne hlavne to padanie studeneho vzduchu ale zvykli sme si
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?