Kategórie

Zimné záhrady

Pod pojmom zimné záhrady si väčšina z nás predstaví malú presklenú časť našich obydlí, ktorá je plná rôznych rastlín. No už dávno nepatria len rastlinám. Okrem rastlín, si v nej v pokoji môžete oddýchnuť napríklad pri kávičke na pohodlnej sedačke, či pri dobrej knihe v kresle. Ide teda o umelé vytvorenie živej krajiny v rámci našich obydlí. Zimné záhrady sú čoraz obľúbenejšími a ak sa aj vy rozhodujete, či si jednu zaobstaráte, radi vám poradíme, na čo všetko sa máte zamerať a s čím všetkým môžete rátať.

Zimné záhrady a ich využitie

V zimnej záhrade sme schopní vytvoriť večné leto aj počas zimných mrazivých mesiacov, kedy v nej bude vždy príjemne, slnečno a zeleno. Z hľadiska duchovna môže byť človek vďaka zimnej záhrade spätý s prírodou takmer nonstop, bez nepriaznivých vonkajších vplyvov z okolia. Môžeme teda povedať, že zimné záhrady zvyšujú kvalitu života v obydliach, umožňujú krásne prepojiť interiér s exteriérom, vďaka tomu, že vytvárajú vzdušný a presvetlený priestor vhodný pre strávenie príjemných chvíľ odpočinku či relaxácie. Zimné záhrady sa okrem pestovania rastlín využívajú aj ako oddychový priestor, pracovňa, posilňovňa a podobne.

Funkcie zimných záhrad

Zimné záhrady spĺňajú tieto štyri základné funkcie:
- estetická funkcia: jej účelom je zatraktívniť obytný priestor, čo je možné dosiahnuť vhodným zakomponovaním zimnej záhrady k stavbe domu,
- funkcia obytného rázu: vďaka nej sa zvýši komfort bývania v obydlí,
- funkcia rozšírenia obytného priestoru: úzko súvisí s predchádzajúcou funkciou
- funkcia zbližovania človeka s prírodou.

Účel zimnej záhrady

Vďaka rozdeleniu zimných záhrad podľa účelu, si budete môcť aj vy ujasniť, o aký typ záhrady máte záujem. Podľa účelu sa teda delia na:

  • Zimné záhrady ako obytný priestor: v ktorej je možné jesť, čítať alebo len tak tráviť voľné chvíle s rodinou. Do tohto priestoru patria samozrejme rastliny, napríklad aj také, z ktorých je možné získať rôzne exotické plody.
  • Zimné záhrady ako energetický systém: tento typ záhrad vyžaduje orientáciu na juh, strmé zasklené plochy v priestore cez napríklad dve podlažia domu, kde bude dosiahnuté žiadané prúdenie vzduchu. Využíva sa tu skleníkový efekt a slúži ako kolektor teplého vzduchu, vďaka čomu je možné znížiť úsporu energie na vykurovanie od 7 do 40 %, v porovnaní s rovnakými domami, ktoré nedisponujú takouto záhradou.
  • Zimné záhrady na pestovanie rastlín: alebo inak nazývané aj skleníky, v nich je možné pestovať rastliny voľne rastúce v subtropickom pásme. Tento typ zimnej záhrady však nie je určený na celoročný pobyt osôb v nej. Počas zimných mesiacov tu rastliny prevažne len prezimovávajú a v letných mesiacoch sú premiestnené napríklad na terasy alebo balkóny.

Zimné záhrady a ich konštrukcia

Ak hovoríme o zimnej záhrade z technického hľadiska, ide o zasklenú konštrukciu pričlenenú k budove. Výber nosnej konštrukcie pre zimnú záhradu závisí nielen od tvaru záhrady, ale aj od jej veľkosti a samozrejme aj od vašich finančných prostriedkov. Okrem nosnej konštrukcie sú dôležité aj izolačné vlastnosti okien, bezpečnostné sklá v obvodových stenách zimnej záhrady, mriežky v skle, oblúky, profilovanie jednotlivých hranolov, klimatizácia, kúrenie, tienenie, či odvlhčovanie.

Materiály na zhotovenie zimnej záhrady

Zimné záhrady je možné zhotoviť z rôznych materiálov a prevedení. Najčastejšie ide o záhrady z dreva, kovu, plastu a ich kombinácie. Ak sa rozhodnete pre kombináciu rôznych materiálov, mali by ste zohľadniť dobré vlastnosti materiálov tak, aby sa vhodne dopĺňali. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s kombináciou dreva a hliníka, ktoré sa navzájom pekne dopĺňajú a vytvárajú krásny vzhľad zimnej záhrady.

  • Zimné záhrady z dreva: drevo je vhodné najmä pri menších zimných záhradách. Ide o tradičný prírodný štýl, ktorý je dostupný aj z hľadiska ceny. Malou nevýhodou pre niekoho môže byť to, že masívne drevené rámy uberajú plochu zo zasklenia a tým znižujú osvetlenú plochu zimnej záhrady. Ak sa rozhodnete pre drevo, rátajte aj s jeho náročnejšou údržbou, keďže po určitom čase vás neminie obnova jeho povrchovej úpravy. Okrem toho tiež drevo podlieha biologickej degradácii. Na druhej strane však dotvára krásny prírodný štýl každej zimnej záhrade.
  • Zimné záhrady z plastu: ich najväčšou výhodou je ich nízka cena, pre rôzne typy riešených zimných záhrad. Nevýhodou je však ako aj pri rámoch z dreva ich robustnosť a plast je vhodným riešením len pre malé zimné záhrady, keďže nemá príliš veľkú nosnosť. Ak sa pri jeho údržbe bojíte, že pri výbere bieleho plastu budete vidieť každú aj najmenšiu špinku, tak sa môžete rozhodnúť aj pre rôzne iné odtiene, najčastejšie ide o odtiene v imitácii dreva.
  • Zimné záhrady z kovu: výhodou kovu je, že sa môže využiť aj pri rôznych zložitých tvaroch zimných záhrad a aj pri väčších zimných záhradách. Za zmienku stojí aj vysoká nosnosť kovu, okrem toho môžu byť rámy omnoho užšie ako pri rámoch z dreva a plastu, čím prepustia oveľa viac svetla do zimnej záhrady. V minulosti sa najčastejšie používala oceľ, dnes sa pre ľahšiu údržbu používajú rôzne hliníkové zliatiny, ktoré nepodliehajú korózii a majú dlhšiu životnosť. Zimné záhrady z kovu sa vyhotovujú v rôznych farbách rámov, okrem farby základného kovu sa najčastejšie používa aj zlatá či bronzová farba. Nevýhodou však je vyššia cena tohto materiálu.

Ak sa rozhodnete pre akýkoľvek typ a prevedenie zimnej záhrady, určite neoľutujete. Zimné záhrady sú totiž investíciou do budúcna, z ktorej budete môcť neustále nasávať energiu.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)