Retro nábytok
Retro je in! Táto módna vlna sa nevyhla ani nábytkom, ktoré sú v takomto prevedení dnes naozaj veľmi obľúbeným kúskom v domácnosti. Vo všeobecnosti sa za moderný retro štýl v oblasti nábytku považuje dizajn 50. až 80. rokov minulého storočia, niektoré ikonické kúsky sú ale ešte staršie.
V súčasnosti ponúkajú nadčasové možnosti pre bývanie, pretože častokrát ide o nábytok v minimalistickom štýle, ktorý šetrí miesto a zároveň pekne vynikne v modernom interiéri. Vyberte si obdobie, ktoré sa vám najviac páči a inšpirujte sa ním pri zariaďovaní svojej domácnosti. Nebojte sa prepájať retro kúsky s modernými, uvidíte, že vždy to bude vyzerať veľmi dobre.
50. roky
Retro nábytok 50. rokov minulého storočia sa vyznačoval všestrannou farebnosťou – od pastelových farieb (ružovej, tyrkysovej, mentolovo-zelenej, modrej, svetložltej), cez moderné (čisté a sýte odtiene žltej, modrej, oranžovej, červenej, kombinácia čiernej a bielej), až po škandinávske odtiene (hnedá, krémová, sivá, zelená).
V kurze boli aj najrôznejšie vzory – od planét a galaxii až po šachovnicový motív. Obľúbené boli aj abstraktné motívy, prúžky, bodky, hviezdy, motívy kvetín a ovocia. Línie nábytku boli čisté a oblé, inšpirované vesmírom. Populárnym materiálom pri výrobe nábytku sa stala preglejka, ktorá je veľmi ohýbateľná a flexibilná.
Dekoračné predmety do domácnosti sa v tomto období začali vyrábať z plastu. Dekoračným prvkom sa stali aj lampy, ktoré si vyslúžili rôzne geometrické a abstraktné tvary, ale tiež odvážnu potlač na tienidlách. Zmenila sa dokonca aj dispozícia interiérov – viac sa začali otvárať priestory, vznikala multifunkčná zóna zo spojenej kuchyne, jedálne a obývačky.
60. roky
V tomto období sa už dizajn stáva prostriedkom sebavyjadrenia. Paleta farieb sa od predchádzajúceho desaťročia príliš nezmenila, iba odtiene sa stali viac energickými. Populárna zelená, zlatá, oranžová a žltá sa okrem módy presadila napríklad aj na autách. Obľúbené boli kontrasty farieb, a to v podobe kombinácie ružovej a oranžovej alebo bielej a čiernej, niekedy aj spolu s červenou.
Vzory a motívy v tomto období boli najmä batikované, kvetinové a psychedelické, zároveň druhá vlna – kultúra hippie priniesla do dizajnu etnický nádych. V kurze bol aj čistý dizajn škandinávskeho nábytku, zároveň často využívanými materiálmi pri výrobe boli kov, sklo, drevo a PVC. Zo 60. rokov pochádza aj soška siamskej mačky, obľúbené boli aj kohúty a sovy. Neprehliadnuteľnými boli tiež lávové lampy, ktoré sa ako najznámejší dekoračný prvok objavovali v rôznych farbách. In boli aj predmety z medi a ďalších kovov, na obrazoch sa objavovali geometrické tvary v pestrých farbách, psychedelické obrazy, grafika.
70. roky
Kozmický vek spolu s novými technológiami inšpirujú v tomto období k inovatívnym dizajnom. Modernými farbami sa stali svetlejšie odtiene zelenej, žltej, oranžovej a hnedej. Biela bola obľúbená na nábytku alebo na stenách. Kombinovali sa farby ako biela a čierna, svetlozelená a modrá, žltá a oranžová, ružová a zelená.
Hlavnou témou na textíliách a tapetách sa stali abstraktné motívy, ale aj veľké kvetinové a grafické vzory vo svetlých alebo odvážnych farbách. V nábytku sa 70. roky prejavili najmä v organických tvaroch plastových stolov a stoličiek na okrúhlych nohách s farebným čalúnením. Novinkou je umelá koža, ktorá sa často používala na čalúnení, ďalšími často využívanými materiálmi sa stalo plexisklo, sklo, vinyl, koža, chróm v kobinácii s drevom.
Objavil sa aj dodnes obľúbený sedací vak. Dôraz sa stále kládol na svietidlá, ktoré sa stali ústredným bodom miestnosti. Svetlo sveta uzrela v tejto dekáde oblúková lampa a biele glóbusové lustre. Na stenách sa začali objavovať drevené či tehlové obklady. Ďalšími obľúbenými doplnkami boli napríklad pohodlné vankúše na sedenie a palmy.
Čo retro nie je?
Retro nie je všetko staré, všetko, čo tu bolo kedysi. Nábytok zo začiatku 20. storočia je už považovaný za starožitný. Rustikálny štýl zase znamená návrat k sedliackemu nábytku, čo sa prejavuje najmä v použitých materiáloch a dizajne. Vyznačuje sa využitím masívneho dreva. Dnes je veľmi obľúbeným štýlom aj vintage, čo znamená návrat k módnym trendom a dizajnu, ktorý bol moderný v 30. až 60. rokoch. Nostalgický a romantický vintage evokuje príjemný pocit domova a pohodlia.
Fotografie: isifa/Shutterstock