Kategórie

Zámková dlažba cena

Dom máte postavený, či zrekonštruovaný a čo jeho okolie? Hovorí sa: „Postav dom, zasaď strom.“ a kde sú chodníky, či dlažba? My na ne nezabúdame a práve preto vám priblížime pojem zámková dlažba, s čím samozrejme priamo súvisí cena zámkovej dlažby, a tiež to, aké výhody a nevýhody má použitie zámkovej dlažby.

Zámková dlažba

Je jednou z najobľúbenejších foriem úpravy pozemkov okolo domov alebo tiež modernizácie chodníkov v mestách. Zámková dlažba sa vyrába zo zhutneného betónu a vďaka povrchovej úprave hornej strany dlaždíc má pekný vzhľad. Jednotlivé dlaždice sú upravené a navrhnuté tak, aby do seba zapadali ako puzzle. Zámková dlažba vám dokáže zabezpečiť vysokú stabilitu a odolnosť najmä pri horizontálnom posune, ktorú určite oceníte.

Zámková dlažba sa vyrába prefabrikáciou. Jednotlivé kusy sa vyrobia v továrni alebo na inom mieste, ako je váš pozemok a následne sa k vám dopraví kompletná zámková dlažba pripravená na pokladanie. Zámková dlažba sa pokladá na sucho do štrkového podkladu a medzery medzi jednotlivými dlaždicami sa špárujú pieskom.

Zámková dlažba – cena

Cena zámkovej dlažby závisí od viacerých faktorov, ide hlavne o jej farbu a hrúbku. Zámková dlažba, či jej polovičky sa nakupujú v m2, takže aj cena zámkovej dlažby sa udáva vždy za 1 m2.

- Cena zámkovej dlažby na základe jej farby – zámkovú dlažbu si môžete vybrať z viacerých farebných odtieňov, či ich kombinácií, na základe ktorých sa líši aj jej cena. Vo všeobecnosti platí, že cena sivej zámkovej dlažby je lacnejšia oproti farebnej dlažbe. Základnými farbami, v akých sa zámková dlažba najčastejšie vyrába sú – sivá, červená, hnedá, grafitová, olivová a žltá. Ak sa rozhodnete pre žltú zámkovú dlažbu rátajte s tým, že je cenovo najnáročnejšia a to hlavne preto, že na jej výrobu je potrebný vzácnejší biely cement. Ak sa vám však ani jedna z týchto farieb nehodí, väčšina výrobcov zámkovej dlažby vám dokáže vyrobiť dlažbu na zákazku, v rôznych iných farebných odtieňoch.

- Cena zámkovej dlažby na základe jej hrúbky – vzhľadom k tomu, že na hrubšiu zámkovú dlažbu sa minie viacej materiálu, s čím súvisia vyššie náklady na výrobu dlažby, zároveň sa zvýši aj konečná cena zámkovej dlažby. Naopak na užšie kusy zámkovej dlažby sa použije pri výrobe menej materiálu, s čím súvisí aj ušetrenie nákladov a zníži sa cena dlažby. Zámková dlažba sa zvyčajne vyrába v hrúbkach – 40, 60, 70, 80 a 100 mm. Zámková dlažba s hrúbkou 40 mm a tiež 60 mm je vhodná na pochôdzne plochy, teda na chodníky. Okrem toho, 60 mm zámková dlažba úplne postačuje aj na pojazdné plochy so zaťažením do 3,5 t. Hrubšia 80 mm a taktiež 100 mm zámková dlažba vám zabezpečí vyššiu nosnosť, keďže unesie aj nákladné autá, či kamióny, zvládne totiž zaťaženie nad 3,5 t.

- Cena zámkovej dlažby upravená o jej kladenie – cenu zámkovej dlažby taktiež navýši aj jej kladenie, ak si naň chcete prizvať odborníkov a netrúfate si na to sami. Je to pochopiteľné a rozumné riešenie, keďže aj na prácu odborníkov sa vzťahuje možnosť reklamácie, v prípade nespĺňania hlavných úžitkových vlastnosti dlažby. Zámková dlažba sa môže ukladať pomocou stroja po celých vrstvách dlažby uloženej na palete alebo ručne po jednej dlaždici.

Rozhodnutie o spôsobe kladenia dlažby sa robí na základe charakteru plochy a tiež plánu zhotoveného pre kladenie dlažby. Vo všeobecnosti je strojové kladenie zámkovej dlažby vhodné pri veľkých plochách a tiež pri ukladaní zámkovej dlažby v jednom farebnom prevedení. No ak sa chcete úplne vyhnúť ručnému pokladaniu dlaždíc pravdepodobne sa vám to nepodarí ani vďaka stroju, keďže aj pri jeho použití tiež nie je vylúčené ručné dokladanie dlaždíc.

Zámková dlažba – výhody

Zámková dlažba nie je obľúbená len tak náhodou, je to vďaka hneď niekoľkým výhodám, ktoré prináša:

- stabilita a odolnosť pri horizontálnom posune, či menej stabilných podkladoch,
- suchá, pomerne jednoduchá montáž a takmer okamžitá možnosť prevádzky,
- možnosť realizácie na terénoch s extrémnym spádom alebo tiež na zle prístupných miestach,
- možnosť rozobratia a opätovného zloženia do pôvodného stavu,
- nenáročná a jednoduchá údržba dlažby,
- dlhá životnosť dlažby pri nízkych finančných nákladoch na jej údržbu, podmienkou však je dodržanie technológie zhotovenia a položenia dlažby,
- zníženie zaťaženia kanalizácie pri prívalových dažďoch zadržaním vody v škárach, či na povrchu dlažieb a
- možnosť použitia viacerých odtieňov na jednotlivé diely dlažby, čím vzniká možnosť vytvárať rôzne obrazce, nápisy, či prvky, ktoré nadobúdajú praktický charakter (napr. na parkoviskách parkovacie čiary).

Zámková dlažba – nevýhody

Výhody idú ruka v ruke s nevýhodami, ktorých je podstatne menej, no aj tak ich uvádzame:

- možnosť zvýšenej prašnosti okolia, najmä v prvých týždňoch používania vydláždených plôch,
- nevhodnosť použitia bežnej technológie na miestach, kde sa vyžaduje utesnenie podkladu zámkovej dlažby proti priesakom vody a
- v prípade, že rátate s prejazdom motorových vozidiel s rýchlosťou vyššou ako 60 hm/h po zámkovej dlažbe, nezabudnite na vyššiu hlučnosť, kvôli ktorej sa takýto prejazd neodporúča.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)