Kategórie

Záhradný gril

Snívali ste o krásnom rodinnom dome a už ho máte? Tak teraz isto snívate o krásnom dvore vhodnom na oslavy a párty s vašou rodinou či priateľmi. Ale aká by to bola párty bez poriadneho záhradného grilu, na ktorom by ste pre svojich hostí, alebo aj spolu so svojimi hosťami, ugrilovali skvelé steaky, či dozlata opečené zemiaky alebo zeleninu?

Záhradný gril je zariadenie na tepelnú úpravu jedla, či už mäsa alebo zeleniny. Teplo, ktoré vyžaruje, môže byť podmienené drevom, dreveným uhlím, plynom či elektrickým prúdom. Tlejúce uhlíky, praskajúce drevo a vôňa grilovaného mäsa je snom väčšiny ľudí. Ak vám však stačí len vôňa mäsa a nechce sa vám babrať s drevom či čiernymi uhlíkmi, dajte prednosť plynovému či elektrickému grilu.

Časti záhradného grilu

Každý gril má reguláciu, ktorá zaručí rýchle rozohriatie. Obsahuje klapky, ktoré upravujú ťah ohniska a vďaka nim je počas celého grilovania možné regulovať teplotu grilu. Zvyčajne sa klapky nachádzajú na veku, vďaka ktorému dosiahneme vysokú teplotu a taktiež rovnomerné pôsobenie tepla zo všetkých strán.

Ohnisko môže byť rôzne. Veľké, malé, guľaté či hranaté. Prevedenie ohniska a jeho forma vytvára rôzne tepelné zóny. Na niektorých miestach tak docielime menšiu teplotu len na ohrev už ugrilovaného mäsa, na iných zase najvyššiu teplotu potrebnú na rýchle, prudké opekanie.

V spodnej časti grilu môže, ale aj nemusí, byť zberná nádoba na popol. Nie je súčasťou každého grilu, je však nespornou výhodou pri čistení grilu. Popol, ktorý zhorením uhlíkov či dreva vzniká, padá do zbernej nádoby, ktorá sa jednoduchým vysunutím zo spodnej časti vyberie a vysype.

Jednotlivé grily sa líšia aj formou svojich podstavcov. Či už sa jedná o nožičky alebo kolieska, dôležité je, aby bol položený na rovnom tvrdom podklade. Tým zabezpečíme nielen komfortné, ale predovšetkým bezpečné grilovanie.

Dôležitou súčasťou je samozrejme aj príslušenstvo k záhradnému grilu, ktoré však už záhradný gril pri jeho kúpe nemusí obsahovať. Špeciálne klieštiky, obracačky, vidličky na jedlo, prípadne samotný plech na grilovanie vám vaše grilovanie môžu výrazne uľahčiť, ale zaobídete sa aj bez nich a nahradiť ich môžete pomôckami, ktoré bežne používate vo vašej domácnosti.

Údržba grilu

Čistenie grilu je nepríjemná záležitosť a čaká na nás vždy po skončení grilovania. Netreba ju nechávať na neskôr, zaschnuté zvyšky prilepené na rošte by sa odstraňovali len veľmi ťažko. Po skončení grilovania nechajte ešte chvíľu gril rozpálený, aby zhorené zvyšky jedla zuhoľnateli a popadali na dno grilu. Rošt potom vyčistite kefkou určenou na čistenie roštov. Pri grile na drevo alebo drevené uhlie vysypte zbernú nádobu na popol a dno grilu utrite handrou do sucha.

Ak je gril na plyn, na jeho veku sa môžu objaviť škvrny od dymu, ktoré odstránite vlhkou saponátovou hubkou alebo oceľovou drôtenkou namočenou vo vode so saponátom. Časom si tento gril vytvorí tesniacu vrstvu a škvrny od dymu sa tak viac nebudú objavovať. To je tiež jedna z vecí, vďaka ktorej je plynový záhradný gril jednoduchý na údržbu.

Bezpečnosť pri grilovaní

Ako sme už spomínali, gril musí byť nielen kvôli pohodliu, ale aj kvôli bezpečnosti na rovnom tvrdom povrchu. V jeho blízkom okolí by sa mal nachádzať dostatočný voľný priestor, aby nedošlo k podpáleniu okolia. Ak grilujete briketami alebo dreveným uhlím, vždy počkajte, kým dohoria a začnú len tlieť, aby ste sa tak neopálili horiacim ohňom.

Pri plynovom grile, skôr ako spustíte prívod plynu, otvorte veko, aby sa plyn nenahromadil pod zatvoreným vekom a nedošlo následne k výbuchu pri styku so vzduchom. Majte po ruke vždy vedro s vodou, aby ste boli pripravení, v prípade že by niečo začalo horieť. Nevyhadzujte popol skôr, ako si budete istí, že je úplne vychladnutý a nehrozí žiadne vznietenie.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)