Kategórie

Záhrada u mamy

Čarovná, nádherná a harmonická taká je záhrada u mamy. Záhrada u mamy je jedinečným miestom rozvoniavajúc kvetov, miesto, kde rastú skutočne zdravé plody ovocia a zeleniny. Každá záhrada, rovnako i záhrada u mamy potrebuje pravidelnú starostlivosť a údržbu. Nie je tomu tak dávno, kedy záhrady plnili výlučne úžitkovú funkciu. Ich základom bolo nemalé políčko, na ktorom si mamy vysievali a sadili rôzne druhy tradičných plodín, pričom oddychovú zónu predstavovala jednoduchá drevená lavička pod stromom.

Jednoduchosť, no zároveň neopakovateľná atmosféra, taká bývala záhrada našich predkov. Plynutie času sa podpisuje i na zmenách a štýle záhrady u mamy. Pozrime sa spoločne akými zmenami prešla záhrada u mamy a aký účel a podoby má súčasná záhrada u mamy.

Úžitková záhrada u mamy

Záhrada predstavuje miesto pokoja, relaxu, potešenia, ale taktiež je zdrojom zdravých plodín. Vlastné pestovanie plodín sa dostáva čoraz väčšmi do úzadia. Pri porovnaní desať či pätnásť ročného vývoja úžitkovej záhrady môžeme dospieť k záveru, že samotný priestor úžitkovej záhrady u mamy sa čoraz viac zmenšuje. V súčasnosti sú úžitkové plochy a políčka oveľa menšie, rovnako sa obmedzil počet a druhy pestovanej zeleniny a ovocia. Medzi bežne pestované plodiny v záhrade u mamy patria paradajky, paprika, zemiaky, cibuľka, mrkva, petržlen, cukety atď. Neodmysliteľnou súčasťou úžitkovej časti záhrady sú ovocné stromy. Zdravé a šťavnaté jablká, hrušky, slivky a oriešky sú od nepamäti súčasťou záhrad.

Zelenina a ovocné plody, ktoré sú vypestované v záhrade u mamy sú neporovnateľné s kúpenou zeleninou či ovocím v supermarketoch. Vlastné pestovanie predstavuje bohatstvo v podobe zdravých a kvalitných plodín. Záhrada vytvára možnosti pre čiastočnú potravinovú sebestačnosť. Starostlivosť o záhradu vykonávaná s láskou je tou najlepšou starostlivosťou, akú záhrada môže dostať.

Starostlivosť o úžitkovú záhradu pozostáva z hnojenia, okopávania, kyprenia, presádzania a odburiňovania. Úžitková záhrada u mamy zaberie množstvo času a energie, ktorá sa vám odplatí v podobe dobrej a zdravej úrody. Záhrada u mamy je ideálne miesto na pestovanie bio plodín. V záujme každej dobrej mamy, záhradníčky či záhradníka je nepoužívať umelé pesticídy a chemické postreky, ktoré sú vo väčšom množstve zdraviu škodlivé.

Bylinková záhrada u mamy

Záhrada u mamy môže mať podobu prírodnej lekárne. Bylinková záhrada u mamy je zdrojom zdravia. Využitie byliniek je naozaj široké, používajú sa pri príprave jedla, čajov, mastičiek či obkladov. Silu liečivých byliniek poznali naši predkovia už v dávnej minulosti a jednotlivé recepty z bylín sa zväčša dedia z pokolenia na pokolenie. Niektoré druhy byliniek je možné zakomponovať do okrasnej časti záhrady u mamy, napríklad levanduľa je typickou bylinou, ktorá krásou svojich kvetov rozžiari akýkoľvek kút záhrady u mamy. Medzi obľúbené bylinky patrí i mäta, medovka, šalvia, materina dúška, tymian, rozmarín, bazalka a mnohé ďalšie.

Zriadenie si bylinkovej záhrady u mamy nie je príliš náročné. Bylinkové záhony nezaberú príliš veľa miesta, najmä ak zapojíte fantáziu a kreativitu môže vzniknúť pútavá a originálna bylinková záhradka. Pre výsev byliniek je potrebné nájsť vyhovujúce miesto v závislosti od pestovateľských podmienok jednotlivých druhov byliniek. Slnečné a suchšie stanovište vyhovuje napríklad levandule, naopak vlhkosť znáša veľmi dobre mäta, medovka či medvedí cesnak. Optimálnym riešením je rozdeliť, respektíve vytýčiť viaceré zóny v závislosti od pestovateľských podmienok jednotlivých druhov bylín.

Záhrada u mamy plná pestrých farieb

Záhrada bez kvetov nie je tou pravou záhradou. Okrasná záhrada u mamy vyniká množstvom pestrofarebných a rozvoniavajúcich kvetov. Okrasná záhrada je odkázaná rovnako ako úžitková záhrada na pravidelnú starostlivosť v podobe hnojenia, presádzania, zavlažovania a kyprenia. Výsledok sa dostaví v podobe rozkvitnutej farebnej nádhery. Záhradu u mamy zvyčajne krášlia tradičné kvetnaté okrasy medzi, ktoré patria prevažne ruže, rôzne trvalky, cibuľkoviny či okrasné trávy. V romantickej záhrade u mamy nesmú chýbať tie najrozmanitejšie ruže. Okrem farebnej pestrosti rozlišujeme ruže na veľkokvetové, záhonové, popínavé či sadové.

Okrasná záhrada u mamy je zvyčajne vysádzaná podľa štýlu a vkusu majiteľky, avšak pri výsadbe okrasných kvetov je nevyhnutné poznať pestovateľské podmienky jednotlivých druhov kvetov. Výber rastlín by mal totiž korešpondovať s podmienkami danej záhrady. Pokiaľ si chcete zachovať pestrosť záhrady od začiatku jari až do jesene, mali by ste kombinovať viaceré druhy kvetov v závislosti od doby ich kvitnutia. Začiatok jari je najvhodnejším obdobím pre výsev a sadbu väčšiny druhov kvetov a okrasných kríkov.

Cibuľoviny, napríklad tulipány, hyacinty a narcisy sú obľúbené pre ich farebnú pestrosť. Pre jednotlivé druhy cibuľovín je typické sústredenie v skupinkách – menších, väčších, jednofarebných alebo mnohofarebných. Súhrou viacerých farebných kvetov sa dajú vytvoriť dúhové záhonové chodníčky. Dominantou mnohých okrasných záhrad sú skalky s typickými skalničkami a nízkymi kosodrevinami.

Túžite si vychutnávať záhradu plnými dúškami? Záhrada u mamy nemusí byť iba miestom pre oddych, ale i miestom zábavy so svojou rodinou či priateľmi. Vhodné je do záhrady umiestniť napríklad krb vrátane terasy.

Balkónová záhrada u mamy

Záhrada u mamy môže byť i v štýle mestského balkóna. I malý priestor s trochou inšpirácie a dobrých nápadov sa môže premeniť na oázu relaxu v mestskom ruchu. Zároveň na balkónovej záhrade môžete pestovať určité plodiny, prípade i črepníkové bylinky.

Záhrada u mamy spája v sebe úžitok, krásu i relax. Záhrada u mamy je krásna najmä vďaka starostlivosti jej majiteľky. Dobre udržiavaná záhrada sa odvďačí zdravými plodmi i čarokrásnou záplavou kvetov.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)