Kategórie

Zábradlie

Zábradlie je bežnou súčasťou obytných priestorov a napriek tomu, že ho vnímame ako samozrejmosť, spĺňa dôležitú úlohu. Základnou funkciou zábradlia je totiž bezpečnosť a predídenie nebezpečnému pádu či zraneniu. Taktiež pomáha uľahčiť pohyb po schodoch.

Zábradlie ohraničuje lodžiu, balkón, schodisko, terasy, vchody do domu či nájazdové rampy a používa sa vo vnútorných aj vo vonkajších priestoroch. Jeho daľšou funkciou je aj estetickosť, ktorá pri výbere zohráva dôležitú úlohu. V prvom rade však pri výbere treba dbať na vhodnosť materiálu, nenáročnosť údržby a dobrú životnosť.

Bezpečné zábradlie

Napriek tomu, že sa v súčasnosti vyrábajú aj schodiská bez zábradlia, rodiny s deťmi či staršími ľuďmi z hľadiska bezpečnosti uprednostňujú klasické typy zábradlia. Funkčné zábradlie by malo byť minimálne 90 cm vysoké, pričom ide o zvislú vzdialenosť medzi prednou hranou schodiskového stupňa a hornou hradnou madla. Ak máte doma malé deti, dbajte na dodržiavanie správnej veľkosti medzier medzi jednotlivými stĺpikmi. V ideálnom prípade by malo ísť o vzdialenosť 12 až 13 centimetrov.

Zábradlie by malo mať dostatočnú stabilitu a pevné ukotvenie a malo by byť aspoň o 15-30 cm dlhšie ako schodiskové rameno. Vďaka tomu vám zabezpečí oporu už pred vstupom na schodisko.

Vonkajšie zábradlie

Vonkajšie zábradlie si vyžaduje väčšiu odolnosť, preto aj materiál, z ktorého je zhotovené, musí spĺňať náročnejšie požiadavky. Kým pri interiérovom zábradlí je dôležitá odolnosť, životnosť a bezpečnosť, pri vonkajšom zábradlí to bude musieť platiť dvojnásobne. Navyše je potrebné zabezpečiť materiál, ktorý dokáže odolať nepriaznivým poveternostným vplyvom.

Často využívaným materiálom pre vonkajšie zábradlie je antikor, známy ako nerez, ktorý sa väčšinou kombinuje s iným materiálom, napríklad s drevom. Nerezová oceľ sa ošetruje špeciálnym prípravkom, ktorý povrch chráni a bráni zanechaniu odtlačkov prstov. Zábradlie z antikorovej ocele sa využíva aj pri bazénoch, no v tomto prípade musí byť odolná voči chemickým prostriedkom, ktoré sa používajú na udržiavanie bazéna.

Pri výbere balkónového zábradlia si obzvlásť potrpíme na estetickú stránku. V tomto prípade sa tiež často využía antikor, v kombinácii so sklom či drevom. Pre výrobu balkónového zábradlia sa využívajú kruhové alebo hranaté nerezové profily s rôznym typom povrchovej úpravy (leštená, brúsená, kartáčovaná). Inou možnosťou je lepené bezpečnostné sklo alebo kalené. Čo sa týka starostlivosti, sklo a drevo utierame vlhkou handrou. Sklo sa však tiež dá ošetriť voči zanechaniu odtlačkov a to vďaka prípravku na báze nanotechnológie.

Materiály pre výrobu zábradlia

Sklenené zábradlie

Toto zábradlie si vyžaduje viac starostlivosti a pravidelného leštenia, no odvďačí sa vám svojou estetickou stránkou. Cena je však vyššia ako v prípade iných materiálov. Nevýhodou je aj jeho vyššia váha, ktorá spôsobí ťažšiu manipuláciu. Pri menej kvalitnom výrobku môže sklo časom krehnúť a bezpečnostná fólia sa môže vplyvom UV žiarenia poškodiť.

V rámci skleneného zábradlia existujú dve možnosti – buď si zvoliť celosklenené zábradlie alebo v kombinácii s iným materiálom, najčastejšie sa však používa nerezová oceľ. Sklenená výplň síce patrí k najdrahším typom zábradlia, no vzhľad takéhoto zábradlia je moderný a vďaka priehľadnosti pôsobí priestranne.

Sklenené zábradlie je vyrobené z bezpečnostného skla, ktoré ľahko odolá nárazom a oderom. Keď sa rozbije, vznikajú len malé kúsky skla, pri ktorých je prevdepodobnosť zranenia človeka veľmi malá.

Inou možnosťou je trdené sklo vyrábané kalením. Sklo sa ohreje na veľmi vysokú teplotu a následne sa prudko ochladí za pomoci vzduchovej sprchy. Využíva sa napríklad aj do sprchových kútov, bočných skiel automobilov a na zastávky MHD.

Bezpečnostné vrstvené sklo – ide o vrstvy skla spojené PVB fóliou, ktorá zabezpečí, že sklo sa neroztiešti, ale zostane len „nalepené“ na vrchnej vrstve.

Antikorové zábradlie

Bolo spomenuté v súvislosti s vonkajším zábradlím, no rovnako je vhodné aj na použitie do vnútorných priestorov. Najväčšou prednosťou nerezového zábradlia je bezúdržbovosť a vyniká aj po estetickej stránke. Nedajú sa poprieť ani jeho daľšie pozitívne vlastnosti – dlhá životnosť a odolnosť voči korózii. Je navyše možné ho kombinovať s inými materiálmi, napríklad s drevom. Nerez môže mať rôzne povrchové úpravy – leštený, brúsený či kartáčovaný.

Kovové zábradlie

Nevýhodou kovového zábradlia je veľká váha, pretože zaťažuje konštrukciu a nároky na dopravu a montáž sú preto vyššie. Vhodné je skôr do exteriéru, je cenovo dostupné a ponúka zaujímavé štýly zdobenia.

Drevené zábradlie

Vyrába sa napríklad z dubu, prípadne z iného typu tvrdého dreva. Výhodou dreveného zábradlia je prirodzenosť jeho materiálu, jednoduchosť spracovania a je teplé na dotyk. Drevené zábradlie je možné natrieť rôznymi farebnými nátermi podľa želania.
Drevo je zaujímavé svojou textúrou a aj jeho cena je dostupná. Na druhej strane je však citlivé na vonkajšie vplyvy, akými sú vlhkosť či teplo. Ak by ste si chceli zadovážiť exotické drevo, musíte rátať s vyššími nákladmi.

Hliníkové zábradlie

Prednosťou hliníkového zábradlia je jeho nízka váha, ktorá výrazne uľahčí inštaláciu i manipuláciu. Na zaistenie nemennosti farby a predídeniu oxidácie sa využíva povrchová úprava – eloxovaná vrstva, vďaka ktorej sa dá získať viacero odtieňov (matný, lesklý, zlatý, bronzový). Materiál sa nayvše vďaka eloxovanej vrstve neodlúpe a nezostávajú na ňom odtlačky.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)