Vstavaná umývačka riadu
Umývačku riadu dnes už nájdete vo väčšine domácností. Kto ju ešte nevlastní, určite nad jej kúpou aspoň premýšľa alebo o nej sníva. Prečo? Lebo v dnešnej dobe nás čoraz viac zaujíma, ako si ušetriť čas pre seba a svoje voľnočasové aktivity. Navyše, umývanie riadu patrí k najmenej obľúbeným domácim prácam a vďaka umývačke riadu sa tomu oblúkom vyhnete.
Typy umývačiek riadu
K bežne dostupným typom umývačiek riadu patrí voľne stojaca, čiastočne vstavaná, podstavná či vstavaná. Všetky sa vyrábajú v klasickej verzii so šírkou 60 cm a v úzkej so šírkou 45 cm. Do prvého spomínaného rozmeru sa na jedno umytie zmestí 14 počtov sád, v druhom prípade 10 sád.
Voľne stojace umývačky riadu sa už pomaly z trhu vytrácajú, nahrádzajú ich podstavné umývačky. Na rozdiel od voľne stojacich je ich horná doska odmontovateľná a umývačka riadu sa tak dá vsunúť pod kuchynskú linku.
Ešte menej nápadnejšie sú vstavané umývačky riadu, ktoré boli vyrobené bez hornej dosky, bočných stien a bez krytu na dvierkach. Čiastočne vstavané umývačky riadu sú podobným typom než vstavané, no ovládanie je plne integrované a je tak dostupné z prednej časti dvierok.
Veľkosť umývačiek riadu
Hlavným faktorom pri výbere umývačky riadu je počet ľudí v domácnosti, ako aj počet kusov riadu, ktorý v domácnosti bežne používame. Ak často a radi usporiadavate rodinné či iné stretnutia, verte tomu, že oceníte umývačku riadov väčších rozmerov. Rovnako to bude aj v prípade, keď namiesto stravovania sa v reštauráciách uprednostňujete domáce stravovanie.
Vstavaná umývačka riadu
Vstavaná umývačka riadu je konštrukčne prispôsobená na zabudovanie do kuchynskej linky. Jej dvierka sa montujú priamo do kuchynskej linky na dosku totožnú s jej materiálom a vzorom. Vďaka tomu do designu vašej kuchyne dokonale zapadne. Rovnako ako aj ostatné typy umývačiek riadu, aj vstavaná sa vyrába v šírke 45 cm alebo 60 cm.
Vstavaná umývačka riadu sa nedá použiť samostatne, nakoľko nemá bočné steny, hornú dosku a jej dvierka nemajú kryt. Vstavaná umývačka riadu je postavená na kolieskach, vďaka čomu sa dá znovu vybrať a zasunúť, napríklad v prípade potrebnej opravy.
Výhody vstavanej umývačky riadu
Ako sme spomínali, vstavaná umývačka riadu tvorí spolu s kuchynskou linkou celistvý design a často si návšteva nemusí ani všimnúť, že nejakú umývačku máte. Inou výhodou je schopnosť stlmiť hluk až o 2dB. Tlmenie hluku nastáva práve vďaka tomu, že umývačka je skrytá za dverami kuchynskej linky. Napriek tomu si však dávajte pozor na výber umývačky aj z hľadiska hlučnosti jej chodu. Najtichšia umývačka riadu dosahuje hodnoty medzi 41dB až 43dB. Ak však dosahuje 52 dB, je to už príliš veľa a počase začne hluk majiteľom určite prekážať.
Nevýhody vstavanej umývačky riadu
Nevýhodou je chýbajúca informácia o umývacom procese, chýbajúcej soli či aktívnom programe, nakoľko je ovládací panel skrytý vo vnútri umývačky na hornej lište. Ak však vlastníte drahší model, informácie sa premietnu na podlahu za pomoci laserového lúča.
Vstavaná a voľne stojaca umývačka riadu
Ich rozdiel nespočíva v programoch umývania, či v konštrukcii, ale len v spôsobe zabudovania, designe a dostupnosti ovládacích tlačidiel. Pri plne vstavanej umývačke riadu sa ovládanie skrýva za doskou kuchynskej linke a je dostupné pri otvorení dvierok umývačky. Tento model ocenia najmä ľudia s estetickým cítením, ktorý majú vzhľad svojej kuchyne premyslený do detailov.
Voľne stojaca umývačka riadu funguje ako samostatný celok, preto je jej ovládanie ľahko dostupné na prednej časti jej dvierok. Vďaka tomu budete mať väčšiu kontrolu nad umývacím procesom a prehľadnejšie ovládanie. To zasa ocenia praktickejšie zameraní členovia domácnosti, ktorých zároveň viac zaujíma technická stránka. Voľne stojaca umývačka riadu je navyše výhodnejšia v prípade, že sa výrobok pokazí. Manipulácia je o niečo jednoduchšia, aj keď aj plne vstavané modely sa už dajú ľahko vytiahnuť. Voľne stojacu umývačku riadu môžete umiestniť kdekoľvek, najlepšie však čo najbližšie k prívodu vody.
Plne vstavaná umývačka riadu sa často kupuje v kuchynskom štúdiu aj s kuchynskou linkou, aby bola nerozoznateľná od ostatných skriniek na kuchynskej linke. Vkladá sa medzi dve skrinky kuchynskej linky, čím zároveň aj šetrí priestor.
Treba si všímať aj rozdiel medzi vstavanou a čiastočne vstavanou umývačkou riadu. Ovládanie tej čiastočne vstavanej je dostupné na prednej časti dvierok, pričom je tiež integrovaná do kuchynskej linky.
Ako udržať umývačku riadu v dobre kondícii
• nezabudnite pravidelne doplňať leštidlo, ako aj nastaviť úroveň odoberiania leštidla
• filter je potrebné pravidelne čistiť, pričom ho stačí prepláchnuť horúcou vodou
• raz za mesiac je potrebné spustiť umývačku riadu naprázdno s použitím príslušného čistiaceho prípravku na odstránenie vodného kameňa
• umývacie ramená je potrebné pravidelne čistiť od zvyškov jedla
• používajte primerané množstvo čistiacich prípravkov
• správne nastavte tvrdosť vody ešte pred prvým spustením vašej umývačky riadu
• do umývačky nevkladajte predmety, ktoré tam nepatria - hliníkové predmety, liatinu, príbory s drevenými rukoväťami, umelohmotné či oceľové riady
Fotografie: isifa/Shutterstock