Vonkajšie rolety
Vonkajšie rolety patria k efektívnejšiemu spôsobu regulácie tepla, svetla a iných faktorov ako interiérové žalúzie. Preto sa stali obľúbenou formou, ktorá zároveň plní estetickú funkciu a dotvára celkový dojem z budovy.
Spôsoby montáže
V súčasnosti existuje viacero spôsobov ako namontovať vonkajšie rolety. Najvhodnejšie je myslieť na montáž už pri projektovaní stavby, avšak môžeme ich osadiť aj dodatočne. Podľa toho rozlišujeme rolety na nadokenné, predokenné a do prekladu.
Predokenné rolety sa montujú dodatočne, čiže už po zateplení na fasádu alebo pri dodatočnej rekonštrukcii. V tomto prípade nevznikajú žiadne tepelné mosty. Tiež plnia lepšie zvukovú bariéru ako pri roletách v preklade. Samozrejme aj prípadné opravy alebo revízia sa vykonáva ľahšie, keďže je schránka lepšie dostupná. Nevýhodou je viditeľnosť schránky, do ktorej sa rolety sťahujú, čo môže niekomu prekážať.
Montáž nadokenných roliet sa vykonáva zároveň s montážou okien. Puzdro, do ktorého sa lamely navinujú, je neskôr skryté pod zateplením a fasádou.
Vonkajšie rolety do prekladu znižujú tepelné straty. Puzdro je umiestnené priamo v nosnom preklade nad oknom, takže vôbec nie je vidieť z exteriéru a tiež nebráni výhľadu z interiéru. Častým problémom pri tomto type roliet býva, že puzdro býva užšie ako samotné okno. Potom sa pristupuje k výrobe užších roliet, čo neprispieva kvalite i samotnému vzhľadu. Preto je najlepšie zapracovať samotný typ roliet i vhodných okien do projektu.
Lamely exteriérových roliet sú vyrábané z plastu alebo z hliníka, plnené polyuretánovou penou. Plastové rolety majú nižšiu životnosť a nemajú v sebe integrované zateplenie. Hliníkové sú pevnejšie a aj bezpečnejšie z pohľadu neoprávneného vniknutia z vonkajšieho priestoru. Všetky systémy umožňujú aj integráciu sietí proti hmyzu. Tá je vložená priamo do roletovej schránky a je nezávislá od rolety. V tomto prípade je potrebné rátať s väčším puzdrom a s dvojitými vodiacimi lištami.
Pomoc orientovať sa v kompletnej ponuke roliet, pri projektovaní i samotnej inštalácií Vám vedia poskytnúť aj profesionáli, ktorí sú registrovaní na našej stránke.
Vonkajšie rolety - funkcie a výhody
Tepelno-izolačná a tieniaca funkcia – v lete šetria energiu za klimatizáciu, prípadne zabraňujú prehrievaniu a v zime šetria náklady na vykurovanie.
Ochrana proti násilnému vlámaniu – hliníkové rolety sú bezpečnejšie ako plastové a majú aj dlhšiu životnosť. V prípade motorového alebo automatizovaného ovládania ich nemožno ani nadvihnúť.
Ochrana pred poveternostnými vplyvmi – ochrana pred silným dažďom, snehom, vetrom, prašnosťou, vtáctvom – predlžujú životnosť okien. Pri silnom vetre nebúchajú.
Hluková bariéra – tlmia zvuky prichádzajúce zvonku (výhoda pri mestskom bývaní).
Šetria miesto, lebo nevyžadujú montáž v interiéri.
Jednoduchá údržba
Možná dodatočná realizácia
Ovládanie roliet
Existuje viacero spôsobov ako ovládať vonkajšie rolety, ktoré naplnia požiadavky i tých najnáročnejších klientov z pohľadu ľahkého a efektívneho ovládania.
K najlacnejšiemu spôsobu môžeme zaradiť ovládanie popruhmi, prípadne šnúrami. Popruhy sú náchylnejšie na oder, a preto sa môžu ľahko pretrhnúť. Šnúry vydržia dlhšie, nakoľko umožňujú aj vedenie prostredníctvom pružinového vodidla, ktoré ich chráni.
K obľúbeným formám v dnešnej dobe patrí najmä motorové ovládanie roliet. Je komfortné a možno si k nemu priplatiť viacero možností. K základnému typu s mechanickým dorazom si možno priplatiť aj motor s ochranou pred primrznutím, s ochranou pri náraze na prekážku, s kontrolou dorazov, s možnosťou viacerých polôh a podobne. Rolety s motorovým pohonom možno ovládať ručne alebo pomocou diaľkového ovládača.
Pre náročných klientov je možné ovládanie na solárny pohon, prípadne inteligentné ovládanie. Solárny pohon nevyžaduje prívod elektriny, a teda žiadne rozvody káblov. Ide o energeticky úsporné riešenie, keďže solárne panely získavajú energiu zo slnka a pohon jej má vždy dostatok (napríklad aj pri zatiahnutej oblohe, v noci), nakoľko ju odoberá len v prípade, keď ju skutočne potrebuje.
Inteligentné ovládanie roliet spočíva v samoregulácii za pomoci slnečných a časových čidiel. Je to finančne náročnejšia alternatíva ovládania, avšak takto ovládané vonkajšie rolety poskytujú celoročné tepelné pohodlie a tiež aj úsporu energie. Čidlá reagujú a následne aj upravia polohu roliet na základe intenzity slnečného žiarenia alebo zadaného času. V lete automaticky stiahnu roletu, aby ochránila interiérod prehriatia a v zime sa sťahujú po zotmení, aby nedošlo k tepelným stratám. Tento spôsob je vhodný najmä pre domy, ktoré sú navrhnuté ako nízkoenergetické.
Fotografie: isifa/Shutterstock