Kategórie

Terasy

Relax, pohoda a zároveň i miesto pre zábavu s priateľmi či posedenie s rodinou, to všetko ponúka terasa. Je jedno, či bývate na vidieku alebo vo veľkomeste, terasy sa hodia do každej scenérie, pričom spĺňajú vždy rovnaké poslanie. Podnikové terasy sú vyhľadávaným miestom najmä počas horúcich večerov. Je to ideálne miesto, kde si môžete vychutnať kávičku či drink so svojimi priateľmi a zároveň sa skvelo zabaviť.

Túžite terasovú idylku prežívať v pohodlí vášho domova? Stavba terasy obnáša predovšetkým výber vhodného miesta na postavenie, výber primeraného materiálu a celkovú úpravu pre dosiahnutie želanej atmosféry.

Predpríprava na svojpomocnú stavbu terasy

Pri svojpomocnej stavbe terasy by ste si v prvom rade mali naštudovať základné fakty o takomto druhu stavby. Rozhodne netreba podceniť výber vhodnej lokality, respektíve miesta, kde bude vaša terasa stáť. Nevhodným miestom na terasu je priestor, ktorý drží vlhkosť, alebo ktorého povrch nie je stabilný. Vonkajšie terasy musia odolávať nepriazni počasia. Základ dlhej trvácnosti terasy je použitie kvalitných a primeraných materiálov. Obľúbenými materiálmi na podlahu terasykamenné koberce, drevo alebo imitácia dreva v podobe drevoplastu.

Základy terasy a jej odvodnenie

Položenie kamenného koberca nie je príliš náročné, načo by ste však nemali zabúdať je zabezpečiť odvodnenie terasy. Terasa, ktorá sa nachádza pri bytoch a je obmurovaná, s veľkou pravdepodobnosťou zadržiava vodu. Na odvodnenie terasy sa používajú najčastejšie drenážne trubky. Ak sa vaša terasa má vybudovať na holej zemi, je potrebné vykopať miernu jamu, zasypať ju štrkom a vyspádovať. Štrk je vhodným materiálom, ktorý nevsakuje dažďovú vodu. Na udupaný štrk odporúčame rozložiť namorené drevené rošty. Ich odstup závisí od veľkosti terasy, pričom platí, že čím sú rošty bližšie, tým je i väčšia pevnosť podlahy.

Drevené terasy a ich ochrana

Pre drevené terasy je prioritný správny výber dreva. Takéto drevo by malo vynikať dlhou životnosťou, odolnosťou voči externým podmienkam a nemalo by stratiť pôvodný vzhľad. V súčasnosti na trhu nie je problém zohnať drevo z exotických druhov stromov. Medzi najznámejšie exotické dreviny patria napríklad bangkirai, bukit, kapur, teak, garapa a iné.

Tieto dreviny pochádzajú z tropických oblastí, vďaka čomu sú veľmi odolné voči vonkajším poveternostným podmienkam (priame slnečné žiarenie, nárazový vietor a dážď). Pokiaľ sa rozhodnete pre drevenú terasu z tropického dreva, musíte rátať s vyššou cenou. Finančné náklady závisia od jednotlivého druhu exotickej dreviny a od počtu metrov štvorcových (m²). Lacnejšou a zároveň adekvátnou náhradou za drahé tropické drevo ponúkajú i dreviny ako agát, dub, sibírsky smrekovec, dub európsky a mnohé ďalšie.

Starostlivosť o drevenú terasu zvyšuje jej životnosť. Prírodné oleje sú nenahraditeľným ochranným prostriedkom pre drevené terasy. Takéto oleje zabraňujú blednutiu pôvodnej farby dreva, najmä u terás, ktoré nie sú zastrešené a sú vystavované priamemu slnečnému žiareniu, dažďu a sneženiu. Ošetrenie, respektíve naolejovanie dreva na terasách odporúčame vykonávať pravidelne, minimálne dvakrát do roka a to počas jesene, ako súčasť zakonzervovania terasy pred zimou a na jar, predtým, než sa terasa začne opäť využívať. Okrem toho je potrebné terasy čistiť od lístia a nánosov rôznych nečistôt. Čím intenzívnejšia je starostlivosť o terasu, tým bude vyššia i jej životnosť a zachovaná pôvodná krása.

Terasa spätá s prírodou

Terasa je jedinečným miestom, doslova oázou. Súčasťou vysnívanej terasy sú okrem záhradného nábytku, markízy, slnečníky i jazierka, krby a samozrejme vysadené kvety.

Pergoly sú vhodné, pokiaľ nemáte plne krytú terasu a chcete sa na nej zdržiavať i počas teplých, slnečných dní. Práve pergola je ideálna pre zmiernenie slnečných lúčov a zároveň slúži ako opora pre popínavé rastliny, vďaka čomu sa z vašej terasy stane príjemné a útulné miestečko späté s prírodou. Svoju terasu si môžete vytvoriť podľa vlastných predstáv, možnosti sú naozaj neobmedzené.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)