Tapety na stenu
Súčasné trendy hovoria jasne. V moderných interiéroch dominujú farby a vzory, ktoré dokážu priestory ozvláštniť a zútulniť. Jedným z najpopulárnejších spôsobov, ako priniesť do interiéru originálny dizajn, je použitie tapety. V súčasnosti je možné vybrať si tapety z rôznych materiálov, v rôznych veľkostiach, farbách a vzoroch. Momentálne sú hitom najmä tapety s kovovým efektom či geometrickými tvarmi, naopak rôzne kvetové motívy sú na ústupe.
Vliesové tapety
Vliesové tapety sú vďaka relatívne jednoduchej aplikácii a dobrej údržbe obľúbeným typom tapiet. Vliesové tapety sú vyrobené z netkanej textílie, ktorá je zhotovená z polyesterových a celulózových vlákien. Tento materiál je dobre priedušný, takže stena pod tapetou môže dýchať, ale zároveň je tepelne izolovaná. Vliesové tapety sú stálofarebné, veľmi pružné a pevné a dokážu prekryť praskliny či iné drobné nedostatky na stene. Vliesové tapety sú najčastejšie vyrábané v šírke 53 cm v 10,05 metrových rolkách.
Vliesové tapety vynikajú jednoduchou aplikáciou. Tento typ moderných tapiet je lepený za sucha, to znamená, že lep je nanášaný na stenu a suchý pás tapety sa jednoducho aplikuje na lepom natretú stenu. Po nalepení je nevyhnutné prejsť po tapete valčekom, čím sa z pod tapety odstráni prebytočný vzduch.
Pri lepení tapety je dôležité udržať v miestnosti stálu teplotu. Pri vetraní miestnosti v chladnejšom počasí by totiž mohlo dôjsť k zmene veľkosti tapety a spoje medzi tapetami by mohli zostať viditeľné viac, ako je žiadané. Po uschnutí lepidla už tapety veľkosť nemenia, sú pevné a odolné, dokonca je možné ich v prípade ušpinenia šetrne umyť. Veľmi jednoduché je i odstránenie tapety zo steny. Tapetu stačí jednoducho uchopiť v hornom alebo spodnom rohu a stiahnuť zo steny.
Vinylové tapety
Vinylové tapety sú vhodné do každého interiéru. Keďže sú vyrobené z umelej hmoty a celulózy, tieto tapety dobré izolujú teplo a majú relatívne dlhú životnosť (niektorí výrobcovia deklarujú životnosť 10 až 15 rokov).
Vďaka ľahkej údržbe a vysokej odolnosti voči oderu i vode je tento typ tapiet vhodný i do kúpeľne či kuchyne. Pri aplikácii vinylových tapiet je vhodné použiť lepidlo určené na lepenie ťažších tapiet.
Papierové tapety
Papierové tapety sú vyrábané z recyklovaného papiera. Z pomedzi papierových tapiet sú najkvalitnejšie dvojvrstvové, takzvané – duplexné tapety. Hlavnou výhodou papierových tapiet je cena, ktorá je v porovnaní s vinylovými alebo vliesovými tapetami značne nižšia. Tieto tapety sú veľmi priedušné a sú šetrné k životnému prostrediu.
Naopak najväčšou nevýhodou papierových tapiet je náročnejšia manipulácia. Pri lepení papierových tapiet je lepidlo nanášané priamo na tapetu. Papierové tapety nie sú vhodné do vlhkého prostredia, ani na steny, ktoré praskajú. Tieto tapety nie sú odolné voči oderu a po aplikovaní na stenu môže tapeta zmeniť svoj rozmer, tvar, alebo sa môže zvlniť.
Samolepiace tapety na stenu
Samolepiace tapety sa skladajú z dvoch vrstiev. Vrchnú časť tvorí stálofarebná termoplastická hmota, ktorá môže mať rozličný dizajn. Spodná vrstva obsahuje určité množstvo lepidla. Tapeta tak ľahko priľne na akýkoľvek povrch. Čím je však stena hladšia, tým je aplikácia jednoduchšia a výsledok krajší.
Výhodou samolepiacich tapiet je jednoduchá manipulácia, sú ihneď pripravené k použitiu. Samolepiace tapety, alebo samolepiace fólie ako sú niekedy nazývané, sú odolné voči oderu a sú umývateľné, čo zjednodušuje údržbu.
V súčasnosti sú veľmi populárne 3D samolepiace tapety, ktoré dokážu opticky zväčšiť priestor. Samolepiace tapety sa štandardne vyrábajú v šírke : 45 cm, 67,5 cm a 90 cm. Návin celej rolky je 15 metrov.
Lepenie tapety na stenu
Pri aplikácii tapety na stenu platí, že čím rovnejší je podklad pod tapetou, tým je výsledok krajší. Odporúča sa preto, vyrovnať podklad, napríklad sadrovou omietkou. Savé podklady, nové stierky, omietky a sadrokartóny je potrebné pred lepením napenetrovať napríklad lepidlom na tapety zriedeným vo väčšom pomere s vodou. Až keď je povrch steny rovný, suchý a pevný je možné pristúpiť k lepeniu tapety.
Druhým dôležitým krokom je výber správneho lepidla. Lepidlo na tapety je instantný prášok ľahko rozpustný vo vode, ktorý je zosilnený umelou živicou. Príprava lepidla je v celku jednoduchá. Prášok sa postupne nasype do vlažnej vody, ktorú je potrebné neustále miešať jedným smerom. Konzistencia lepidla by mala byť podobná stredne hustej kaši, vtedy je lep vhodný na aplikáciu na stenu či tapetu.
V prípade vliesových tapiet je lepidlo nanášané valčekom na tapety priamo na stenu. Hoci je tento spôsob aplikácie tapety na stenu najmenej náročný, v prípade, že s lepením tapiet nemáte skúsenosti, je vhodné využiť služby profesionálov, ktorí tapetu nalepia bez viditeľných spojov s presnou nadväznosťou vzorov.
Na papierové tapety je potrebné lepidlo nanášať v časovom predstihu. Papier vplyvom lepidla napučí a tapeta zmäkne. Pri lepení papierových tapiet je veľmi dôležité počkať po nanesení lepidla minimálne 10 až 15 minút. Inak by mohli po nalepení vzniknúť na tapete bubliny či iné nedokonalosti.
V prípade ťažších vinylových tapiet by malo byť lepidlo nanášane súčasne na tapetu i na stenu. Čas potrebný na vsiaknutie lepidla do vinylovej tapety je kratší ako u papierových tapiet. Odporúča sa nechať pôsobiť lepidlo 5 až 7 minút. Ako už bolo spomenuté, v tomto prípade je vhodné použiť lepidlo na ťažšie tapety.
Fotografie: thinkstock.com