Sanita
Pojmom sanita (alebo presnejšie sanitná keramika) označujeme keramické prvky, s ktorými sa stretávame každý deň v kúpeľniach a na miestach, kde vykonávame očistu svojho tela. Zahŕňa umývadlá, umývadielka, toalety, bidety, pisoáre, vaničky sprchových kútov, výlevky a keramické vane.
Výroba
Pôvodným významom slova "sanita" je zdravie. Sanitárna keramika preto musí byť ľahko dezinfikovateľná a úplne zdravotne neškodlivá. Musí sa dať ľahko umývať a preto musí odolávať nadmernému chemickému a mechanickému opotrebovaniu. Kvôli tomu musia byť pri jej výrobe dodržané prísne technologické postupy.
V súčasnosti medzi pokročilý technologický postup patrí výroba keramiky tlakovým liatím. Do formy zo špeciálneho plastu sa neleje zmes ílu, piesku, vody, živice a ďalších prísad. Následne sa pod tlakom 10-12 barov vytláča zo zmesi voda a výsledkom tohoto procesu je črep, ktorý sa následne suší, glazuje a vypaľuje. Po finálnej kontrole sa výrobok dôkladne skontroluje, zabalí a putuje do kúpeľňového štúdia, alebo predajne, kde zákazník začína s výberom zariadenia svojej kúpeľne.
Výber sanitárnej keramiky
Zariaďovanie je veľmi jednoduché a zároveň zložité. Jednoduché preto, lebo neexistuje žiadne univerzálne pravidlo, ktorým sa treba riadiť, okrem vlastného vkusu a vyčleneným balíkom financií. Zložité preto, lebo môže byť ťažké vybrať si z tak veľkého množstva výrobkov, ktorými výrobcovia zásobujú trh.
Pri zariaďovaní kúpeľne a WC musíme dbať o to, aby všetky použité prvky spolu ladili. To znamená, že k sanitárnej keramike vyberáme vhodné kúpeľňové obklady, chrómované batérie, doplnky a kúpeľňový nábytok. Snažíme sa všetky tieto prvky zharmonizovať, pričom chceme, aby vynikol náš jedinečný vkus.
Na výber je keramika rôznych tvarov, farieb a spôsobov inštalácie. Napríklad dnes je v móde skôr hranatá a závesná sanitárna keramika, oproti konzervatívnej a nenápadnej stojatej a okrúhlejšej keramiky. Príkladom sú toalety, závesné klozety s nádržkou zabudovanou v stene, ktoré pôsobia veľmi elegantne.
Keramiku je možné nakupovať ako set v rámci jednej dizajnovej rady, čo dokáže podstatne uľahčiť výber. Taktiež je možné využiť možnosť vizualizácie budúcej kúpeľne, čo je vhodné najmä pri novostavbách, alebo generálnych prestavbách kúpeľní. Výhodou je, že si takto môžeme prezrieť budúcu kúpeľňu ako celok a posúdiť do akej miery všetky zvolené prvky spolu harmonizujú a vytvárajú funkčný a esteticky príťažlivý celok.
Umývadlo
Pri výbere umývadla má zákazník možnosť vybrať si z veľkého množstva typov a tvarov umývadiel. Obľube sa v súčasnosti najviac tešia vstavané umývadlá. Príkladom môže byť umývadlo zabudované v skrinke, ktorá slúži na uskladnenie čistiacich prípravkov, alebo kozmetických potrieb a zároveň elegantne zakrýva sifón. Takéto umývadlá je možné zakúpiť priamo ako súčasť kúpeľňového nábytku.
Ďalším druhom vstavaného umývadla je umývadlo, ktoré sa dá zapustiť do pultu na spôsob kuchynskej linky. Takýto spôsob montáže je vhodný najmä pri inštalácii dvoch umývadiel v kúpeľni. Okrem toho, že sa tak odstráni ranný poradovník na kúpeľňu, vytvorí sa aj praktický odkladací priestor na kozmetické prostriedky, alebo iné drobnosti na doske. Pri výbere umývadiel sa však treba informovať, či je vhodné na takúto inštaláciu, pretože nie každé umývadlo je vhodné na montáž do pultu.
Okrem umývadla v kúpeľni je praktické umiestniť z hygienických dôvodov malé umývadlo na toaletu. Opäť je v ponuke široká paleta sanitárnej keramiky. Praktickým riešením sú napríklad rohové umývadielka, ktoré je z hľadiska úspory priestoru vhodné montovať v menších miestnostiach.
Armatúry
Pri umývadlách je veľmi dôležité, aby s nimi ladili armatúry. Pri kovových prvkoch dbáme najmä o to, aby boli ľahko udržiavateľné v čistote. Nikto si predsa neželá mať nad krásnym porcelánovým výrobkom batériu, ktorá pôsobí stále ušpinene.
Okrem toho treba pri výbere batérií dávať dôraz na ich funkčnosť a ovládateľnosť. Napríklad pákové batérie umožňujú jednoduchú manipuláciu a pomerne presné nastavenie. Najpresnejšie nastavenie teploty vody však umožňujú batérie s termostatom, ktoré dokážu kontrolovať teplotu vytekajúcej vody.
Toaleta
Okrem estetickej stránky a pohodlia, ktoré toaleta poskytuje je dôležitým faktorom pri výbere aj úspora vody. Väčšina klozetov dnes ponúka dva režimy splachovania, no okrem toho sú dostupné aj rôzne hi-tech prostriedky na šetrenie vody pri splachovaní.
V súčasnosti sú najzaujímavejším typom toaletných mís závesné klozety s nádržkou zabudovanou v stene. Okrem toho, že pôsobia elegantne, umožňujú aj pohodlné umývanie dlážky pod nimi.
Napriek tomu zostáva najpredávanejším modelom tzv. model kombi. Jedná sa o klasický stojací model toaletnej misy s nádržkou vzadu s vyústením odpadu dolu, alebo dozadu.
Bidet
Bidet sa používa na hygienu intímnych partií po vykonaní veľkej potreby. Takáto očista je dôkladnejšia ako samotná očista toaletným papierom. Preto sa bidet, ktorý môže mať aj rôzne alternatívne využitie, stáva štandardom aj v našich kúpeľniach a toaletách.
Problém môže nastať vtedy, ak sa pri rekonštrukcii rozhodneme pre inštaláciu bidetu v miestnosti, kde sa pôvodne s jeho umiestnením nepočítalo. V prípade nedostatku priestoru je riešením kombinácia bidetu a toalety. Ide však o drahšiu záležitosť ako zaobstaranie samotného bidetu a WC. Ekonomickým riešením môže byť namontovanie tzv. bidetovej sprchy pri WC, alebo umývadielku, ktoré poslúži ako plnohodnotná náhrada bidetu.
Pisoár
Pisoár je samozrejmosťou na verejných pánskych toaletách. V domácnostiach sa zatiaľ ešte štandardom nestal. Okrem toho, že dokáže vyriešiť večný problém polohy záchodovej dosky, predstavuje zaujímavú úsporu vody, pretože na splachovanie sa používa omnoho menšie množstvo vody ako v toalete.
Vaňa
Dlhé roky boli jediným artiklom na trhu klasické smaltované vane. Dnes si už môžeme vyberať zo širokej ponuky mramorových, keramických, akrylátových vaní, či výrobkov z rôznych alternatívnych materiálov, ako je napríklad kameň a podobne.
Pre menšie kúpeľne sú v ponuke sedacie vane, pre pohodlie XXL vane, alebo vane pre dvoch. Zaujímavým typom sú rohové vane z rôznych materiálov, či vane s masážnymi tryskami pre úplne pohodlie a relax.
Sprchový kút
Má sa za to, že sprchovanie je hygienickejším spôsobom očisty tela, na rozdiel od kúpania sa vo vani, pri ktorom je telo po celý čas ponorené v špinavej vode. Zároveň je sprchový kút vhodnejší aj do rozmerom menších kúpeľní. Sprchový kút sa skladá z vaničky a zásteny. Vaničky, rovnako ako zásteny majú rozličný tvar a spôsob vyhotovenia. Pri ich výbere sa treba zamerať na niekoľko dôležitých detailov.
Prvým je dôraz na dokonalú izoláciu. Nikto predsa nechce mať po sprchovaní v kúpeľni potopu. Mnohé zásteny, bohužiaľ, neposkytujú dostatočnú izoláciu na miestach spojov. Výhodnejšie je investovať do kvalitnejších zásten a takisto dbajte na vhodný výber sprchových dverí.
Pri výbere vaničky treba dbať o to, aby bola tak akurát vysoká a bola z kvalitného materiálu. Vyhneme sa tak nepríjemnostiam pri vstupe do sprchového kúta a prípadným úrazom spôsobeným napríklad ukĺznutím. Rovnako je dôležité starostlivo vybrať odtok. Okrem kapacity prietoku je dôležitým kritériom aj dobrá prístupnosť a možnosť pohodlného čistenia v prípade potreby.
Fotografie: thinkstock.com