Kategórie

Rozkladacie sedačky

Všetci máme radi ten čas, kedy môžeme nerušene oddychovať doma na svojej obľúbenej sedačke. Túžime mať takú, s ktorou budeme po viacerých stránkach spokojní, no predovšetkým nám ide o príjemný pocit a pohodlie. V obchodoch máme na výber rôzne druhy sedačiek, niektoré z nich okrem pohodlnosti dokážu ponúknuť viacero praktických využití. Napríklad rozkladacie sedačky - cez deň slúžia na sedenie, večer sa len jednoducho rozložia a môžu slúžiť ako lôžko na spanie. Takúto možnosť ocenia najmä majitelia garzoniek či menších jednoizbových bytov, ktorí potrebujú ušetriť priestor. Niektoré rozkladacie sedačky navyše disponujú aj úložným priestorom.

Rozkladacie sedačky na každodenné využitie

Rozkladacie sedačky sú po rozložení určené buď na každodenné spanie alebo ako príležitostné lôžko pre hostí. Častým dôvodom kúpy je práve druhá možnosť, no mnohí sa napríklad z hľadiska šetrenia peňazí rozhodnú využívať rozkladacie sedačky aj ako svoju posteľ.

Pre kúpou sa rozhodnite, do ktorej skupiny patríte. To, či bude konštrukcia sedačky namáhaná každý deň alebo len zriedkavo, ovplyvní požiadavku na jej kvalitu. Aby mali rozkladacie sedačky, ktoré nahrádzajú posteľ pozitívny vplyv na pohodlie a zdravie vašej chrbtice, musia spĺňať určité kritériá :

1. Z hľadiska šetrenia chrbtice by mala byť ložná plocha rozkladacej sedačky nedelená.

2. Ku komfortnému spánku prispeje ak je hrúbka matraca aspoň 10 cm a jeho šírka po rozložení aspoň 140 cm.

3. Vzhľadom k tomu, že budete svoju pohovku rozkladať každý deň, ešte pred kúpou si všimnite mechanizmus rozloženia. Mal by byť jednoduchý, kvalitný a rozloženie by ste mali zvládnuť aj sami a bez väčšej námahy. Častým rozkladaním sú rozkladacie sedačky zaťažované, preto je potrebná kvalitná a pevná kostra. Zistite si, či výrobca použil kvalitné materiály akými sú smrek, dub, buk či preglejka.

4. Po rozložení by mali rozkladacie sedačky ponúknuť dve samostatné kompaktné časti na spanie.

Rozkladacie systémy sedačiek

Poznáme dva systémy rozkladania sedačiek – vertikálne a horizontálne. Horizontálny typ rozkladania sa vyskytuje častejšie a funguje tak, že konštrukcia je ukrytá pod sedačkou a vytiahne sa spopod nej. Matrac zvykne byť jej súčasťou, prípadne sa využijú vankúše z chrbtovej opierky.

Vertikálny, čiže preklápací systém rozkladania, je síce o niečo zložitejší, no je vhodnejší na pravidelné využitie. Rozkladá sa tak, že zobratím opierky pretočíte čalunenú časť a tým sa rozloží aj podperná konštrukcia. Vďaka tomuto typu rozkladacieho systému nespíte na tej ploche, na ktorej cez deň sedia vaši hostia. Dodá vám to väčší pocit čistoty a hygieny. Okrem toho budú na sedačke častým využívaním vznikať presedené miesta. Tým, že nebudete spať na presedenej ploche, ušetríte zdravie vašej chrbtice. Vo vertikálne rozkladacej sedačke môže byť kvalitný pružinový alebo klasický polyuretánový matrac s lamelovým roštom, ktorý zabezpečí komfortnejší spánok.

Aby ste si uľahčili rozkladanie sedačky, myslite na pár detailov – nechajte okolo nej dostatočný priestor, aby ste zakaždým nemuseli odsúvať nábytok. Najlepšie je, ak sa sedačka rozkladá do priestoru, v opačnom prípade ju budete musieť neustále odsúvať od steny.

Rozkladacia či bežná sedačka?

Okrem spomínaných výhod, ktorými je priestorová nenáročnosť, praktickosť a cena je veľkým plusom, že rozkladacie sedačky sú v zloženom stave často na nerozoznanie od bežných sedačiek. Po mnohých stránkach sú teda rozkladacie sedačky výhodnou kúpou, niet však nad pohodlnosť a pocit komfortu, keď svoju posteľ nemusíte každý večer pred spaním rozkladať. Preto sa rodinám, ktorí majú väčší byt a nepotrebujú šetriť priestorom, oplatí investovať do bežnej sedačky bez možnosti rozkladania. Na takýchto sedačkách sa totiž s istotou nepokazí rozkladací mechanizmus, čo vám ušetrí mnoho starostí.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)