Rolety
Pri výbere tieniacej techniky je dobré uvedomiť si, čo od nej očakávate a koľko ste ochotní investovať. Tieniacu techniku môžeme najjednoduchšie rozdeliť na interiérovú a exteriérovú. Interiérové typy tieniacej techniky veľmi nepomôžu pri riešení problému s prehrievaním miestnosti alebo odhlučnením interiéru, sú však ideálnym riešením, ak máte obmedzený finančný limit. Ich výhodou tiež je, že nevyžadujú stavebnú prípravu. Obľúbeným typom interiérovej tieniacej techniky sú rolety.
Aj keď inštalácia interiérových roliet nevyžaduje stavebné zásahy, pri ich zameriavaní a výbere si nechajte poradiť od odborníka. Niektoré typy sú totiž vyrábané na mieru. Skúsený odborník vám poradí najvhodnejší spôsob ich uchytenia a ovládania, či upresní technické detaily, ktoré zaručia vašu spokojnosť.
Rolety – podstatné pre dizajn aj praktickosť
Existuje široká paleta rôznych druhov materiálov a vzorov, ktoré sa využívajú na výrobu roliet, preto ich funkcia v domácnosti nie je len praktická, ale aj dizajnová. Dokážu veľmi elegantne a vkusne zútulniť interiér, poskytnú pocit väčšieho súkromia, alebo ochranu zariadenia bytu pred priamym slnečným žiarením.
Rolety poskytujú možnosť okenný priestor úplne prekryť alebo odokryť (na rozdiel od žalúzií, ktoré umožňujú regulovať množstvo slnečného jasu prenikajúceho do miestnosti). V závislosti od použitého materiálu môžu rolety svetlo z vonku jemne stlmiť (ako záclony), ale tiež takmer 100 percentne eliminovať.
Pri výbere konkrétneho druhu materiálu (textílie) sú k dispozícii rôzne typy látok s rôznymi vlastnosťami, napr. antistatické (odpudzuje prach a sú menej náchylné na znečistenie), alebo nehorľavé. Nezabudnite ani na otázku údržby a čistenia roliet. Niektoré látky je možné čistiť vlažnou vodou so saponátom, iné len špeciálnymi sprejmi. Mali by ste ich však chrániť pred zašpinením, pretože ich nie je možné prať, aby nestratili tvar, farbu a nepoškodila sa ich povrchová úprava. Výhodou je, že v prípade potreby môžete látku vymeniť za novú.
Ovládanie roliet
Rolety môžu zakrývať len okenné sklo (montujú sa do zasklievacej lišty), alebo aj okolie okna. Výber je otázkou estetického hľadiska, ale najmä pri atypických rozmeroch okien môžete mať v prvom prípade problém pri výbere rozmeru rolety a jej ovládaní. Rolety s látkou navinutou na hriadeli (ktorý môže byť umiestnený v boxe) sa montujú nad okno a pri rozvinutí prekrývajú aj okolie okna.
Najbežnejšie ovládanie roliet je mechanické/ručné – pomocou šnúrky alebo guľôčkovej retiazky roletu vytiahnete, alebo zastriete. Väčšinou sú tieto systémy vybavené automatickou brzdou, ktorá umožňuje zastaviť roletu v ľubovoľnej výške a polohe bez toho, aby ste museli šnúrku či retiazku upevniť.
Ďalším spôsobom je motorické ovládanie, pomocou tlačidla alebo diaľkového ovládača, ktoré môže byť súčasťou systému centrálne riadeného počítačom, využívaného v tzv. inteligentných domácnostiach. Technické vymoženosti posúvajú používanie roliet ešte ďalej, tento systém môže byť doplnený o svetelné senzory, ktoré automaticky regulujú polohu rolety v závislosti na množstve vonkajšieho svetla, alebo časový senzor, ktorý manipuluje s roletami v presne stanovenom čase.
Moderné typy roliet
Medzi horizontálne typy roliet môžeme zaradiť aj tzv. japonské steny, ktoré sú tvorené pásmi textílie (so šírkou 50 až 150 cm), ktorá je v hornej a spodnej časti upevnená do koľajničiek, prípadne v spodnej časti sťažená závažím. Jednotlivé pásy sa pohybujú zo strany na stranu tým, že sa prekrývajú. Japonské steny sa využívajú ako rolety na prekrytie okenného priestoru, zvyčajne však celej, alebo takmer celej steny v okolí okien. Ich ďalším využitím je optické rozdelenie miestnosti alebo prekrytie jej časti. Zaujímavým dizajnovým riešením je kombinácia rôznych druhov alebo vzorov jednotlivých častí japonskej steny.
Rímske rolety patria medzi elegantné dekoratívne typy vnútorného tienenia. Sú tvorené rovnako hrubými pásmi látky, ktoré sa pri vysúvaní rovnomerne prekrývajú. Na výber sú ľahké materiály podobné záclonám, ale aj robustnejšie pôsobiace ťažké látky, ktoré poskytnú svetelné tienenie vo vysokej účinnosti.
Plisé je typ interiérových roliet, ktoré sú tvorené rovnomerne skladanou (plisovanou) látkou, vhodné pre všetky druhy okien, vrátane atypických rozmerov či poloblúkov. Tiež sa vyrábajú z rôznych druhov látok s rozmanitými vzormi a pri správnej kombinácií dokážu sviežo oživiť interiér každej izby.