Rodinné domy
Každý typ bývania je niečím výnimočný a prezentovaný charakteristickými vlastnosťami. Aké sú charakteristické vlastnosti pre rodinné domy? Aké skupiny ľudí preferujú bývanie v rodinných domoch?
Rozhodujete sa medzi kúpou či výstavbou rodinného domu? V takom prípade si prečítajte niekoľko faktov o rodinných domoch, ich vlastnostiach, kladoch i záporoch. Taktiež sa dočítate aké sú v súčasnosti trendy v oblasti rodinných domo a čo všetko musí poskytovať rodinný dom pre spokojné bývanie a život.
Rodinné domy a ich charakteristické vlastnosti
Rodinné domy sú charakteristické priestrannosťou a väčším počtom izieb. Veľkou výhodou rodinných domov je i možnosť využívať priľahlý pozemok. Daný pozemok pri rodinnom dome možno využívať ako záhradku, usporadúvať gril party s rodinou či známymi a deti majú bezpečné miesto na šantenie. Bežnou súčasťou rodinných domov sú i garáže, ktoré sú buď vybudované samostatne, alebo ako súčasť rodinného domu. Rodinné domy spájajú celý rad vymožeností a pozitív. Jednou z vymožeností rodinných domov je i väčšie súkromie.
Pre rodinné domy je však na druhej strane typická finančná náročnosť. Samotná výstavba rodinného domu nie je lacnou záležitosťou, okrem financovania stavby je potrebné v prvom rade vlastniť vhodný pozemok na jeho výstavbu. Okrem finančnej náročnosti výstavby rodinného domu je nevyhnutné rátať s vyššími nákladmi na jeho prevádzku a údržbu, tie rastú s veľkosťou rodinného domu. Samotné vykurovanie väčšieho rodinného domu je pomerne nákladnou záležitosťou.
Rodinné domy, nielen pre rodiny s deťmi
Bývanie v rodinnom dome je snom azda každej rodiny s deťmi. Dôvodom je, že viacčlenná rodina potrebuje i väčší priestor, ktorý ponúka práve rodinný dom. Rodinné domy obľubujú rodiny i z dôvodu samotnej lokality, kde sú postavené. Mnohé domy sa nachádzajú v dobrých lokalitách či už na vidieku, alebo na okrajoch miest, kde je dostatok zelene a menší ruch, ako v centre miest. Rodinné domy patria medzi finančne náročné stavby, preto si ich výstavbu alebo kúpu nemôže dovoliť každá rodina. V súčasnosti sa mnohé rodinné domy ponúkajú i na prenájom pre väčší počet ľudí, najmä vo veľkých mestách tento spôsob bývania využívajú mnohé páry či partie študentov.
Rodinné domy v minulosti
Architektúra, vrátane materiálového zloženia rodinných domov sa neustále mení, rozvíja, inovuje a v neposlednom rade prekvapuje. V dávnej minulosti slovenské domy vynikali jednoduchosťou a hlavnými materiálovými zložkami boli drevo a slama. Skromné domčeky si však obyvatelia skrášľovali rôznymi maľovanými a vyrezávanými ornamentmi, ktoré sa zapísali do histórie ľudovej architektúry.
Ďalším významným obdobím, ktoré sa podpísalo na architektúre rodinných domov bolo obdobie socializmu. Rodinné domy v období socializmu boli charakteristické svojou veľkosťou, priestrannosťou a zväčša sa jednalo o poschodové domy. Rodinné domy z obdobia socializmu môžeme označiť ako generačné domy, pretože v nich bývali, poprípade stále bývajú dve - tri generácie. Tieto rodinné domy v súčasnosti prechádzajú rozsiahlymi rekonštrukčnými prestavbami s cieľom dosiahnuť energetickú úsporu. Veľké rodinné domy sú doslovnými energetickými ,,žrútmi“ a na zníženie ich náročnosti sa odporúča v prvom rade zateplenie a výmeny okien a vchodových dverí.
Nízkoenergetické rodinné domy – domy súčasnosti
Bývanie v rodinnom dome patrí k ekonomicky náročnejším, v dôsledku čoho sa v súčasnosti kladie čoraz väčší dôraz na energetickú úsporu rodinných domov. Práve nízkoenergetické rodinné domy spájajú technicko-technologické parametre, ktoré ovplyvňujú energetické straty. Technicko-technologické parametre predstavujú kvalitu zateplenia vonkajšieho obvodu rodinného domu, riadené vetranie, ktoré zabezpečuje výmenu vzduchu a v neposlednom rade dobrá izolácia okien či vchodových dverí. Kombináciou daných technicko-technologických parametrov a ich vzájomné fungovanie je základ pre dobrý nízkoenergetický rodinný dom.
Ďalším faktorom, ktorý vplýva na kvalitu nízkoenergetických rodinných domov je umiestnenie domu v teréne. Obytné miestnosti je dobré orientovať na južnú či východnú svetovú stranu, takouto orientáciou sa dá využiť i slnečná energia. Nízkoenergetické rodinné domy dokážu ušetriť až 70 % energie na kúrení oproti bežným domom. Okrem výhody energetickej úspornosti sú takéto domy finančne porovnateľné s bežnými domami. Nízkoenergetické rodinné domy nielenže šetria vašu peňaženku, ale šetrenie energiami možno považovať za ohľaduplné správanie voči prírode a životnému prostrediu. Nízkoenergetický rodinný dom spája prvky komfortu, modernosti, ale najmä ekologickosť a energetickú úsporu.
Doby výstavby u jednotlivých typov rodinných domov
Doba výstavby u rodinných domov sa čoraz viac skracuje, môžu za to moderné technológie, technika a novodobé preferované materiály na stavbu rodinných domov. Kým v minulosti výstavby rodinného domu trvala niekoľko rokov, v súčasnosti sa doba výstavby rapídne skrátila na niekoľko mesiacov, ba až týždňov. Dĺžka výstavby rodinného domu závisí od veľkosti, náročnosti stavby a taktiež od typu materiálového zloženia, ktoré prevláda pri výstavbe domu.
Najdlhšiu dobu výstavby cca od 6 až 12 mesiacov majú tehlové rodinné domy. Doba výstavby resp. doba zmontovania pri montovaných rodinných domoch je zhruba štvormesačná až polročná. Pri drevených domoch sa rozlišuje medzi dobou výstavby a dobou výroby. Kým doba výstavby sa pochybuje od štyroch do ôsmych týždňov, doba výroby zrubovej steny trvá 2 až 2,5 mesiaca.
Rodinné domy spolu so záhradkou a dvorom sú snom nejedného človeka. Bývanie v rodinnom dome zosobňuje pohodlnie, priestrannosť i väčšie súkromie. Rodinné domy sú svojou veľkosťou energeticky náročnejšie. Z daného dôvodu sa v súčasnosti kladie čoraz väčší dôraz na ich energetickú úsporu.
Fotografie: thinkstock.com