Kategórie

Ratanový nábytok

Obľubujete exotiku, štýlový nábytok nielen v byte, ale aj v záhrade, plus funkčnosť a pohodlie? V tom prípade je pre vás ratanový nábytok ako stvorený. Zdobí vonkajšie priestory pri domoch, či veľké terasy a zimné záhrady vo viacerých slovenských domácnostiach. Čoraz častejšie sa s ním môžeme stretnúť aj v interiéroch. Ako sa však vyrába kvalitný ratanový nábytok? Aké sú jeho prednosti a naopak jeho nevýhody? A čo údržba ratanového nábytku?

Z čoho sa vyrába ratanový nábytok?

Ratanový nábytok čiastočne zaváňa exotikou. Je totiž vyrobený z dreva palmy, ktorá rastie v juhovýchodných oblastiach Ázie. Toto drevo sa vyznačuje nízkou hmotnosťou, pretože je čiastočne duté. Výhodou ratanového dreva je okrem nízkej hmotnosti aj jeho stabilita a schopnosť odolávať vonkajším vplyvom. Tieto schopnosti má vďaka úprave horúcim vzduchom, ktorá sa vykonáva počas procesu jeho výroby. Samotné kusy nábytku sa vyrábajú pletením ratanových prútikov.

Vonkajší ratanový nábytok sa vyrába z lúpaného a nelúpaného ratanu. Nábytok z lúpaného ratanu je na dotyk rovný a hladký. Nábytok z nelúpaného ratanu spoznáte podľa tmavých členitých škvŕn na jeho povrchu. Prirodzený a originálny farebný odtieň ratanového nábytku je tmavohnedý alebo svetlý krémový. Z ratanu sa vyrábajú rôzne druhy nábytku od stolov, stoličiek, postelí, záhradného nábytku, až po hojdacie kreslá, ktoré sú dokonalé pre chvíľky oddychu. Pri výbere nábytku dbajte na to, aby nebol výplet príliš tesný, ľahko sa totiž láme.

Ratanový nábytok zo syntetického ratanu

Ako aj v iných odvetviach, tak aj vo svete dizajnu a nábytku sa stále niečo inovuje. Ratanový nábytok je dostupný aj v menej ekologickejšom prevedení, teda je vyrobený zo syntetického, alebo ak chcete umelého ratanu. Ide o napodobeninu vyrobenú zo zmesi organického ratanu spojeného s hliníkom. Je plne recyklovateľný a tiež netoxický. Vďaka pridaným látkam má tento nábytok dlhšiu životnosť, je údržba je jednoduchšia, je pružný, nepraská, netrhá sa, neštiepi sa, neabsorbuje vodu a teda neplesnivie.

Výhodou je aj jeho nižšia cena. Je odolný voči akýmkoľvek vplyvom počasia, dokonca aj mrazom. Čo sa týka hmotnosti tohto nábytku, môže taktiež vysoko konkurovať originálnemu ratanovému nábytku, keďže hliník je ľahký kov. Nábytok zo syntetického ratanu vám odporúčame využívať najmä v exteriéroch, keďže je menej náročný na údržbu. Pri starostlivosti oň vám postačí vlhká handrička a bežné čistiace prostriedky do domácnosti, prípadne môžete využiť tlakovú čističku.

Z čoho sa vyrába konštrukcia ratanového nábytku?

Ratanový nábytok sa zvyčajne nezaobíde bez konštrukcie, ktorá je vyrábaná z dreva, ocele alebo z hliníku. Oceľová konštrukcia nábytku je lacnejšia, no zároveň ťažšia a vzhľadom na korodovanie je vhodná najmä pre interiérový nábytok. Hliníková konštrukcia nábytku je drahšia a zároveň kvalitnejšia. V prípade, že je zváraná hliníkom, je odolná voči korózii a zaručuje stabilitu nábytku.

Starostlivosť o ratanový nábytok

Vo všeobecnosti sa dá tvrdiť, že ratan nie je náročný na údržbu. Je tu však rozdiel medzi účelom jeho využitia, teda či ide o interiérové alebo exteriérové využívanie. Ratanový nábytok sa totiž čoraz častejšie objavuje nielen v záhradách, ale aj v interiéroch. Na údržbu ratanového nábytku sa neodporúča používať veľké množstvo vody.

Údržba ratanového nábytku v interiéri

V prípade, že máte ratanový nábytok v interiéri, prachu a nečistôt na ňom sa zbavujte špeciálnou kefou s nadstavcom, či handričkami z jemných mikrovlákien. Dva až trikrát do roka sa odporúča dôkladnejšie ošetrenie interiérového ratanového nábytku pomocou mydlového roztoku a mäkkej, mierne vlhkej handry. Ratanovému nábytku neprospieva ani prílišné suché prostredie, kde zvykne vŕzgať. Vtedy je vhodné ho ošetriť postriekaním vodou alebo natrením vazelínou. Vŕzganiu sa vyvarujete, ak ho postavíte čo najďalej od radiátorov. Môžete ho však ošetriť aj podľa nasledujúcich rád pre vaše exteriérové kúsky.

Ošetrenie exteriérového ratanového nábytku

Ratanový nábytok v exteriéri si vyžaduje väčšiu starostlivosť, keďže je vystavený priamym vplyvom počasia, čo prispieva k jeho rýchlejšiemu starnutiu. V prípade nedostatočnej starostlivosti takýto nábytok stráca pružnosť, je krehký, môže sa zafarbiť, či začať plesnivieť. Vhodné je pri údržbe používať špeciálne oleje, ktoré chránia jednotlivé zväzky prepleteného ratanu pred plesňami a dodáva im lesk.

Svoj nábytok môžete taktiež pretrieť transparentným lakom na drevo, ktorý na ňom vytvorí ochrannú vrstvu pred vlhkosťou a inými vplyvmi vonkajšieho prostredia. Na ošetrenie treba použiť opäť jemné handričky. Akýkoľvek záhradný nábytok vám však odporúčame prikrývať ochranou plachtou alebo odkladať na zastrešené miesto, čím zaručíte jeho dlhšiu životnosť. Ochranné plachty určené na externý nábytok sú zhotovované z nepremokavého polyesteru, z vnútornej strany sú pogumované a vhodné na celoročnú ochranu pred nepriaznivými vplyvmi a výkyvmi počasia. Odporúčame vám tiež pri skladovaní nábytku neukladať stoličky na seba, ale len ich zasunúť pod stôl.

Oprava ratanového nábytku

V prípade, že sa vám rozpletie ratanové prútie na nábytku, viete si ho doma opraviť aj svojpomocne. Stačí, ak ho pribijete malými klinčekmi alebo prilepíte. V prípade, že sa vám poškodí len lak, stačí, ak ho ošmirgľujete jemným brúsnym papierom a následne nanovo nanesiete lak.


Fotografie: isifa / Shutterstock.com

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)