Podkrovie
Podkrovie, teda priestor pod strechou, ponúka veľa možností využitia. Máte tiež podkrovie s úzkymi priestormi, výklenkami, strešnými oknami, či opornými piliermi? Poradíme vám, ako ho môžete čo najlepšie využiť a na čo si dať pozor pri jeho prerábaní.
Podkrovie ako úložný priestor
Už odpradávna sa povala, teda podkrovie, využívalo najmä ako úložný priestor na nepotrebné kusy nábytku, sezónne oblečenie, hračky po vyrastení detí a iných vecí, ktoré nepotrebujeme mať poruke. Podkrovie sa tiež často využíva aj na sušenie rôznych byliniek, pričom sa väčšinou tieto podkrovné priestory využívajú v pôvodnom, neprerobenom stave. Podkrovné priestory sa však dajú využiť aj oveľa efektívnejšie, keďže sa z nich dá vyťažiť veľký obytný priestor.
Podkrovie ako priestor na bývanie
Najvhodnejšie na vytvorenie bývania v podkroví sú domy so sedlovými, či manzardovými strechami. Obe tieto strechy ponúkajú dostatok miesta s dostatočnou podchodnou výškou a rovné štítové steny. Keď sa povie podkrovná izba či spálňa, viacerým z nás sa rozžiaria oči. Podkrovné izby majú totiž jednoznačne úplne inú atmosféru ako klasické izby.
Podkrovie sa však vyznačuje aj svojimi nedostatkami. Je to mierne problémový priestor na bývanie, keďže má užšie priestory, nižšie stropy, strešné okná, rôzne výklenky, či oporné piliere. Vzhľadom k tomu, je dlhší čas pri rozhodovaní sa, či do prerábania podkrovia ísť alebo nie, úplne pochopiteľný.
Na čo všetko sa dá využiť podkrovie?
Podkrovie je jedným z najviac prerábaných priestorov v rodinnom dome. Dá sa využiť ako priestor na rôzne činnosti, napr. ako podkrovný ateliér, pri ktorom netreba zabúdať na vhodné tienenie okien počas letných horúcich dní. Rovnako je možné ho využiť ako herňu, detskú izbu, spálňu, na ktorú vám stačí aj len úzky výklenok pod krovom, či kúpeľňu, v ktorej nepotrebujete veľký priestor nad hlavou a poteší vás krásny výhľad na okolie z okien.
Aké podkrovie je vhodné na bývanie?
Nie každý podkrovný priestor je vhodný na bývanie. Okrem typu a tvaru strechy je veľmi dôležitý aj jej sklon. Od sklonu totiž závisí svetlá výška podkrovných miestností, taktiež výška zvislých stien pod šikminou a veľkosť využiteľnej podlahovej plochy. Sklon bežnej a zároveň aj vyhovujúcej strechy je 45°. V prípade, že je sklon vašej strechy menší ako 35°, nie je vyhovujúca na prestavbu na podkrovie. Nezúfajte, menší sklon strechy sa dá zlepšiť a teda zvýšiť, zvýšením atikového muriva.
Ďalej by ste sa mali zamerať na konštrukciu krovu, ktorá taktiež ovplyvňuje riešenie podkrovných priestorov. Najvhodnejšou konštrukciou je krokvová konštrukcia bez väzných trámov. Okrem nej je však vyhovujúca aj hambálková konštrukcia s priečnymi vzperami.
Pri uvažovaní o tom, čo spravíte so svojím podkrovím sa môžete vyvarovať viacerých chýb, ktoré robí veľa majiteľov domov pri prestavbe podkrovia:
• 1. Obráťte sa na statika – najmä na začiatku, keď sa pustíte do budovania podkrovia vám statik posúdi, či múry a stropy prízemia domu unesú podkrovie. Okrem toho prehliadne celý povalový priestor, teda či je v poriadku strecha a všetky drevené časti krovu. Okrem viditeľných častí krovu je potrebné skontrolovať aj rizikové miesta, ktorými sú miesta uloženia drevených prvkov na murive a tiež miesta s vyšším obsahom vlhkosti. Porušené drevené prvky povaly sa vymieňajú buď celé alebo len ich časti, záleží to od stupňa ich poškodenia.
• 2. Postupujte od celku k detailom – mnohým chýba komplexné uvažovanie o priestore. Základom je dobrá kompozícia miestnosti, dostatočné presvetlenie, ventilácia a zvládnutie technickej stránky prerábania, ktorá zahŕňa napr. kvalitnú izoláciu podkrovia, tesniace strešné okná, nové rozvody a pod. Komplexné uvažovanie o priestore vám môže uľahčiť architekt alebo interiérový dizajnér, ktorý utriedi vaše požiadavky, navrhne základnú koncepciu, prípadne stavebnú úpravu miestností.
• 3. Zariaďujte celok – pri zariaďovaní interiéru a to nielen podkrovia sa mnohí z nás nedržia celistvosti, netreba sa nechať ohúriť ponukou rôznych možností a variantov, ktoré v konečnom výsledku spolu neladia. Dôležitá je pritom skromnosť a striedmosť pri výbere farieb, tvarov, či materiálov, určite tu platí pravidlo, že menej je niekedy viac. Pri rozhodovaní sa o zariadení interiéru je potrebné si najskôr definovať požiadavky a potreby vašej rodiny a taktiež váš životný štýl. Nevyberajte si dizajn interiérov len z časopisov či stránok o bývaní, ale v prvom rade myslite na vaše potreby a požiadavky.
• 4. Nepodceňte presvetlenie – ktoré je najmä v podkroví veľmi dôležité. Najlepšie je umiestnenie obytných miestností pri štítovej stene, kde sa okrem iného dobre inštalujú okná. Pokúste sa čo najviac vyťažiť z denného svetla a preto si podkrovie rozvrhnite tak, aby sa doň zmestilo dostatok okien. Norma požaduje, aby bola presklená plocha min. 10 – 15 % podľahovej veľkosti samotnej miestnosti.
Čo sa týka parapiet, vhodné je, aby mali výšku 900 až 1200 mm, kedy sú okná ľahko uchopiteľné a tiež bezproblémovo ovládané. Podľa spôsobu otvárania môže ísť buď o výkyvné, výklopné alebo výklopno-výkyvné okná. V prípade umelého osvetlenia nedávajte prednosť dizajnu svietidla, pred jeho svietivosťou. Skúste nájsť takú alternatívu, kedy budú vaše svietidlá do podkrovia dizajnovo pekné, ale tiež funkčné.
Fotografie: isifa/Shutterstock