Ploty
Plot ohraničuje váš pozemok a dodáva vám pocit súkromia. Každý sa chce vo svojom dome cítiť bezpečne a preto je dôležité popremýšľať nad výberom toho správneho. Jednotlivé druhy plotov so sebou prinášajú rôzne výhody aj nevýhody z hľadiska bezpečnosti, životnosti a estetickej stránky.
Plot je zároveň architektonickým prvkom a objektom, ktorý si okoloidúci a návšteva všimne ako prvý. Jeho farba, charakter či materiál by mal ladiť so štýlom vášho domu. Dôležité je zvoliť si správnu výšku plotu. Príliš vysoký plot zabezpečí viac súkromia a zvýši pocit bezpečia, no zároveň vytvorí tieň. Štandartná výška plotu je 120 až 150 centimetrov.
Základné druhy plotov sú : živý, drevený, plastový, kovový, betónový či pletivový plot.
Živý plot
Výhody: Najprirodzenejším druhom plotu je živý plot, ktorý môže byť vytvorený z rôznej kombinácie kvitnúcich či popínavých rastlín, ako aj z ihličnatých a lístnatých drevín. Jeho tvarovanie je jednoduché, chráni pred hlukom, prachom a vetrom.
Nevýhody: Jeho prirodzenosť však so sebou prináša aj určité nevýhody. Tou je potreba dopriať mu dostatok času, aby mohol narásť a zhustnúť do požadovanej výšky a šírky. Tiež si vyžaduje pravidelnú údržbu a nevyhnutnosť zvoliť vhodný čas výstavby v závisloti od počasia a ročného obdobia.
Drevený plot
Drevené ploty sú častým oplotením k chatám v blízkosti lesov, k domom na dedinách, alebo vo vysokohorských oblastiach. Drevené ploty majú schopnosť vzbudiť príjemný a estetický dojem a splynúť s okolitým prostredím. Milovníci prírody zároveň určite ocenia, že drevený plot je ekologický a čisto prírodný materiál.
Nevýhody: Drevo ako prírodný materiál si vyžaduje viac starostlivosti a má kratšiu životnosť. Tá však priamo úmerne stúpa s údržbou a starostlivosťou o váš plot. Doležitým krokom je raz ročne ošetriť prípravkami proti hubám a vzniku pliesní. Životnosť a kondíciu vášho plotu ovplyvnia aj poveternostné podmienky.
Pletivový plot
Výhody: Pletivové ploty sú najlacnejším a veľmi často využívaným typom plotu. Používajú sa na oplotenie záhrad, stavebných pozemkov, parkovísk a iných rozsiahlejších plôch. Ide o ľahko a rýcho postaviteľné oplotenie. Okrem klasického štvorhranného pletiva existuje možnosť dať si svoje pletivo poplastovať alebo pozinkovať a tak zvýšiť jeho odolnosť a zabezpečiť antikoróznu ochranu. Podľa účelu sa môžu deliť na okrasné, lesnícke a podobne. Ich bezpečnosť sa zvýši aj doplnením ostnatého drátu.
Nevýhody: Pri pletivovom plote na druhej strane absentuje estetická stránka a majiteľom nezabezpečí taký pocit súkromia a bezpečia.
Plastový plot
Výhody: Najväčšou výhodou plastového plotu je jeho nízka náročnosť na údržbu a cena. Tá je porovnateľná s dreveným či kovovým plotom. Čo sa týka nízkej náročnosti na údržbu, plastový plot stačí raz za čas opláchnuť čistou vodou.
Zvyčajne je plastový plot vyrábaný na mieru na základe zadaných rozmerov. Plastové ploty sa môžu vyrábať aj z odpadového plastu, z čoho vyplýva, že sú zároveň ekologické. Ich výhodou je odolnosť, stálosť farby aj tvaru a jednoduchá stavba. Plastové ploty je možné skombinovať a zladiť aj s plastovými oknami na dome, prípadne s odkvapmi. Nepodliehajú korózii, nezhnijú ako v prípade dreva a sú dokonca odolné voči UV žiareniu.
Nevýhody: Na plastovom plote z recyklovaného materiálu sa po určitom čase môžu objaviť nepekné škvrny. Môže tiež dôjsť k nežiadúcemu tvarovaniu a ohybu plotu. Pri plastovom plote môžu mať niektorí ľudia pocit, že nie je dostatočne pevný a bezpečný.
Kovové ploty
Výhody: Kovové ploty patria k finančne náročnejším druhom plotu. Ich funkcia je v prvom rade estetická, no vyznačujú sa aj odolnosťou a dlhou životnosťou. Pôsobia nadčasovo, luxusne a bezpečne. Kovový plot má variabilnú kovovú úpravu a hodí sa tak aj ku starším typom domov, aj k tým moderným.
V poslednej dobe sa do popredia dostávajú kovové ploty vyrábané z nerezového materiálu, ktoré nepotrebujú žiadnu ďalšiu povrchovú úpravu. Pri klasických kovových plotoch sa povrch upravuje žiarovým zinkovaním, vďaka ktorému možno zaručiť životnosť plotu až 50 – 60 rokov.
Nevýhody: Na druhej strane však majú kovové ploty väčšiu priehľadnosť, je vidno na dvor domu. Ich nevýhodou je aj vysoká cena.
Betónový plot
Výhody: Betónové ploty patria k vysoko odolným voči poškodeniu a vonkajším vplyvom, čím sa zvyšuje aj bezpečnosť plotu. Zároveň sa pri betónových plotoch môžete tešiť z ich dlhej životnosti a to s veľmi nízkou náročnosťou na údržbu. V dnešnej dobe môžete nájsť viacero farebných odtieňov a prevedení a tak je betónový plot zároveň aj estetickým prvkom. Obľúbenými sú materiály, ktoré imitujú kameň, mramor či tehlu. Betónové ploty sú vhodným podkladom pre popínavé a prevísajúce rastliny, vďaka ktorým bude plot pôsobiť jemnejším dojmom. Betónový plot je neutrálne ladený a teda sa ľahšie doladí k domu a ku zvyšku pozemku.
Nevýhody: Čo sa týka cenovej kategórie, patria k tým drahším typom oplotenia. Betónové ploty pôsobia mohutne, tienia pozemok a ak sú vyššie, opticky zmenšujú priestor.
Fotografie: isifa/Shutterstock