Plastové okná
Rovnako ako štýl, i materiálové zloženie okien prechádza vývojom. V súčasnosti je trh zaplavený množstvom najrozmanitejších druhov a typov okien. Rozhodnúť sa pre ten správny je však veľmi obtiažne. Pri výbere okien by sa mal každý zákazník informovať o popredných i nedostatočných vlastnostiach u jednotlivých typov okien. Každý druh materiálu vyniká určitými charakteristikami, prednosťami i nevýhodami voči ostatným druhom materiálov. Pri výbere nových okien je dobré sa zamerať na ich tepelno-izolačné vlastnosti, životnosť, bezpečnostnú úroveň, náročnosť údržby a v neposlednom rade cenu.
Trend plastových okien pochádza z Nemecka a na slovenskom trhu bolo udomácnenie sa pomerne rýchle. Boom plastových okien v rámci stavieb a architektúry na Slovensku prepukol približne pred osemnástimi až dvadsiatimi rokmi. Od vzniku plastových okien po súčasnosť sa neustále tento typ okien inovoval, rozvíjal a skvalitňoval. Počiatočné plastové okná boli jednokomorové, prípadne dvojkomorové a ich tepelno-izolačné, a zvukovo izolačné vlastnosti nedosahovali ani súčasný priemer. V nasledujúcom článku vám prinášame niekoľko tipov, prečo sú plastové okná dobrou alternatívou spomedzi ďalších druhov okien, a taktiež poukážeme na povahu a prednosti plastových okien.
Plastové okná – materiál
Materiálový základ plastových okien tvorí tvrdý PVC – polyvinylchlorid, presnejšie, profily plastového okna sú vyrábané z PVC bez použitia zmäkčovadiel. Materiál plastových okien sa vyznačuje vysokou rázovou húževnatosťou, ako i tvarovou stálosťou. Plastové okná bývajú zvyčajne bielej farby. V prípade požiadaviek a na základe pridávania farebných vrstiev, potiahnutím farebnej fólie, prípadne nafarbením plastových okien je možné dosiahnuť i rôzne farebné prevedenia. Na farbenie plastových okien sa používajú špeciálne druhy farieb.
Zákazníci si môžu zvoliť zo štyroch typov skiel, a to nerozbitné, zvukovo-izolačné, zrkadlové a sklá so zvýšenou tepelnou nepriepustnosťou. Okrem toho je možné na sklá plastových okien nalepiť rôzne fólie, či už bezpečnostné, privátne, protislnečné, alebo rôzne druhy izolačných fólií.
Izolačné vlastnosti a energetická úspora
Plastové okná vynikajú výbornou tepelnou izoláciou. Tá závisí od množstva komôr. Vyšší počet komôr zabraňuje priepustnosti tepla, okrem toho má vplyv na tepelnú izoláciu i hrúbka. Platí, že čím je hrúbka väčšia, tým je priestor izolovanejší. Ideálne sú troj- a viackomorové profily. Medzi najbežnejšie plastové okná patria okná s trojkomorovými profilmi o hrúbke 56 až 60 mm a päťkomorové, ktoré patria do vyššej cenovej kategórie. Okrem počtu komôr pri plastových oknách má vplyv na celkový koeficient priepustnosti tepla i výber skla, respektíve dobré zasklenie plastových okien.
Vynikajúca tepelná izolácia plastových okien na druhej strane obmedzuje prirodzenú priepustnosť vzduchu a reguláciu vlhkosti v interiéri. Profily plastových okien by mali byť vybavené regulačnými klapkami, ktorých úlohou je zabezpečiť výmenu vzduchu. Regulačné klapky rozoznávame buď automaticky, nastaviteľné – samočinné, alebo mechanicky nastaviteľné klapky. Taktiež je potrebné dostatočné vetranie, ktoré zabráni zrážanlivosti vlhkosti, ktorá v mnohých prípadoch spôsobuje vznik plesní na stenách.
Sklá na plastových oknách majú rovnaký dopad nielen na tepelnú, ale i na zvukovú izoláciu. Zvuková izolácia je nemenej dôležitá najmä, ak bývate v rušnejšej lokalite. Plastové okná s trojsklom v rovnakej hrúbke napríklad 4 mm alebo trojsklá s rozdielnou hrúbkou 6 mm, 4mm a 4mm majú veľmi dobrý efekt útlmu zvukového ruchu. Netreba zabúdať na vyplnenie špár pri montáži plastových okien. Vyplnením špár montážnou penou docielime zvukový útlm cca 56-58dB.
Ako sme už spomenuli, plastové okná vynikajú veľmi dobrou tepelnou izoláciou. Malý súčiniteľ prechodu tepla sa odráža i v nižších finančných nákladoch na vykurovanie interiéru. Odhaduje sa, že kvalitné plastové okná sú jedny z druhov okien, ktoré sa vyznačujú vynikajúcou tepelnou ochranou. Investícia do plastových okien sa vám v podobe energetickej úspory vráti cca do desiatich rokov.
Životnosť a údržba
Materiálové zloženie plastových okien garantuje dlhodobú životnosť, ktorá sa datuje v rozpätí od 35 do 50 rokov, v závislosti od značky, kvality a dátumu výroby plastových okien. Platí, že čím je obdobie výroby plastových okien aktuálnejšie, tým kvalitnejšia a inovovanejšia je aj ich nosná konštrukcia obsahujúca kovový rám, ktorý zabezpečuje tvarovú stálosť. Na životnosť plastových okien má, okrem nosnej konštrukcie, priamy vplyv i zaobchádzanie pri montáži a počasie. Silné krupobitie môže na plastových oknách zanechať drobné mechanické poškodenia a slnečné žiarenie môže v prípade farebných plastových okien spôsobiť vyblednutie alebo popraskanie vrchnej farebnej časti. Avšak toto sú len výnimočné prípady pri menej kvalitných plastových oknách.
Plastové okná sú nenáročné na údržbu, ktorá pozostáva z občasného umývania, prípadne i leštenia skla. Pri čistení plastových okien je potrebné vyčistiť nielen sklá, ale i rám. Intervaly a intenzita čistenia plastových okien by sa mala odvíjať od znečistenia. Na čistenie plastových okien sa používajú bežné saponátové čistiace a leštiace prostriedky. Je dôležité, aby sa na čistenie plastových okien nepoužívali prostriedky obsahujúce rozpúšťadlá či lieh, a taktiež je zakázané čistenie plastových profilov drôtenkou. V opačnom prípade dôjde k povrchovému znehodnoteniu plastových okien.
Plastové okná sú vyrábané z tvrdých PVC profilov, ktoré prirodzene vytvárajú pri leštení elektrostatický náboj. Jeho vzniku možno predísť používaním antistatických čistiacich prostriedkov a antistatických utierok. Plastové okná pri svojej vynikajúcej izolačnej vlastnosti kondenzujú v interiéri vlhkosť, ktorá sa prejavuje rosením plastových okien. Takto zarosené plastové okná je dobré poutierať, aby v okolí okna nevznikali plesne.
Cena za plastové okná
Plastové okná sú v porovnaní s drevenými eurooknami či hliníkovými oknami oveľa lacnejšie. Oproti dreveným oknám sú plastové okná lacnejšie o 20 až 30%. Pozor si treba dávať na príliš lacné ponuky. Okná veľmi nízkej ceny môžu odzrkadľovať i nízku úroveň kvality a životnosti.
Plastové okná majú viacero predností v podobe dlhodobej životnosti a úžitkových vlastností, najmä tepelno-izolačných a zvukovo-izolačných. Nízka cena plastových okien, v porovnaní s inými typmi okien, ich zaraďuje medzi obľúbené druhy okien. Samozrejme majú aj nevýhody, a to najmä v podobe slabej filtrácie vzduchu, ktorá môže zapríčiniť vznik plesní. Tento problém sa dá odstrániť regulačnými klapkami a pravidelným vetraním.
Fotografie: isifa/Shutterstock