Obklady
Biele „holé“ steny už dávno nie sú v móde. Po ére maľovaní stien rôznofarebnými farbami, prišli opäť do módy tapety, tiež nové fototapety a okrem nich sú najnovším trendom práve obklady. Obklady vám zabezpečia zmenu vo vašom interiérovom dizajne a ozvláštnia aj akúkoľvek dizajnovo obyčajnú miestnosť v byte, či dome alebo celkovú vonkajšiu povrchovú úpravu vášho domu. Túžite po obkladoch a neviete pre aký materiál sa máte rozhodnúť? My vám priblížime tie najviac trendy obklady súčasnosti.
Obklady, dlaždice alebo obkladačky?
Na začiatok by sme si mali ozrejmiť rozdiel medzi obkladmi, dlaždicami a obkladačkami. Je to celkom jednoduché. Obklady sa používajú na obkladanie stien alebo rôznych iných plôch, kde nedochádza k zvýšenému namáhaniu, teda zvyčajne nie na podlahu.
Dlaždice sú svojím prevedením vhodné aj na podlahu aj na steny. Na druhej strane obkladačky je zvyčajne vhodné využiť len na podlahu. Využitie obkladov, dlaždíc a obkladačiek je tiež podmienené materiálu, z ktorého sú vyrobené. V prípade nižšie uvedených materiálov, je ich možné využiť na rôzne plochy.
Trendy interiérové obklady - Obklady s prírodným dizajnom
Aj interiérové obklady podliehajú módnosti. Ak chcete mať dizajnérsky aktuálne a nadčasové obklady na steny, použite prírodný kameň, drevo, či tehlový obklad. Vzbudzujú dojem elegantnosti a jedinečného dizajnu.
Výhody obkladov
Obklady disponujú hneď viacerými výhodami, akými sú napr.:
• dlhá životnosť,
• ľahká údržba,
• originálny dizajn, či
• široká škála farebných kombinácií a odtieňov.
Obklady z prírodného kameňa
Prírodný kameň je v súčasnosti najpopulárnejším materiálom, je veľmi efektný a cenný najmä preto, že je prírodný. Jeho cena je však vyššia ako pri umelom kameni, ktorý sa mu vzhľadovo takmer vyrovná. Populárne sú najmä obkladové pásy z kameňa do obývacích priestorov, napr. za televízor, či na obloženie krbu.
Obkladá sa zvyčajne len jedna stena, keďže obklady z kameňa sú výrazným a dominantným dizajnovým prvkom v interiéri. Kamenné obklady sa najčastejšie vyrábajú zo žuly či mramoru, vďaka čomu pôsobia nie len dominantne ale aj luxusne.
Takéto obklady majú zvyčajne hrúbku 2 až 3 cm. Okrem žuly a mramoru sa používajú aj iné druhy kameňa, ako je:
• turecký travertín – vzniká vyzrážaním, teda sedimentáciou z vôd, ktoré sú obohatené o uhličitan vápenatý. Je preň charakteristická pórovitá štruktúra, ktorá je výsledkom unikania plynov pri jeho vzniku, jeho štruktúra tak krásne dotvára originalitu jednotlivých obkladov. Travertínové obklady je možné použiť tak ako na steny do interiéru, tak aj do exteriéru na steny, či terasy.
Travertínové obklady sa vyrábajú buď leštené alebo brúsené. Leštené travertínové obklady sú lesklé, na dotyk hladké a podobajú sa na mramor. Brúsené travertínové obklady sú taktiež na dotyk hladké, no majú matný povrch, čím dobre tlmia odrazy svetla z vonkajška. Čo sa týka jeho farebnosti má teplé zemité tóny a to najmä zlatej, striebornej, zelenej, červenej, modrej a hnedej farby. Obklady z travertínu však nenájdete nikdy len v jednej farbe, keďže má na povrchu „žily“ a kontrastné farby.
• vápenec – sa vyznačuje tvrdosťou a elegantnosťou, vďaka ktorej sa môže použiť na akékoľvek miesto v interiéri, ale i v exteriéri. Výhodami vápenca sú jeho nadčasovosť, vysoká životnosť, tiež tvrdosť, farebná stálosť a samozrejme originálny dizajn. Vápencov je však hneď niekoľko typov, takže ak sa rozhodnete pre obklady z neho, rozhodne si nechajte poradiť od odborníka, ktorý z vápencov je najvhodnejší práve pre vaše potreby.
• kremenec (kvarcit) – má sklený lesk a zrnitý vzhľad, jeho najčastejšou farbou je biela, no vyskytuje sa aj v šedej, ružovej, oranžovej a červenej farbe. Vyznačuje sa extrémnou tvrdosťou a trvácnosťou. Špecifický je aj svojimi nepravidelnými tvarmi. Vhodný je vďaka svojej odolnosti voči mechanickému poškodeniu najmä do exteriéru, no môžete ho využiť aj do interiéru. Okrem obkladu na stenu je vhodný najmä ako dlaždice na zem, napr. popri dome.
Umelé kamenné obklady
Umelé kamenné obklady sa vyrábajú z betónových zmesí. Výhoda umelých kamenných obkladov je najmä v tom, že v prípade, že máte doma vlhko, tak túto vlhkosť nenasiaknu. Je to výhoda oproti obkladom z prírodných kameňov, lebo tieto vlhkosť v byte nasiaknu a následne jemne stmavnú. Ich originálna farba sa im prinavráti až po odparení nasiaknutej vlhkosti. Mali by ste si však poriadne zvážiť, či po kamenných obkladoch naozaj túžite. V prípade, že by ste ich chceli strhnúť, nepodarí sa vám to len tak ľahko, ako je to napr. pri strhávaní tapiet.
Obklady z dreva
Zaujímavosťou je, že tak ako kameň, tak aj drevo sú jednými z najstarších prírodných materiálov na svete a my sa k nim v súčasnosti znovu vraciame. Drevo je totiž veľmi príjemné, pôsobí upokojujúco na organizmus a okrem toho aj dobre vyzerá a vonia. Drevené obklady teda dokážu príjemne zútulniť aj váš domov, no nezabúdajte na to, že nie je drevo ako drevo.
Takéto obklady sa zvyknú vyrábať z preglejky, upravených dosiek ale tiež z masívu. Preglejky alebo iné vrstvené materiály, nie sú až tak obľúbené, keďže na väčšinu z nás pôsobia strojovo. Obklady z preglejky však majú vynikajúce fyzicko-mechanické vlastnosti, pričom menenia svoj tvar a ani nezosychajú.
Obklady z dyhového dreva sú jedny z najpoužívanejších a ich výhodou je tvarová stálosť.
Najvýraznejšími sú však drevené obklady z masívu. Masív pôsobí prírodne, no jeho nevýhodou je, že časom pracuje, nevyznačuje sa teda tvarovou stálosťou. Vzhľadom k tomu by dĺžka jednotlivých dosiek nemala presiahnuť 120 cm a ich hrúbka by mala byť 8 až 16 mm. Optimálna vlhkosť dreva vhodného na obklady by sa mala pohybovať v rozmedzí od 8 do 10 %.
Tehlové obklady
Obľúbené sú tiež tehlové obklady zapadajúce z dizajnérskeho hľadiska najmä do vidieckeho alebo loftového štýlu. Zvyčajne sa používajú červené tehlové obklady. Pre spojenie tradície a modernosti sú vhodné aj iné farebné odtiene, napr. šedej farby.
Fotografie: isifa/Shutterstock