Obkladačky
Obkladačky dodávajú nielen kúpeľniam nezameniteľný štýl a dizajn. Už dávno nie sú v móde len jednofarebné obkladačky v tvare štvorca. Niektoré si opozeráme po dvoch, či piatich rokoch, ale existujú aj také, ktoré vás jednoducho neomrzia. Aké sú to? Aké obkladačky sú v trende? Čo všetko máte zohľadniť pred ich kúpou a uložením? Odpovede nielen na tieto otázky nájdete v článku.
Obkladačky a ich dekorovanie
Vďaka novej technológii digitálnej tlače, ktorá je najmodernejším spôsobom dekorovania obkladačiek, si môžete vybrať z neskutočného množstva rôznych dizajnov obkladačiek. Nezameniteľný dizajn pre obkladačky zabezpečujú aj rôzne povrchové úpravy, ktoré oživujú ich povrch napr. posypom, či špeciálnym typom protišmykového reliéfu.
Súčasné trendy v dizajne obkladačiek
Stále obľúbenejšími sú také obkladačky, ktoré zdobia kvetinové motívy, listy, ale tiež obkladačky imitujúce prírodné materiály. Ide najmä o imitácie dreva, kameňa, betónu, či cementového povrchu. Ak však skôr uprednostňujete jednofarebné obkladačky, hitom sú najmä jemné púdrové farby a to béžová, staroružová, bledo zelená či jemná žltá. Kombinácia týchto farieb je veľmi príjemná a takéto obkladačky dokážu aj vo vašej domácnosti navodiť kľud a pohodu. Svetlé farby sa hodia hlavne do menších priestorov.
Jednofarebné obkladačky sú dopĺňané rôznymi obkladačkami s výraznými motívmi, dekoráciami, ale tiež obľúbenými mozaikami. Obkladačky už nemusia byť dopĺňané len tón v tóne, ako sme boli zvyknutí. Neutrálne obkladačky sa dopĺňajú rôznymi odvážnymi farebnými tónmi. Dominantné farby, akými sú najmä modrá, červená a iné sýte farby, sú vhodné na dekoráciu napr. jednej zo stien kúpeľne. Dajte však pozor na príliš extravagantné a farebné kombinácie, keďže práve obkladačky takýchto farieb dokážu veľmi rýchlo omrzieť.
Obľúbené dizajnové štýly
Tak ako aj v iných odvetviach, tak aj dizajn pre obkladačky, naberá stále viac štýlových prvkov z obľúbeného retra. Pre odvážnejších a hravých ľudí je vhodný tzv. patchwork, ktorý taktiež navodzuje retro atmosféru. Tento štýl zhromažďuje hneď niekoľko rozdielnych dekoračných motívov. Je preň charakteristické, že vedľa seba sú jednofarebné obkladačky, obkladačky s jemnými kvetinovými motívmi, s geometrickými tvarmi, či inými väčšími prvkami.
Najžiadanejšie formáty a veľkosti obkladačiek
Stále väčší úspech majú rôzne nové formáty obkladačiek a obkladačky rôznych netradičných tvarov. Takým je napr. šesťuholník, ktorý pekne zvýrazní exteriér a v interiéri vie vytvoriť netradičnú nadčasovú atmosféru. Takéto obkladačky sa zväčša používajú ako zaujímavý doplnok, ktorý dokáže oživiť napr. jednu zo stien kúpeľne. Najobľúbenejšími a osvedčenými formátmi sú však 20 x 40 cm alebo novší formát obkladačiek 20 x 60 cm. Stále obľúbenejšími sú aj obkladačky väčších formátov, akými sú 30 x 60 cm, či 60 x 60 cm.
Ak si myslíte, že sa hodia len do veľkých kúpeľní, tak opak je pravdou. Krásne sú aj v malých kúpeľniach, v ktorých sa na podlahu odporúča tzv. kalibrovaná dlažba, ktorá sa pokladá s veľmi úzkymi škárami (cca 2 mm), vďaka nej pôsobí plocha veľmi elegantne a dokáže opticky zväčšiť priestor. Okrem týchto pozitív je tu aj jedno praktické – menšie a užšie škáry medzi obkladačkami sa ľahšie udržiavajú v čistote.
Pred nákupom obkladačiek
Pred nákupom obkladačiek by ste mali zohľadniť viaceré dôležité skutočnosti:
1. Kde budete obkladačky používať a aké činnosti sú v danej miestnosti vykonávané. Glazované obkladačky majú povrch odolný voči vode a iným nečistotám. Ich spodný materiál je však krehký, pórovitý a nasiakavý, čo znamená, že nie sú vhodné do miestností, kde dochádza k vyššiemu mechanickému namáhaniu. Takéto miestnosti si vyžadujú slinuté obkladačky, či dlažby, ktoré zvyčajne nemajú povrchovú glazúru, sú tvrdé, pevné, nenasiakavé a odolné proti mechanickému poškodeniu.
2. Dajte si pozor aj na rozdiel medzi označeniami – obkladačky a dlaždice. Obkladačky sa nemôžu použiť na podlahu, naopak dlaždice sa na stenu môžu použiť bez problémov.
3. Premerajte plánovanú obkladovú plochu a spočítajte si koľko celých obkladačiek budete potrebovať. Obkladačky, ktoré budete rozmerovo upravovať, si radšej tiež započítajte ako celé. Plus ku všetkým prirátajte rezervu 10 % - 15 %, aby sa nestalo, že vám budú chýbať a už nezoženiete presne také isté obkladačky. Celú zásobu preto radšej nakúpte naraz.
Pred ukladaním obkladačiek
Či už si budete obkladačky ukladať sami alebo ich zveríte do rúk skúsenému odborníkovi, mali by ste ešte pred ich samotným uložením zohľadniť viaceré skutočnosti:
1. Aké lepidlo na obkladačky použijete – lepidlá na báze cementu sú odolné voči vode a mrazu, na druhej strane disperzné lepidlá sú vhodné na hladké povrchy a dynamicky namáhané miesta, najdrahšími lepidlami sú dvojzložkové lepidlá na obkladačky, ktoré sú odolné aj voči chemikáliám.
2. Príprava povrchu na obkladačky – myslite na to, že povrch musí byť rovný, pevný a primerane hladký, tiež očistený od všetkej nečistoty, mastnoty a prachu.
3. Rozmiestnenie obkladačiek – v prípade výberu veľkých obkladačiek do malej kúpeľne, či iného menšieho priestoru myslite na to, že ak obkladačky uložíte zvisle, budú pôsobiť dynamicky a naopak obkladačky uložené vodorovne, budú pôsobiť upokojujúco.
4. Rezanie obkladačiek – niektoré obkladačky bude potrebné rozmerovo upravovať, na čo je v nevyhnutnom prípade možné použiť aj rezač na sklo, či ručnú pružinovú rezačku, no najvhodnejšia je rezačka na dlaždice a obkladačky.
5. Škárovanie obkladačiek – so škárovaním sa môže začať až po zatvrdnutí lepidla, pomocou tmelu, ktorý sa nanáša pružnou stierkou, prebytok sa utiera vlhkou špongiou a v škárach sa tmel uhládza špeciálnym hladídkom. V prípade obkladačiek, pri ktorých dochádza ku styku s vodou je vhodné na škárovanie použiť vode odolný sanitárny silikónový tmel, ktorý má protiplesňovú úpravu a nanáša sa aplikačnou pištoľou.
Fotografie: isifa/Shutterstock