Jesenné horúce nápoje: Recepty, ktoré vás zahrejú a posilnia imunitu v chladnom počasí
Jeseň je ideálnym obdobím na objavovanie nových chutných kombinácií, ktoré vás nielen zahrejú, ale aj posilnia imunitu. Chladnejšie mesiace sú výzvou pre imunitný systém a jedným zo spôsobov, ako predchádzať chorobám, je pravidelné pitie teplých nápojov bohatých na vitamíny a antioxidanty. Vyskúšajte recepty na obľúbené jesenné horúce nápoje, ktoré vás zahrejú a zároveň podporia obranyschopnosť organizmu.
Nestarnúce klasiky: Jesenné horúce nápoje, ktoré milujú naozaj všetci
Ak sa chcete zahriať horúcim nápojom, ktorý nielen chutí, ale zároveň prospeje aj vášmu zdraviu, vyskúšajte niektorý z klasických receptov.
Čaj s citrónom a medom s extra zázvorom
Klasika, ktorú musíte vyskúšať, je čaj s citrónom a medom s extra zázvorom. Počas chladného počasia alebo pri prvých pocitoch nachladnutia urobí s vaším organizmom priam zázraky, pretože med pôsobí antibakteriálne, citrón dodá organizmu potrebný vitamín C a zázvor má protizápalové vlastnosti.
Ingrediencie:
- čierny alebo bylinkový čaj
- citrónová šťava
- med
- čerstvý zázvor
Ak chcete podporiť váš imunitný systém a zbaviť sa bolesti hrdla či zmierniť príznaky prechladnutia, vyskúšajte čaj, čierny alebo bylinkový, s čerstvým zázvorom, citrónovou šťavou a medom podľa chuti.
Horúca jablková šťava s medom a škoricou
Voňavý nápoj, ideálny na chladné dni, je horúca jablková šťava s medom a škoricou. Nielenže vaše telo zohreje, ale zároveň posilní aj jeho obranyschopnosť. Kombinácia škorice a medu pomôže aj vášmu tráveniu a jablká s klinčekmi majú mnoho antibakteriálnych účinkov.
Ingrediencie:
- 100 % jablková šťava
- med
- škorica (mletá alebo celá)
- klinčeky
- kúsok masla
Jablkovú šťavu nalejte do hrnca a zohrejte na miernom ohni. Pridajte škoricu, niekoľko klinčekov, pre jemnejšiu chuť kocku masla, doslaďte medom a vypite.
Čokoládové mlieko s chilli
Ak milujete čokoládu, určite vás očarí horúci nápoj inšpirovaný tradičnou mexickou horúcou čokoládou. Kombinuje sladkú čokoládu a pikantné chilli, ktoré stimuluje metabolizmus a krvný obeh. Čokoláda zlepšuje náladu a mlieko, pridáva krémovú textúru. Čokoládové mlieko s chilli si zamilujete.
Ingrediencie:
- kakao
- mlieko
- štipka mletého chilli
- cukor, med alebo javorový sirup
- šľahačka
Zohrejte mlieko na miernom ohni, pridajte kakao, dôkladne premiešajte, pridajte štipku čili, doslaďte cukrom, medom alebo javorovým sirupom, ozdobte šľahačkou, posypte kakaovým práškom a užite si sladkú bodku na záver studeného sychravého dňa.
Exotické chute: Jesenné horúce nápoje majú nielen nezvyčajnú chuť, ale aj množstvo zdravotných benefitov
Prekvapte svoje chuťové poháriky nezvyčajným zážitkom a zároveň urobte niečo dobré aj pre svoje zdravie. Vyskúšajte recepty na exotické horúce nápoje.
Kurkuma latte
Tento nápoj pochádza z ajurvédskej medicíny. Má silné protizápalové a imunostimulačné účinky a často ho nazývajú aj zlaté mlieko. Základnou ingredienciou je kurkuma, ktorá pomáha pri zápaloch a posilňuje imunitu. Pikantný nádych nápoju pridáva zázvor, jemnú sladkosť zas med.
Ingrediencie:
- mlieko
- 1 čajová lyžička mletej kurkumy
- nastrúhaný čerstvý zázvor
- štipka čierneho korenia
- med alebo javorový sirup
- škorica
Mlieko zohrejte na miernom ohni, pridajte kurkumu, nastrúhaný zázvor a čierne korenie. Na miernom ohni varte približne 10 minút. Pridajte med alebo javorový sirup a pred podávaním posypte trochou škorice. Nápoj pomôže nielen pri trávení, ale podporí aj imunitný systém organizmu. Nezabudnite na čierne korenie, ktoré telu pomôže lepšie vstrebať účinnú látku z kurkumy.
Prečítajte si tiež:
Chai latte
Tradičný indický čaj kombinuje čierny čaj s rôznymi koreninami, ako sú napríklad škorica, kardamon, klinčeky, zázvor a čierne korenie. Zvyčajne sa pripravuje s mliekom, sladí sa medom alebo cukrom, má osviežujúcu a exotickú chuť. Zahreje vás aj v tých nachladnejších dňoch.
Ingrediencie:
- čierny čaj
- celá škorica
- klinčeky
- kardamon
- čerstvý zázvor
- štipka čierneho korenia
- mlieko
- med alebo cukor
Do hrnca s vodou pridajte čierny čaj a všetky koreniny. Nechajte zmes zvariť približne 10 minút. Pridajte mlieko, prevarte, preceďte, doslaďte medom alebo cukrom a podávajte.
Rooibos s pomarančom a hviezdnym anízom
Vyskúšajte aj tradičný juhoafrický čaj rooibos známy antioxidačnými a protizápalovými účinkami. Výnimočnou vlastnosťou tohto čaju je, že je bezkofeínový, a to z neho robí skvelú voľbu aj na večerné pitie. Pridajte pomarančovú kôru, čím dodáte nápoju sviežu ovocnú chuť a aníz ho zas príjemne osladí.
Ingrediencie:
- čaj rooibos
- kôra z pomaranča
- aníz
- med alebo javorový sirup
Čaj rooibos je bohatý na antioxidanty, ktoré pomáhajú chrániť bunky pred poškodením a podporujú relaxáciu. Pomarančová kôra má množstvo vitamínu C a aníz upokojujúce účinky na tráviaci systém. Kombinácia týchto účinkov robí z rooibosu nápoj ideálny na pitie aj pred spaním.
Bylinkové zázraky: Jesenné horúce nápoje, ktoré nielen chutia, ale aj uzdravujú
Bojujte proti nachladnutiu a chrípke prevenciou. Pite bylinkové čaje, ktoré vás posilnia a zahrejú. Vyskúšajte 3 účinné recepty, ktoré vám pomôžu cítiť sa lepšie.
Odvar zo zázvoru, medu a citróna
Ak ste nachladli alebo vás skolila chrípka, pripravte si odvar zo zázvoru. Ten má totiž protizápalové a antibakteriálne účinky. Ak ho skombinujete s medom, ktorý je známy schopnosťou upokojiť hrdlo, a citrónom, ktorý podporuje imunitu vďaka vysokému obsahu vitamínu C, chrípku určite porazíte.
Ingrediencie:
- čerstvý zázvor
- šťava z citróna
- med
- voda
Zázvor nastrúhajte alebo nakrájajte na plátky a pridajte do hrnca s vodou. Nechajte variť približne 15 minút, potom odvar preceďte, pridajte citrónovú šťavu a doslaďte medom. Uvidíte, že pri prechladnutí a bolesti hrdla vám odvar určite pomôže.
Čaj z lipy
Lipa vám pomôže pri nachladnutí, kašli a upchatých dýchacích cestách. Má mnoho upokojujúcich vlastností, preto je lipový čaj tým pravým jesenným nápojom, ktorý by ste mali vyskúšať.
Ingrediencie:
- 1 – 2 lyžičky sušených lipových kvetov
- voda
- med
Zalejte sušené kvety lipy horúcou vodou. Nechajte lúhovať približne 10 minút, preceďte a doslaďte medom podľa chuti. Lipa vám pomôže pri chrípke, pretože znižuje horúčku a upokojuje podráždené hrdlo.
Odvar z echinacey
Známa schopnosťou posilňovať imunitný systém a pomáhať telu bojovať proti infekciám je echinacea. Vyskúšajte preto odvar z echinacey, ktorý je skvelý ako prevencia najmä v období chrípok.
Ingrediencie:
- sušená echinacea
- voda
- med
- citrón
Zalejte sušenú echinaceu horúcou vodou, nechajte lúhovať 15 minút, preceďte a pridajte med alebo citrón. Užívajte nielen ako prevenciu, ale aj počas nachladnutia. Vyzdraviete určite skôr.
Aké horúce jesenné nápoje sú vaše obľúbené?
Uprednostňujete tie nealkoholické alebo si radi pochutnáte aj na čaji s rumom? Ak máte chuť na niečo netradičné, vyskúšajte napríklad varené pivo. Do piva pridajte na kocky nakrájaný pomaranč a citrón, ochuťte medom, škoricou, klinčekmi a badiánom. Všetko spolu zohrejte a ešte horúce vypite. Podobne si môžete pripraviť aj biele víno s bylinkami. Do horúceho vína zmiešaného s vodou pridajte med, trstinový cukor, mätu, bazalku, materinu dúšku, tymian, medovku a všetko pekne spolu prehrejte. Ak si pripravujete horúce nápoje s alkoholom, myslite na to, že nápoj by sa nikdy nemal variť, ale iba mierne prehrievať.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Potrebujem 3/4" hadicu na vodu teplú okolo 60 - 70° C. Kto máte skúsenosti, s…