Nádchovník: Ako ho pestovať a využiť
Nádchovník, latinsky Plectranthus Amboinicus, patrí medzi liečivé bylinky. Pestuje sa veľmi ľahko a využiť ho môžete na rôzne spôsoby. Má silnú arómu. Z jeho listov sa pripravuje čaj, sirup, tinktúra alebo obklady. Nádchovník, ako už jeho názov prezrádza, pomáha pri nádche, kašli, bolestiach hlavy, ale aj pri zápale hrdla a pri rôznych ekzémoch či iných kožných ťažkostiach. Má však aj iné využitie, pretože odpudzuje komáre a iný hmyz.
Prečo mať doma nádchovník
Nádchovník patrí medzi liečivé bylinky, ktoré môžu užívať aj deti. Je úplne neškodný a nemá takmer žiadne vedľajšie účinky. Využijete ho, keď budú vaše deti prechladnuté, bude ich bolieť hrdlo, trápiť kašeľ alebo budú bojovať s vírusovým ochorením. Okrem toho ho využijete aj v kuchyni.
Má totiž zaujímavú vôňu, a tak usušené a rozdrvené lístky používame na ochutenie mäsa, ale dokonca aj do nátierok, podobne ako pažítku. Navyše, v podobe korenia nielenže dobre chutí, ale aj upokojuje žalúdok. Vďaka prenikavej vôni sa používa aj ako prírodný repelent. Odpudzuje komáre, muchy a iný lietajúci hmyz. Ak sa chcete uchrániť pred hmyzom vo vašom domove, dajte si kvitnúce letničky nádchovníka na okno. Spoľahlivo odplašia všetok hmyz.
Odporúčame:
Nádchovník má množstvo predností
Ako prírodné antibiotikum ho môžete inhalovať. Uľaví vám od bolesti v hrdle aj od upchatého nosa. Na noc si môžete dať vetvičku pod vankúš alebo lístky trieť v ruke a následne vdychovať ich vôňu. Rovnako ho však môžete použiť aj na rany, podobne ako lístky aloe vera.
Umyte pol hrnčeka lístkov nádchovníka, zalejte prevarenou, ale mierne vychladnutou vodou, a vzniknutým nálevom potierajte rany. Použiť nádchovník môžete aj na ekzém. Na väčšie rany môžete priložiť aj vylúhované lístky a jemne ich obviazať na noc obväzom.
Ako si doma vypestovať nádchovník
Môžete si kúpiť priesadu rastliny alebo semená. Prípadne požiadajte niekoho, kto už nádchovník pestuje, o odrezok. Ten stačí ponoriť do vody a počkať, kým zapustí korene. Potom malý nádchovník zasaďte do kvetináča. Použite priepustnú, najlepšie pieskovitú alebo hlinitú pôdu.
Prečítajte si tiež:
Pri pestovaní nádchovníka by ste mali mať na pamäti, že potrebuje veľa svetla, ale priame slnečné žiarenie mu nevyhovuje. Čo sa týka zálievky, zalievať ho treba naozaj pravidelne, ale nie často. Môžete ho pestovať aj vonku, ale v zime ho presuňte do vnútra. Teploty nižšie ako 12 °C mu nerobia dobre. Ak chcete, aby sa mu darilo čo najlepšie, raz za mesiac, od jari do jesene, ho môžete aj pohnojiť.
Ako si pripraviť sirup z nádchovníka
Ako sme už vyššie naznačili, z nádchovníka si môžete pripraviť čaj, tinktúru alebo sirup. Sirup z tejto rastlinky vám pomôže pri prechladnutí, bolestiach hrdla, ale aj v boji s rôznymi vírusovými ochoreniami. Prečo? Je zdrojom vitamínu C. Navyše bude chutiť aj vašim deťom, pretože má príjemnú a osviežujúcu chuť.
Recept
- pridajte do hrnca približne 40 lístkov nádchovníka
- zasypte ich 1 kg cukru
- nakrájajte na kolieska 1 väčší citrón a tiež ho pridajte do hrnca
- zalejte vodou tak, aby hladina vody bola až nad cukrom
- nechajte sirup takto odstáť 1 deň
- následne zmes uvarte a nezabudnite ho občas premiešať
Keď bude mať sirup z nádchovníka medovú farbu a príjemnú konzistenciu, je hotový. Potom ho preceďte cez sitko a naplňte do fliaš. Dôkladne ich uzatvorte.
Kedy a prečo piť čaj z nádchovníka
Čaj z nádchovníka, či už z čerstvých, alebo zo sušených listov, má silnú arómu a príjemnú osviežujúcu chuť. Mali by ste po tejto prírodnej medicíne siahnuť vtedy, keď sa cítite prechladnutý, bojujete s chrípkou, máte kašeľ alebo vás bolí hrdlo. Čaj z nádchovníka totiž uvoľňuje dýchacie cesty, zmierňuje zápalové procesy v tele a podporuje imunitný systém.
Tip Modrej strechy:
Umyte niekoľko lístkov nádchovníka a prelejte ich prevarenou, ale nie vriacou vodou. Doslaďte medom, ochuťte citrónom a vypite čo najteplejšie. Uvidíte, že sa vám uľaví.
Pomôže vám aj pri bolestiach hlavy, migréne, strese či pri úzkostiach, alebo nespavosti. Pôsobí upokojujúco a relaxačne. Rovnako sa používa na liečbu nadúvania, plynatosti, nevoľnosti, hnačky, zápchy alebo iných tráviacich problémov. Okrem toho, že podporuje trávenie, stimuluje aj činnosť pečene a žlčníka a zmierňuje kŕče v žalúdku.
Čaj nemusíte len piť, môžete ho použiť aj ako obklad na miestach, kde máte ekzém, akné, vyrážku alebo popáleniny. Aj takto pripravený nádchovník si zachováva protizápalové, antibakteriálne a hojivé účinky. Práve tieto jeho prednosti využijete aj pri rôznych alergiách. Rovnako pozitívne pôsobí aj pri astme.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.
Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ
Zdroj foto: iStock
Caute, poradte ako vyhnat zo zahrady krta alebo hrabosa,dakujem.