Jún v záhrade: Ktoré práce zaradiť do záhradkárskeho kalendára?
Pranostika hovorí, že mrkva zasadená na Jána (24. 6.) je zdravá. Prelom jari a leta teda rozhodne nie je pre záhradkárov časom oddychu. Naopak, jún v záhrade je pestrý. Niektoré rastlinky sa nám za starostlivosť odmenia prvou chutnou úrodou, ale stíhame ešte aj neskorší jarný výsev a výsadbu.
Na rad prichádza aj starostlivosť o už zelenú záhradu. Rastlinám je vhodné dodať potrebné živiny a ochrániť ich pred škodcami, pričom potrebujú hojné zavlažovanie aj prekyprenie pôdy a odstránenie buriny. Ktoré práce by ste si teda mali zaradiť do vášho júnového záhradkárskeho kalendára?
Okrasná záhrada
V júni je okrasná záhrada už spravidla zelená a voňavá. Jarné kvety postupne odkvitajú a nahrádzajú ich letničky.
Starostlivosť o kvety v júni
Niektoré ruže sú už plne zakvitnuté. Pri čajových a kríkových odrodách dbáme na vyštipovanie zvädnutých kvetov. Pozor, botanickým druhom, ktoré kvitnú raz ročne, kvety nevyštipujeme. Užitočné je odstraňovanie uschnutých kvetov aj zo všetkých trvaliek a okrasných kríkov. Predĺžime tým obdobie kvitnutia. Aby ruže a iné trvalky kvitli aj naďalej, je vhodné použiť hnojivo na tvorbu kvetov a fungicíd na ochranu pred chorobami.
Prečítajte si tiež:
Trvalky, ktoré kvitli už skoro na jar, môžeme v júni presádzať a rozmnožovať. Vysoké trvalky vyväzujeme k opore, aby ich nezlomil vietor. Ak sme tak v predchádzajúcich rokoch neurobili, v polovici mesiaca je vhodný čas vybrať zo zeme cibule narcisov a tulipánov. Pristúpime k tomu, keď rastlina odkvitne a nadzemná časť zožltne. Poškodené cibuľky vytriedime, zdravé vysušíme na vzdušnom mieste. Skladujeme ich v tme a suchu až do výsadby, čo býva ideálne v septembri. Jún v záhrade je tiež vhodný pre poslednú výsadbu letničiek a drevín s koreňovým obalom aj vysievanie dvojročných rastlín.
Júnová starostlivosť o trávnik
Trávnik v júni ideálne tvorí už súvislý zelený koberec a má za sebou prvé kosenia. Okrem toho, že pokračujeme v pravidelnom kosení a v prípade dlhšie trvajúceho sucha sa postaráme o závlahu, jún je ideálny na hnojenie. Používame hnojivo určené na trávnik počas leta, ktoré dodá potrebné živiny a zvýši odolnosť voči suchu a vysokým teplotám.
Starostlivosť o vždyzelené dreviny
Jún je vhodný aj pre tvarovanie a rezanie solitérov a listnatých či ihličnatých živých plotov. Menšie kríky striháme plotovými nožnicami, pre väčšie ploty je praktický plotostrih. Nezabúdame ani na hnojenie špeciálnym hnojivom na kry a v období sucha a vyšších teplôt ani na pravidelné zavlažovanie.
Prečítajte si tiež:
Ovocná záhrada
Ovocná záhrada nás v júni poteší prvými sladkými plodmi, ale stromčeky si vyžadujú aj dostatok vlahy, prebierku, orezávanie a ďalšiu starostlivosť.
Júnový zber plodov
Ak máme vysadené jahody, v prvých dňoch mesiaca sa im ešte môžeme povenovať. Pôdu prekypríme a odstránime burinu. Môžeme použiť mulčovací materiál, aby nám dozrievajúce plody na vlhkej pôde nehnili. Potom už s jahodami nehýbeme, len zbierame dozretú úrodu. V júni tiež oberáme zemolezy, ríbezle, egreše, maliny a skoré čerešne.
Starostlivosť o ovocné stromy a vinič
Júnové práce v záhrade zahŕňajú prebierku plodov broskýň, jabloní a hrušiek, aby sme sa na jeseň mohli tešiť z peknej úrody. Odstraňujeme najmä deformované a poškodené plody a systematicky prerieďujeme husté trsy. Najmä mladé stromčeky v prípade potreby zalievame, pôdu okolo nich môžeme aj zľahka prekypriť a prihnojiť. Vhodné je ošetrenie jadrovín proti múčnatke a chrastavitosti.
Ak sme realizovali preštepovanie, skontrolujeme a ošetríme štepy, uvoľňujeme pásky. Staršie stromčeky presvetlíme v korune tým, že odrežeme suché a poškodené konáre smerujúce dnu. Ak pestujeme vinič, urobíme posledný podlom nerodivých letorastov, pričom vyväzujeme a aplikujeme ošetrenie proti múčnatke a perenospóre.
Zeleninová záhrada
Jún je v zeleninovej záhrade mimoriadne pestrý. Zatiaľ čo niektoré rastliny si vyžadujú intenzívnu starostlivosť, z iných už zbierame prvú úrodu a ďalšie ešte len vysádzame alebo sejeme.
Júnový zber úrody
Jún v záhrade najmä v teplejších oblastiach, v skleníkoch a vo fóliovníkoch prináša potešenie zo zberu úrody skorej zeleniny – špenát, šalát, čínska kapusta, hrach, kaleráb, cesnak, cibuľka, petržlen, mrkva, reďkovka a ďalšie. Po zbere si môžeme záhony pripraviť na ďalšiu výsadbu a výsev.
Čo sadiť v júni v zeleninovej záhrade
V júni pokračujeme v sadení teplomilných priesad a neskoro ešte nie je ani na výsev. Priebežne môžeme stále siať alebo sadiť listový šalát. Jún je stále vhodný aj na výsev skorej cvikle, jesenného kalerábu, brokolice, uhoriek, mrkvy, fazule, ľadového šalátu aj neskorého kôpru. Ak máte predpestované priesady, môžete vysádzať nasledovnú zeleninu:
- ľadový šalát
- neskorú kapustu
- kaleráb gigant
- neskorý kel
- zeler
- baklažán
- kríčkovú aj plazivú tekvicu
- uhorky
- papriky
- rajčiny
- pór
- karfiol
- jesennú brokolicu
Júnové práce v zeleninovej záhrade
Ak ste vysádzali či siali už skôr, v obdobiach sucha nezabúdame na pravidelné zavlažovanie najmä mladých rastlín. Podľa potreby prihnojujeme najmä prípravkami s vysokým obsahom draslíka. Záhony pravidelne okopávame a odstraňujeme burinu.
Tyčové rajčiny vyväzujeme a vyštipujeme. Pozor, kríčkové rajčiaky neolamujeme. Vyviazať potrebujú aj dobre vyrastené papriky, aby sme predišli polámaniu rastlín a strate úrody. Jún je tiež vhodný pre jednotenie mrkvy a petržlenu. Rastlinky pretrhávame približne na vzdialenosť 5 cm.
Prečítajte si tiež:
Zemiaky je potrebné v júni ohrnúť a ošetriť prípravkom proti plesni. Rastlinky sledujeme, aby sme mohli včas zakročiť v prípade výskytu pásavky zemiakovej. Ak sa na rastlinách objaví, ideálne je vyzbierať ju ručne. Najmä na malých záhradných záhonoch to nebýva náročné. Plesňou sú ohrozené aj uhorky. Obzvlášť pri daždivom počasí aplikujeme fungicídne prípravky už od začiatku júna.
Rastlinky papriky a paradajok pravidelne kontrolujeme, v prípade výskytu vošiek použijeme vhodný ochranný postrek. Ak sú súčasťou zeleninovej záhradky aj bylinky, v júni si už spravidla vychutnávame ich pestrosť a štedrú úrodu. Nezabúdajme na dôsledné zavlažovanie záhonov. Bylinky pravidelne zrezávame a striháme, aby nám neostarli a nestratili na sviežosti. Prípadné puky či kvety odstraňujeme, nech rastlinu neoberajú o živiny.
Bylinky pre použitie zbierame ideálne v doobedňajších hodinách, kedy obsahujú najviac živín. Z niektorých druhov, ako je levanduľa alebo rozmarín, môžeme v júni oddeľovať odrezky na množenie. Pozor, bylinky hnojíme v prípade potreby len organickými hnojivami.
P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrú střechu.
Autor článku: Martina Dudová
Zastrešil: Copywriting – Patrik Putera (Profil na Modrej streche – @patrik_putera)
Zdroj foto: iStock
Pranostika hovorí, že mrkva 🥕 zasadená na Jána (24. 6.) je zdravá.👌 Prelom jari…