Kategórie

Kovové ploty

Kovové ploty predstavujú v súčasnosti čoraz obľúbenejší spôsob oplotenia domov u spotrebiteľov, ktorí sa rozhodujú pre spôsob oplotenia svojho nového obydlia alebo vymieňajú staré oplotenie. Kovový plot v sebe kombinuje dve základné vlastnosti, na ktoré spotrebiteľ prihliada a tými sú dlhá životnosť a estetická funkcia.

Princíp a materiál kovového plotu, komaxitovanie

Kovové ploty sú spravidla z lisovanej ocele. Dôležitá je však najmä povrchová úprava, ktorá nemá len estetickú funkciu, ale je i najdôležitejším faktorom vplývajúcim na životnosť oplotenia. Na plote zo surového železa bez povrchovej úpravy by sme pravdepodobne už po prvej zime videli rozsiahly vplyv mrazov, ale aj korózie, no na trhu sú ponúkané stále aj ploty, ktoré nemajú dostatočnú povrchovú úpravu zabezpečujúcu dlhotrvácnosť.

Antikoróznosť zabezpečuje technika pozinkovania. Plot sa ponorí do tekutého zinku, ktorý sa vsiakne hlboko do ocele a vytvorí sa tak antikorózna vrstva, resp. vrstva, ktorá zabraňuje hrdzaveniu materiálu. Finálny vzhľad, ktorý má najčastejšie čiernu farbu, no toto rozhodnutie je na samotnom spotrebiteľovi, sa docieli tzv. komaxitovaním.

Komaxitovanie je moderná technológia povrchových úprav kovov, inak povedané aj práškové lakovanie. Komaxitovanie zaručuje kvalitnú a konečnú úpravu kovových povrchov, v tomto prípade kovových plotov. Plot vďaka tejto technike získa ďalšiu antikoróznu vrstvu. Aby bolo práškové lakovanie dôkladné a účinné, je dôležité aby povrch lakovaného výrobku bol dôsledne očistený, či už pieskovaním, odmastením alebo chemickou predúpravou. Čo sa týka údržby a starostlivosti o kovový plot, takáto finálna úprava zaručuje dlhú životnosť a nenáročnosť.

Osádzanie kovového plotu

Kovové ploty sa skladajú zo stĺpikov a plotových polí. Medzi dva stĺpiky sa montujú plotové polia. Tie môžu mať rôzne rozmery, záleží od ponuky spoločnosti, ktorú ste si pre túto prácu vybrali. Stĺpiky a jednotlivé rebrá plotového poľa sú zakončené buď jednoduchým líniovým profilom, alebo špičkami, ktorých vzory sa taktiež líšia od jednotlivých ponúk spoločností.

Kovový plot je osadený samostatne do betónu, no výnimkou nie je ani osádzanie do nižších múrikov, ktoré dodávajú masívnejší dojem celému plotovému komplexu. Pri kovových plotoch je ešte jeden dôležitý faktor, ktorý je však voľbou spotrebiteľa, a tým je brána. Spotrebiteľ sa rozhoduje medzi dvomi typmi brán a to posuvnou, a krídlovou bránou. Oba typy môžu byť mechanické alebo automatické.

Kovové ploty a ich výhody

Pri výbere oplotenia treba rozlišovať medzi pojmami kovový a kovaný plot. Tieto dva typy oceľového oplotenia sa vizuálne od seba občas nelíšia, no pri rozhodovaní medzi nimi a následnom výbere spotrebiteľ rýchlo narazí na základné a podstatné rozdiely. Kované ploty na rozdiel od kovových sú z oceľového masívu. Kovové ploty tak oproti kovaným majú tú výhodu, že sú oveľa ľahšie a cenovo dostupnejšie. Spotrebiteľ ušetrí v zmysle lacnejšej dopravy, jednoduchšej montáži a finálny produkt je kvalitatívne porovnateľný s plotom kovaným.

Navyše kvôli spomínaným technologickým postupom, ktoré predstavujú štandardný postup u väčšiny firiem ponúkajúcich kovové ploty, sa zaručuje dlhá životnosť oplotenia vášho domu, o ktoré sa prakticky netreba starať. Veď si len spomeňme na natieranie brán každé leto. Ďalšou výhodou tohto typu plotu je jeho estetickosť. Rebrované plotové polia opticky zväčšujú priestor pred domom. Kovový plot je tak ideálnou voľbou pre ľudí, ktorí hľadajú estetické oplotenie s dlhou životnosťou a za prijateľnú cenu.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)