Kosačky
Už pri výsadbe trávnika, respektíve pri jeho pokladaní, by ste mali mať už vybratú kosačku. V obchodoch je dnes obrovský výber kosačiek, ktoré sa odlišujú kvalitou, spôsobom použitia, váhou, ergonómiou, samotnými funkciami a samozrejme i cenou. Aby sa pre nás kosenie nestalo strašiakom, či nemilou povinnosťou ale skôr činnosťou, ktorá nám robí radosť, je nesmierne dôležité vybrať si tú správnu kosačku. V tomto článku sa vám pokúsime priblížiť, aké máte možnosti, ako správne si vybrať a ako sa o kosačku správne starať. Tiež sa môžete inšpirovať aj skúsenosťami našich čitateľov v našom fóre.
Druhy kosačiek
1. Elektrické kosačky – využívané vo väčšine domácností s pozemkom približne do 1000-1200 m2. Sú menšie, váhovo ľahšie, menej hlučné, jednoduché na údržbu a cenovo lacnejšie. Za veľkú nevýhodu sa im kladie to, že sú pripojené k elektrickej sieti káblom, ktorý môže pri kosení prekážať, keďže treba dávať pozor na preseknutie kábla.
2. Benzínové (motorové) kosačky – sú vhodné na väčšie trávnaté plochy, kde nie je možné elektrické pripojenie, prípadne sa trávnik nachádza v ťažkom, svahovitom teréne. Sú síce hlučnejšie, ale poskytujú aj vyšší výkon a neobmedzuje vás žiadny kábel. Náklady na ich obstaranie a používanie sú vyššie a ich údržba je tiež o niečo zložitejšia. Tiež sú ťažšie ako elektrické, či akumulátorové ale túto nevýhodu riešia benzínové kosačky s pojazdom.
3. Akumulátorové kosačky a akumulátorové nožnice na trávnik – určené skôr na menšie trávniky. Nepotrebujú žiadne napájacie káble, avšak musia sa dobíjať a váhovo sú ťažšie. Tie modernejšie majú vysoký výkon a vyznačujú sa jednoduchou údržbou. Akumulátorové nožnice na trávnik sa využívajú v miestach, kde nemožno použiť strunové vyžínače. Ich záber je približne 10 cm.
4. Rotačné kosačky – využívajú sa hlavne na údržbu okrasného trávnika. V poslednej dobe sú medzi spotrebiteľmi dosť obľúbené. Princíp rotujúceho noža, resp. dvoch do kríža uložených, zabezpečí nielen dostatočné pokosenie ale aj pozbieranie popadaného lístia, či iných nečistôt. Nevýhodou môže byť časté otupenie nožov.
5. Bubnové kosačky – sú určené na kosenie lúk, sadov ale i na iných väčších plochách, kde je prerastená tráva. Bubnové kosačky vedia bez problémov skosiť trávu vysokú až 150 cm. Sú väčšinou veľmi výkonné a ľahko sa s nimi manipuluje. Obľubujú ju najmä farmári, pretože pokosenú trávu vedia poukladať do pásov, takže sa ľahšie suší a zberá.
6. Vretenové kosačky – poskytujú kvalitnú starostlivosť o trávnik, keďže steblá trávy nekosia, nesekajú ale strihajú, čím sa trávnik neoslabuje. Pri ich používaní, tiež nedochádza k žltnutiu trávy. Veľmi jednoducho sa ovládajú a na menšie trávniky sú ako stvorené. Možno ich zakúpiť aj so zberným košom a dokonca aj elektrické, či akumulátorové, ktoré sú však cenovo náročnejšie.
7. Robotické kosačky – pokiaľ neradi kosíte, tak môžete využiť práve robotické kosačky, ktoré vám ušetria čas a aj časť prevádzkových nákladov. Pri ich používaní nevzniká žiadny odpad, takže pokosenú trávu nemusíte následne zberať. Všetku trávu totiž pokosia na veľmi malé kúsky, ktoré sa časom menia na ekologické hnojivo. Pokiaľ sa rozhodnete pre tento typ kosačky a investujete do nej nemálo financií, získate kvalitného pomocníka s množstvom funkcií.
8. Strunové vyžínače a krovinorezy – strunové vyžínače slúžia na dodatočné úpravy trávnika. Využívajú sa najmä na pokosenie trávy okolo chodníkov, stromov, kríkov a na zle dostupné miesta, kde bežná kosačka nestačí. Sú ľahké, štíhle a ľahko sa ovládajú. Nie sú určené na stálu starostlivosť o plošný trávnik. Krovinorezy sú využívanú na údržbu prerastených, zaburinených a rôznymi drevinami zarastených plôch. Samotný výkon krovinorezu je potrebné prispôsobiť druhu drevín, sile a hustote samotného porastu, aby sa nestalo, že dôjde k poškodeniu krovinorezu.
9. Traktory a ridery – poskytujú ideálny komfort kosenia pri rozľahlých trávnatých plochách a lúkach. Ich obsluha je nenáročná, keďže žnec sedí na stroji. Na zber pokosenej trávy slúži žacia lišta. Traktory a ridery vedia pokosiť trávu v tesnej blízkosti rôznych prekážok, takže nie je potrebná dodatočná údržba vyžínačmi. Predné kolesá trávu neutlačia, takže poskytujú aj kvalitné kosenie. Je možné k nim dokúpiť rôzne príslušenstvo, čo umožňuje ich celoročné využívanie.
Základné kritériá pri výbere kosačky
- Veľkosť pozemku a výkon – jedno ovplyvňuje druhé. Ak máte k dispozícii malý trávnik, postačuje kosačka s menším výkonom. Na druhej strane, ak sa chystáte starať o trávnik s veľkou plochou a s rôznym, možno náročnejším terénom, je vhodné zvoliť kosačku s vyšším výkonom.
- Kvalitné zhotovenie - od plastového krytu nemožno očakávať rovnakú kvalitu ako od oceľového či zliatinového. Pri častom kosení a nerovnom teréne sa oplatí investovať do kvalitnejších materiálov.
- Ergonómia a funkčnosť – možno niekomu vzhľad a tvar kosačky nemusia prísť ako dôležité, ale netreba túto vlastnosť podceňovať. Nastaviteľnosť rúčky vám uľahčí prácu, tak isto ako nastaviteľnosť výšky kosenia centrálnou pákou, či možnosť naštartovať jediným potiahnutím šnúry alebo stlačením gombíka. Dôležité sú aj kolieska. Väčšie kolesá s gulôčkovými ložiskami zabezpečia ľahšiu jazdu po teréne ako plne plastové. Čokoľvek vám uľahčí prácu a súčasne dobre vyzerá, je na nezaplatenie.
- Zberný kôš – čím väčší máte, tým menej často ho musíte vysypávať. Ak ho nechcete vôbec, nesmiete zabudnúť na dodatočné zberanie pokosenej trávy.
- S pojazdom či bez – ak ste sa rozhodli pre motorovú kosačku, ktorá je omnoho ťažšia ako elektrická, pojazd treba zvážiť. Ten vám pomôže kosačku lepšie ovládať. Pojazd sa môže nachádzať na predných aj zadných kolesách a na niektorých kosačkách možno dokonca ovládať aj rýchlosť. Pri rozhodovaní treba zvážiť aj terén, ktorý budete kosiť. Po rovnom teréne pojazd nemusí potrebný, ak však plánujete kosačku tlačiť do mierneho kopca, s pojazdom to pôjde ľahšie.
- Šírka záberu a manévrovateľnosť – väčší záber vám ušetrí nohy, keďže zaberie väčšiu plochu. Šírke zábere treba prispôsobiť aj výkon, nakoľko so slabým výkonom no veľkou lištou veľa múky nenameliete. Pri romantickej okrasnej záhrade s množstvom dekorácií a výčnelkov, široký záber nemá čo robiť. Bude sa vám ťažko ovládať a aj tak sa nedostanete do každého kúta. Tu možno zvoliť doplnkové riešenie, alebo užšiu kosačku.
Údržba a prezimovanie
K základným povinnostiam v rámci bežnej údržby patrí očistenie spodku kosačky a noža od zbytkov trávy, hliny a iných nečistôt. Tieto činnosti by sa mali vykonávať po každom kosení, čím sa predĺži životnosť noža i kosačky.
Keď sa skončí sezóna kosenia, čo býva približne v októbri, je potrebné vyčisť kosačku dôslednejšie s handričkou a poprípade aj saponátom. Brúsenie noža je vhodné ponechať na odborné servisy, nakoľko nôž po prebrúsení je potrebné aj vyvážiť. Nevyváženie nožov môže viesť k poškodeniu samotnej kosačky (najmä pri elektrickej). Samozrejmosťou je uskladnenie kosačky na suchom a čistom mieste.
Na zazimovanie motorovej kosačky je potrebné:
- vymeniť vzduchový filter – dosiahneme tým aj zníženie spotreby paliva a zníženie emisií.
- skontrolovať a vymeniť sviečky – ak je na sviečke ťažko odstrániteľná špina, má popraskaný porcelán, prípadne sú spálené elektródy, je potrebné pristúpiť k jej výmene. Výmena by sa mala vykonávať raz ročne.
- vymeniť olej – výmena by sa mala vykonávať raz ročne za tepla s odpojenými sviečkami. Ak má kosačka olejový filter, je vhodné vymeniť aj ten.
- konzervácia zostatkového paliva – k znehodnoteniu paliva prispieva vlhkosť a korózia v nádrži. Stabilizátory paliva zabraňujú vzniku usadenín v palivovom systéme a v karburátore.
Fotografie: isifa/Shutterstock