Koberce
Koberce sú módnym doplnkom, ktorý dokáže zmeniť vzhľad celej miestnosti. Dlhšiu dobu boli v popredí parkety, plávajúce podlahy či dlažby, no v moderných interiéroch opäť nájdete koberce, ktoré majú v mnohých ohľadoch výhody pred ostatnými podlahovými krytinami. Na výber máte kusové alebo celoplošné koberce. Sami sa musíte rozhodnúť, ktorý typ je vzhľadom na rozmery a štýl zariadenia vášho bytu najvhodnejší, ani jednou možnosťou nič nepokazíte.
Koberce v byte a ich pozitíva
Na prvý pohľad sa jedná o kúsky, ktoré dodajú miestnosti svoj štýl, no v skutočnosti sú ich výhody omnoho širšie. Pohlcujú hluk, čo ocenia najmä vaši susedia bývajúci pod vami. Chodenie po byte na boso, či v akýkoľvek papučiach sa už nebude ozývať tak ako predtým.
Okrem toho udržujú teplo v miestnosti, čo ocenia najmä deti, ktoré radi doma behajú bez papúč. Mnohí odborníci dokonca tvrdia, že používanie kobercov je vhodné aj pre alergikov, keďže do seba vsiaknu všetok prach, ktorý sa už ďalej nebude šíriť po miestnosti. No v tomto prípade je základom ich pravidelné čistenie a upratovanie.
Koberec do detskej izby
Koberec sa hodí aj do detského kútika, kde sa vaše deti zvyknú hrávať. Vymedzí sa tak priestor, kde budú radi tráviť svoj voľný čas. Deti sa radi hrávajú na zemi, preto koberec oceníte aj z hľadiska istoty, že sa vaše deti budú hrať na teplom priestore a neprechladnú. Odporúča sa, aby koberce do detskej izby obsahovali protišmykovú podložku.
Materiál
Výber a kúpa koberca sa na prvý pohľad zdá jednoduchá a vyzerá, že jej netreba venovať toľko času. No v skutočnosti to nie je celkom tak. Koberce sú vyrobené z rôznych materiálov, od čoho sa potom odvíja aj cena a kvalita. Drahšie sú vyrobené z prírodných materiálov, no svoju kvalitu majú aj koberce z umelých vlákien.
Najkvalitnejším materiálom je vlna, ktorej silnou stránkou je jej príjemnosť na dotyk a dlhá životnosť. Pri výbere koberca treba zohľadniť aj to, či máte doma nejakého alergika. Spomínaná vlna má síce mnoho výhod, no v tomto smere nie je vhodnou voľbou. Zaujímavosťou je, že kvalitu koberca zistíte podľa jeho váhy. Tie naozaj kvalitné môžu vážiť až okolo šesť kilogramov, pričom tie lacnejšie bez problémov a s ľahkosťou chytíte do ruky.
Ceny
Cenovo najdostupnejšími sú koberce vyrobené z materiálov, akými sú polyamid, akryl, polyakryl, nylon, polypropén. Prírodné materiály bývajú drahšie, a to samozrejme platí aj v prípade kobercov. Tie z bavlny, vlny, kokosových vlákien či morskej trávy sa pohybujú v cenovo vyššom rozmedzí. Často sa však vyrábajú ručne, čo im zabezpečí originalitu a odlišnosť od ostatných kusov.
Celoplošné koberce
Kladenie celoplošného koberca si vyžaduje presnosť a trpezlivosť. Kladieme ho na rovný a čistý povrch. Ak si na tom dáme záležať, koberec sa nebude posúvať, vlniť a jeho údržba bude jednoduchšia. Tým pádom sa budete môcť pochváliť aj jeho dlhšou životnosťou. Ak neplánujete po čase presun koberca, zafixujte ho po okrajoch lepidlom. V opačnom prípade si zabezpečte protišmykovú mriežku, ktorá bude koberec fixovať, no zároveň ho budete môcť kedykoľvek presunúť na iné miesto.
Čistenie a údržba
Koberce sa musia pravidelne vysávať, aj keď to nepatrí medzi najobľúbenejšie činnosti. Na udržanie si kvality a predĺženie ich životnosti to však nestačí. Tepovanie kobercov by sa malo stať pravidelnou činnosťou, vďaka ktorej predídete ich zaneseniu a znehodnoteniu.
Ak vlastníte vlnené, hodvábne či pravé perzské koberce, mokrému čisteniu sa radšej vyhnite. Voda pre ne môže byť škodlivá. V tomto prípade zvoľte čistenie nasucho, ktoré sa však neodporúča, ak sú vlasy koberca dlhšie. Ak sa o svoje koberce bojíte, nechajte ich tepovanie radšej na odborníkov.
Fotografie: thinkstock.com