Kategórie

Klimatizácia

Vďaka nepríjemným dôsledkom globálneho otepľovania je takmer nemožné v letných mesiacoch udržať pracovnú morálku bez klimatizácie. Preto sa dnes stáva štandardom, že pracujeme v klimatizovaných kanceláriách. V posledných rokoch sa klimatizácia už stáva bežnou súčasťou aj našich domácností. Je neodmysliteľným pomocníkom najmä v podkrovných izbách alebo bytoch, kde sa v lete dokáže teplota vyšplhať na hodnoty, ktoré pre ľudský organizmus predstavujú nepríjemnú fyzickú záťaž.

Ako si vybrať klimatizáciu? Druhy klimatizácií

Pri výbere správnej klimatizácie musíme zvážiť niekoľko rozhodujúcich faktorov. Jedným z kľúčových faktorov pri nakupovaní je cena výrobku a kvalita vyhotovenia. Podľa ceny sa rozhodujeme najmä vtedy, keď ide o náročnejšiu investíciu, ktorú zadováženie klimatizácie rozhodne predstavuje. Nesmieme však zabúdať na kvalitu.

Cena klimatizačného zariadenia sa všeobecne pohybuje v rozmedzí od cca. 300-350€ až po niekoľko tisícové čiastky.
Aby sme dokázali efektívne pracovať s cenovými reláciami, musíme vedieť, na aký účel a ako často budeme klimatizáciu používať a aký veľký priestor budeme chladiť.

a) Mobilná klimatizácia

V prípade, že chceme klimatizáciu používať iba v jednej miestnosti, prípadne v krátkom časovom období, bude pre nás najvýhodnejšie zvoliť mobilnú klimatizačnú jednotku. Pri tejto voľbe ušetríme za montáž zariadenia, pretože ide o voľne stojace zariadenie, ktoré môžeme umiestniť kamkoľvek do priestoru. Teda, nie úplne kamkoľvek, pretože prebytočné teplo a skondenzovanú vodu treba zo zariadenia odvádzať a preto je nutné hadicu, ktorá z nej vedie, vyviesť von. To sa dá v postate urobiť jednoduchým vyhodením vyústenia hadice cez okno, alebo na balkón. Mobilnú klimatizáciu môžeme mimo sezóny pohodlne odložiť a nebude nám zavadzať v miestnosti.

Výhodou mobilnej klimatizácie je relatívne nízka cena a fakt, že je klimatizácia prenosná, takže ju môžeme prenášať z miestnosti do miestnosti. Mobilné klimatizačné jednotky sú väčšinou bezúdržbové, takže ušetríme aj niekoľko desiatok eur ročne za údržbu klimatizácie.
Problémom mobilnej klimatizácie je jej hlučnosť. Preto pri výbere mobilnej klimatizácie neprehliadnite informáciu o počte decibelov, ktoré vytvára zariadenie v prevádzke.

b) Delená, alebo split(ová) klimatizácia

Presným opakom mobilnej klimatizácie je vstavaná splitová klimatizácia. Takúto klimatizáciu je najvýhodnejšie montovať do novostavieb, pretože tam dokážeme lepšie pracovať s návrhmi konečných riešení. Inak nie je problém namontovať splitovú klimatizáciu do hocijakej stavby. Avšak môžeme byť obmedzení pri umiestňovaní vonkajšej jednotky, ktorá môže esteticky znehodnotiť stavbu.

V tomto prípade ide na rozdiel od mobilnej klimatizácie o profesionálne riešenie klimatizácie. Takáto klimatizácia už nie je jedným prístrojom, ale skladá sa z častí – vonkajšej jednotky, ktorá je, zjednodušene poovedané „zdrojom chladu“ a koncového zariadenia, alebo vnútornej jednotky, ktorá sa montuje do vnútra miestností a ktorú tvoria výustky klimatizácie s ovládaním.

Podľa počtu koncových jednotiek delené klimatizácie rozdeľujeme na splitové a multisplitové systémy. Splitový systém sa používa napríklad v domácnostiach, kde treba vychladiť iba jednu miestnosť a multisplit systém sa používa tam, kde je potrebné namontovať klimatizáciu do každej samostatnej miestnosti, alebo kancelárie.

Cena týchto systémov môže prekročiť hranicu niekoľkých tisícov eur, pričom treba počítať aj s cenou za montáž. Takisto netreba podceniť náklady na čistenie a dopĺňanie chladiacej kvapaliny. Je preto dobré informovať sa o prevádzkových a servisných nákladoch ešte pred uzatvorením obchodu. Váš predajca vám určite ponúkne niekoľko zaujímavých cenových ponúk.

Výhodou delenej klimatizácie je v neposlednom rade jej tichosť, pretože vonkajšia jednotka je umiestnená vonku, na rozdiel od prenosnej klimatizácie, ktorá vytvára nepríjemný hluk tam, kde je umiestnená. Po namontovaní klimatizácie vám odpadá starosť o jej presúvanie, odkladanie, prenášanie a pod. Odpadá aj problém s hadicou. Nastavenie teploty sa dá urobiť aj prostredníctvom diaľkového ovládača.

Problémy s klimatizáciou

Napriek tomu, že klimatizácia dokáže teplotu v miestnosti znížiť na príjemné hodnoty, mnohí ľudia nedokážu vydržať v miestnosti s klimatizačným zariadením a sťažujú sa na zdravotné problémy.

a) Prechladnutie a klimatizácia

Mnoho ľudí sa sťažuje na to, že keď prídu z rozhorúčeného exteriéru do vychladenej miestnosti, jednoducho nachladnú. To však nie je problém samotnej klimatizácie, ale jej nesprávneho používania. Pri používaní klimatizácie treba dodržiavať isté zásady. Jednou z prvých je, že treba dodržiavať maximálny rozdiel medzi teplotou v miestnosti a vonku, ktorá je asi 5°C. Ak túto hranicu prekročíte, môžete si spôsobiť aj vážnejšie zdravotné problémy, ako len nádcha a boľavé hrdlo. Preto treba dbať na opatrnosť v tomto prípade.

b) Alergie

Mnoho alergikov sa sťažuje na to, že klimatizácie sú zdrojom alergénov. To je možno pravda, ale len v prípade zle udržiavaných klimatizácií.
Ak budete klimatizáciu čistiť aspoň raz ročne (niekedy sa odporúča aj dva razy), nemusíte sa ničoho báť. Existujú aj antibakteriálne filtre do klimatizácií. Nakoľko do miestnosti neprúdi vzduch priamo zvonka, ale je filtrovaný cez filter v klimatizácii, vytvára sa v miestnosti dokonca ešte čistejšie prostredie ako to, keď sedíte v miestnosti s otvoreným oknom.
Alergikom sa odporúča informovať o kvalitnej filtrácii, prípadne o úprave vlhkosti ovzdušia prostredníctvom klimatizácie.

Klimatizáciou sa dá aj vykurovať

Možno je to prekvapivé, ale klimatizácia sa dá používať celoročne – v lete na chladenie a v zime na kúrenie. Klimatizácie s invertorom, alebo klimatizácie, fungujúce na princípe tepelného čerpadla dokážu spĺňať aj vykurujúcu funkciu.
Takéto klimatizácie sú však o čosi drahšie ako klasické. Napriek vysokej cene pri zadovážení však môžu predstavovať investíciu v podobe ušetrených peňazí za kúrenie.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)