Holandský nábytok
Holandský nábytok bol vždy považovaný za záruku kvality. Na Slovensku existuje viacero firiem, ktoré sa zaoberajú jeho dovozom a predajom. Ide najmä o starší, často reštaurovaný holandský nábytok, ktorý vyzerá klasicky a staromódne. Holandský nábytok sa vyrábal v rustikálnom či barokovom štýle.
Známy je však aj koloniálny štýl, ktorý bol za čias kolonizácie vyrábaný pre veľmoci, akými sú Španielsko, Holandsko a Anglicko. Vyrába sa zo starého recyklovaného teaku, napríklad z pôvodných podláh, stolov, či dverí. Celkovo sa na výrobu holandského nábytku používalo najmä masívne drevo, ktoré ho predurčuje k dobrej kvalite a dlhej životnosti.
Pre milovníkov starožitností
Holandský nábytok ocenia ľudia, ktorí plánujú zariadiť svoje bývanie v klasickom štýle a chcú, aby mal ich príbytok nádych nostalgie. V predajniach s holandským nábytkom sa okrem nábytku dajú kúpiť aj rôzne starožitné doplnky do bytu alebo napríklad záhradný nábytok. Pri výbere predajne však treba byť opatrný a dodávateľa si overiť. Môže sa stať, že natrafíte len na obyčajnú napodobeninu klasického štýlu.
Predajne s holandským nábytkom na Slovensku
Štýlový nábytok – dovážajú masívny a rustikálny holandský nábytok, pričom sa zameriavajú najmä na lacnejší masívny nábytok z Holandska a tiež z Belgicka a najmä na starší nábytok. Ide predovšetkým o komody, skrine, sedacie súpravy, postele, stoly, stoličky či rôzne doplnky.
Hollaz – kamenný obchod s holandským nábytkom nachádzajúci sa v Nitre. Ponúka kvalitný nábytok a bytové doplnky. Z nábytku tu nájdete obývacie steny, komody, sedačky, stoly či stolíky a z doplnkov napríklad lampy, obrazy, lustre a iné.
Nábytok z Holandska sa nachádza v Ružomberku a dováža masívny, barokový, ratanový či rustikálny holandský nábytok. Nájdete tu postele, kreslá, stoličky či rôzne doplnky do domácnosti.
Moderný holandský nábytok
Holandsko nezaostáva ani pri výrobe moderného nábytku, z ktorého jasne cítiť súčasný európsky štýl. Typickým materiálom pre holandský nábytok je nerezová oceľ a chróm v kombinácii s vysoko kvalitnou látkou a kožou. Je designovaný tak, aby mal úžitkovú aj estetickú funkciu.
Navplyvnejší holandskí dizajnéri
Piet Hein Eek bol absolventom Akadémie designu v Eindhovene. Venoval sa recyklácii vyradených materiálov a pretváral ich do unikátnych kusov nábytku. Tie sú momentálne vystavené v múzeu Stedelijk a Groninger múzeu, vo Fair Trade obchodoch a v jeho vlastnej obchode s reštauráciou v Eindhovene.
Willem Hendrick Gispen sa narodil v roku 1890. Spoju spoločnosť založil v roku 1916 a dodnes funguje. Originály sú vyhľadávané zberateľmi.
Richard Hutten - jeho poháre a stolové lampy v tvare slona môžete nájsť v múzeách aj v obchodoch. Študoval na Design Academy v Eindhovene a v roku 1991 si v Rotterdame otvoril vlastné štúdio. Je známy pre výrobu nábytku, ktorá okrem funkčnosti pôsobí aj zábavne.
Hella Jongerius sa narodil v roku 1963 a vyštudoval Akadémiu designu v Eindhovene. Je známy pre jeho schopnosť kombinovať tradičný dizajn s technológiami pre vytvorenie moderného dizajnu.
Gerrit Rietveld bol návrhárom nábytku a architekt. Narodil sa v Utrechte v roku 1888. Spolu so svojim krajanom Piet Mondriaanom bol členom hnutia De Stijl. Navrhol Dom Rietveld Schrödera v meste Utrecht, ktorý bol zaradený do svetového dedičstva UNESCO.
Frans Schofer sa narodil do umeleckej rodiny v roku 1956. Absolvoval Akadémiu dizajnu v Eindhovene. Spolupracuje so známymi značkami ako Leolux, Natuzzi, Molinari, Kettler.
Mart Stam je architekt, urbanista a návrhár nábytku. Narodil sa v meste Purmerend v roku 1899. Vyhral súťaž, vďaka ktorej dostal možnosť dizajnovať mestskú štruktúru v Haagu.
Marcel Wanders sa narodil v meste Boxtel v roku 1963, študoval v Eindhovene a Arnheme a pracoval na architektonických, priemyslených a interiérových projektoch. Jeho štúdio spolupracovalo s medzinárodnými spoločnosťami ako Alessi, B&B Italia, Flow, Cappellini, Droog a jeho vlastnou spoločnosťou Mooi.
Fotografie: isifa / Shutterstock.com