Skúsenosti majiteľov montovaných domov

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, chceli by sme začať stavať rodinný dom, pozemok máme avšak máme obmedzený rozpočet a do tohto rozpočtu by sa ideálne vtesnal montovaný dom. Je tu niekto, kto v montovanom domčeku býva už pár rokov? Chcela by som vedieť reálne skúsenosti s bývaním - hlučnosť, vykurovanie, starostlivosť o dom, celkový dojem z bývania. Potom by ma zaujimalo, či neviete niekto ako dlho sa teraz také domčeky približne stavajú? Veľmi pekne ďakujem všetkým za odpovede, pretože nemáme nikoho blízkeho, kto by v takejto stavbe býval. 🙂
Odpovedať
@zdenkonr ja som sa pytal tak skus uviest rozdiel medzi sip a letmou montazou. A v com je teda sip pevnejsi.
Odpovedať
Profilova fotka
@viktorbeniak ty mas ako dlho postaveny drevodom? Ako dlho v nom byvas? Mna by zaujimalo aj ako to je s hlukom z vonku. Pripadne k tomu hluku si rad vypocujem skusenosti aj inych.
Odpovedať
a tak stavba bude asi aj tak zateplena, tak by to nemalo byt o moc horsie, ako pri klasickom dome. u nas napriklad mama ma murovany dom a ked susedia vonku vystrajaju, tak tak isto nieco dnu pocuje
Odpovedať
Profilova fotka
@cincila11 My mame drevodom a nie je k nam nejako pocut nic, zalezi ako je dom postaveny, aka je izolacia, je to normalne, ze treba sa aj o toto zaujimat, ked clovek ide stavat dom. Aby nepocul ozaj vsetko.
Odpovedať
@cincila11 v minulosti sa stavalo v inej energetickej triede. Murované stavby za vôbec neizolovali na fasáde a drevostavby sa proste postavili s dutinou v panely bez akekoľvek izolácie. Tam vznikol všeobecný názor, že zle zvukovo izolujú a prehrievajú sa. Dnes sa už tak izolujú stavby kvôli energetickej norme, že zvuková nepriezvučnosť už nie je taký problém. Problém je, len keď si niekto robí znížené stropy alebo priečky a zabudne na to blokovať prechod zvuku z miestnosti do miestnosti... "Bežná" drevostavba má dnes bežne 140 až 150mm min. vlnu v stenách a na fasáde máš ďalších 150mm EPS alebo vlnu. To samo o sebe je taký zvukovoizolačný odpor, že drevostavba má dnes lepšie zvukovo-izolačné vlastnosti ako tehla (ytong je pri týchto parametroch väčšinou stále o pár dB lepšie). Aj dosky, ktorými sa obkladajú priečky majú lepšie zvukovo-izolačné vlastnosti ako v minulosti
Odpovedať
@ivan325r toto je prirodzena vec, co pises, ja tiez sa nepustam do veci, o ktorych nemam ani paru, taky risk najma pri dome, to proste nebudem pokusat, dom nie je zalezitost par stoviek eur alebo par tisicok, tam sa uz proste bavime o inej sume, preto radsej si urobim prehlad o firmach a od toho sa odrazim.
Odpovedať
@marrkus len tiez ako vediet, podla coho vyberat z tych firiem? lebo tych je dost, co stavaju domy, ale aj tu na streche sa objavuju sem tam recenzie na nie prave zodpovedne firmy.
Odpovedať
@hosmanikova preco ste dali predsnost takemuto domu pred murovanym? vychadzalo to vyhodnejsie, ci?
Odpovedať
lisia sa nejak aj tie drevodomy od seba? videl som zopad takych co mali steny z osb dosiek, tak neviem, ci sa pri ich stavbe pouziva rovnake drevo alebo nie
Odpovedať
@dedkos líšia sa tak ako sa líšia jednotlivé murované domy od seba. Sú domy z "mokrého dreva", z priemyselne vysušeného konštrukčného reziva ako KVH, LVL, BSH a podobne. Opláštenie sa líši tak isto rôzne od OSB, cez MDF po Habito alebo Fermacell. Je toho veľa
Odpovedať
no a teraz mi povedz, ak by som mal zaujem o stavbu takeho drevodomu, co je z toho celeho co si vymenoval najlepsie, kedze ja napriklad o tom nemam ani paru
Odpovedať
Profilova fotka
@cincila11 Akoze ak myslis, ze vyhodnejsie z pohladu financii, tak nie, murovany dom a drevodom je v tomto smere cca to iste. Tam nie su nejake zasadne rozdiely. Nas ale oslovilo to, ze drevo sa napriklad lepsie vysporiadava s vlhkostou. Rychlejsie mas drevodom postaveny, proste spisali sme si vyhody a presvedcilo nas to.
Odpovedať
Článok sa načítava...
hej hej tak som to myslela. vidis a ja by som povedala, ze v takychto smeroch ako je zadrziavanie vlhosti bude na tom o cosi horsie. postaveny viem, ze je rychlo, len ako je to potom so samotnou ivotnostou? je to porovnatelne s murovanym
Odpovedať
Profilova fotka
co sa tyka napriklad odolnosti vocu ohnu, cim sa tie drevene panely zvyknu napustat a ake vsetky ochrany je pri takychto typoch domov potrebne dodrzat?
Odpovedať
@bigger225 Drevo si pri horení vytvorí ohorelú vrstvu ktorá spomaľuje horenie. Ale každá stavba musí odolať ohňu 45 minút bez toho aby sa narušila jej statika. Preto sa zvykne drevená konštrukcia ohrániť protipožiarným opláštením ako proti požiarný SDK, Fermacell, Habito alebo nejaký "fire" panel... Pred niekoľkými rokmi sa robila na SR aj skúška požiarnej odolnosti drevostavby a stavba prekonala normovaných 45 minút. Video nájdeš na youtube https://youtu.be/xklktjR9Y4Q?feature=... BTW neviem o žiadnej murovanej stavbe, ktorá by podobnou skúškou na SR prešla...
Odpovedať
@peter977 A su vsetky drevostavby z protipoziarneho SDK? Murovana stavba podobnou skuskou nemusi prechadzat, pretoze tehla a beton nehori.
Odpovedať
@durino presne tak, tehlu betón porobeton môžete páliť koľko chcete a nič horieť nebude...že drevo si vytvorí ohorelú vrstvu🤣🤣 to ako fakt? Priaznivci týchto drevofomov už fakt uveria Bárs čomu..aj tomu že drevo nehorí 🤣
Odpovedať
@durino ani si neuvedomuješ ako ďaleko si od reality. Murované stavby 50% z nich má nad hlavou drevostavbu (konštrukciu strechy z dreva), takže miminálne z toho titulu by mala aj takáto stavba prejsť požiarnou skúškou... Každá stavba musí splniť požiarnú normu a preto sa k projekcií robí Projekt požiarnej ochrany. Takže každá drevostavba s výnimkou stavieb z masívu a CLT musí mať opláštenie protipožiarným materiálom. Masívne a CLT stavby nemusia nutne (len v únikových cestách a v oblastiach ako sú tech. miestnosti alebo garáže - tzv. požiarné okruhy), pretože to drevo je tak masívne, kde vďaka obhorenéj vrstve sa takmer úplne zastaví horenie dreva a stavba je stále staticky stála.
Odpovedať
@jozeff32 predstav si Jozef, že toto sa dočítaš v normách pre požiarníkov a je to fakt, ktorý je uzaný na celom svete. Ale určite si ty internetový expert väčší na tieto veci, všakže. Dá sa presne podľa hrúbky dreva a jeho vlhkosti vypočítať a teda nadimezovať ako dlho bude stavba odlolávať otvorenému ohňu aby bol dostatočný čas na jej evakuáciu - práve na to máme požiarné normy. Ešte posledná vec, tehla a pórobetón alebo VPC, prípadne masívna železobetónová stavba nehoria ale vplyvom ohňa praskajú a strácajú statickú únosť. Aj toto je už presne zistené a vie sa vypočítať v akej hrúbke a ako dlho murovaná stavba odolá otvorenému ohňu, kým sa celá nezosype. Preto sa často krát po požiari vyhlási stavba za neobývanú a musí sa na novo robiť statický posudok a kolaudácia - čo platí bez rozdielu či ide o murovanú alebo drevostavbu
Odpovedať
@peter977 Vdaka za vysvetlenie. Moja prva poznamka bola k tomu, ci vsetky drevostavby maju nehorlavy sadrokarton. Ozaj vsetky, aj tie, co sa stavaju na kseft? (Dufam, ze ano.) Druha poznamka - tehla a beton nehori, preto taku stavbu takto poziarnici nemusia testovat. Ano, vplyvom tepla sa materialy poskodzuju, ale nehoria. Moj pohlad je trochu skresleny tym, ze ja byvam v stavbach, ktore maju betonovy strop. Ale mas pravdu, su stavby, kde maju nad sebou rovno drevene tramy (strechu), tam je jasne, ze je to horlave. Poziarne normy by mala splnat kazda stavba.
Odpovedať
Profilova fotka
@peter977 nooo to som si nejak nevedel predstavit ako pocital som s tym, ze musi byt stavba a samotna konstrukcia nejak chranena, len som nevedel presne ako. a diky za video to si kuknem neskor
Odpovedať
@cincila11 toto som ani ja nevedel, ze sa s tym lepsie vysporiada, vela veci je aj pre mna novych co sa tyka celej stavby domu, predsa len je to ine ako pri murovanych stavbach, ale co je vyhoda, ze drevodom je postaveny raz dva.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od viktorbeniak:

@cincila11 toto som ani ja nevedel, ze sa s tym l…
@viktorbeniak som rada, ze nie som sama. ono je to pekna vidina toho byvat skor, len mna zaujima fakt ta zivotnost, alebo kedbude nenajboze treba nieco prerobit dostavat s tym zvacsa pri murovanych domoch nie je problem a neviem, ako je to pri takychto montovanych
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozeff32:

@durino presne tak, tehlu betón porobeton môžete …
@jozeff32 Idem teraz do extrému (mám drevostavbu) -drevostavba teda nech zhorí a murovaný nie. Potom príde statik a povie že sa musí murovaný dom zbúrať. V čom je rozdiel ešte ?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od cincila11:

@viktorbeniak som rada, ze nie som sama. ono je t…
@cincila11 Nezabúdaj na morálne starnutie budov. Možno bude murovaný stáť, ale tvoje deti by chceli inak kuchyňu, kúpeľňu a mnoho iných vecí.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od cincila11:

@viktorbeniak som rada, ze nie som sama. ono je t…
@cincila11 povedal by som, aspon podla toho, co zatial si zistujem, ze je aj toto vyhoda drevodomov, ze napriklad pri prestavbe nie je tolko odpadu stavebneho ako to byva pri murovanych domoch.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ris66:

@cincila11 povedal by som, aspon podla toho, co z…
@ris66 skor som myslela, ci nie je nejak problem s nadpajanim stien alebo zvacsovani aj v ramci poschodia. @cincila11 ako jasne ja rozumiem, kolko krat aj samotny clovek, chce proste miestnosti po rokoch inak, preto sa pytam ako je to s variabilitou pri takychto stavbach
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od cincila11:

@ris66 skor som myslela, ci nie je nejak problem …
@cincila11 Drevostavba je variabilná. ✌🏽
Odpovedať
Niekto kto vie poradiť ? https://www.modrastrecha.sk/forum/vol...
Odpovedať
@cincila11 zalezi od stavby ako takej, myslim, ze vsetko je to o komunikacii s firmou, ktora by to mala robit, ze na kolko je to realizovatelne, ty uz mas postaveny drevodom a chces dostavat nejaku cast alebo co?
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?