Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
myslite ze ma v cisto teoretickej rovine zmysel rozmyslat o vykurovani klimou pri skoro 100rocnom, nezateplenom dome (2 poschodia a cca 160m plocha) na severe Slovenska? Spotreba pri 18kW ekotle bola v tychto dnoch poslednych (-15 noc -10den) okolo 150kWh/den pri nastavenom termostate na 20 stupnov, rocne by slo na kurenie cca 20MW ak by sa kurilo len ekotlom
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hockto:

myslite ze ma v cisto teoretickej rovine zmysel r…
@hockto u teba by sa to najviac oplatilo, ale potreboval by si aspon 7kW aj 2 sucasne a navratnost by si mal 1-2 roky :-)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@hockto u teba by sa to najviac oplatilo, ale pot…
@rkorba Nejde o nas dom, ale otcov. Rozmysla ako uplne prestat kurit drevom, kedze uz ma svoj vek a chce mat aj pohodlie a trochu viac "cestovat". Momentalne kuri kombinovane elektrika/drevo, ak by drevo odstavil a siel cisto na ekotol, tak je ta spotreba niekde cez 20MW a to je fakt dost. Zateplovat a robit ine zasahy do domu sa uz neoplati, fotovoltika nedava zmysel, tepelne cerpadlo by bolo cez 10k, neviem ci by poriesil dotaciu aby zrazil cenu, v plnej cene to je ekonomicky nezmysel
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

@adkaskeu mám https://vivax.hr/sk/products/dizajn…
@rudy1973 Ako je na tom z hľadiska hlučnosti ventilátora? Pri defrostoch nie je príliš hlučná? Je to porovnateľne dobrá klíma ako Daikin Comfora? Obsahuje nočný režim a 3D lamely? Vnútornú jednotku chcem umiestniť nad posteľ, nbude problém s nadmerným fúkaním?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hockto:

@rkorba Nejde o nas dom, ale otcov. Rozmysla ako …
@hockto 2ks 5kW heier aj s montazou budes mat za 2000E a navratnost pri vykurovacej sezone 1 rok ;-) akurat si otec budevmusiet zvyknut na prudenie vzduchu, ale ide o kompromis bez kompletnej rekonstrukcie. https://stroje.bazos.sk/inzerat/15845...
Odpovedať
Zdravim Vás Nakoniec sme sa rozhodol pre klimatizáciu Gree. Celkom dobre parametre a aj cena.
Odpovedať
Len hľadám firmu alebo niekoho co to montuje. Neviete o niekom v okolí KM
Odpovedať
A udajne sa vraj dajú získať dotácie na tepelné čerpadlo vzduch vzduch (klimatizácia)?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@hockto 2ks 5kW heier aj s montazou budes mat za …
@rkorba tam si akurat nie som isty ci by to tie dve 5kW jednotky utiahli, teraz je tam 18kW ekotol a ten niekedy ma co robit. Skor mozno jedna 7kW na dolne poschodie a jedna 5kW na horne (kde su len spalne) alebo mozno rovno dve 7kW. Ale aj tak si nie som isty ako by sa popasovali s tym domom
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

A udajne sa vraj dajú získať dotácie na tepelné č…
@joma3333 Dotácia na TČ vzduch-vzduch z dotačnej schémy Zelená domácnostiam je možná.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@joma3333 Dotácia na TČ vzduch-vzduch z dotačnej …
@toky1 pozeram to, ale je tam podmienka pri vzduch vzduch ze nemozes mat teplovodny vykurovaci system v dome... skoda, lebo to asi napr mojho tatka vyradzuje, kedze on ma ekotol+radiatory
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hockto:

@toky1 pozeram to, ale je tam podmienka pri vzduc…
@hockto joma3333 teplovodný vykurovací systém nemá. Má momentálne na vykurovanie Caleo fólie pokiaľ som správne pochopil. Ale áno, o tej podmienke píšeš správne.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od hockto:

@toky1 pozeram to, ale je tam podmienka pri vzduc…
@hockto v pripade tvojho oca by bolo najlepsie kurit plynom ale ten tam asi nema pripojeny :) dom tvojho oca je idealny pre multisplit prevedenie klimatizacie tj jedna silna vonkasia jednotka a do kazdej izby mensia vnutorna nakolko dom ma velke tepelne straty. ovladanie vnutornych jednotiek snimacmi podla toho v ktorej izbe sa prave niekto nachadza.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

@hockto v pripade tvojho oca by bolo najlepsie ku…
@bksl plyn veruze nie, on zije v "hore", najblizsie stalo obyvane domy su od neho ja neviem, 500m+, tam sa o plyne nikdy ani neuvazovalo (on ma doteraz napr aj dsl internet cez pevnu linku lebo nic ine tam neexistuje :)) Multisplit neviem ci by bolo mozne poriesit, aka je max efektivna dlzka potrubia od vonkajsej jednotky k vnutornym? Tam su totizto hrube, 70cm mury, cize uz len keby si daval vnutornu jednotku len cez stenu oproti vonkajsej, uz mas meter potrubia... neviem si predstavit tahat to z dola az nikam na poschodie
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

@hockto v pripade tvojho oca by bolo najlepsie ku…
@bksl Starší ľudia sú hákliví na pohyb vzduchu v miestnosti - prievan. Tomu sa pri vykurovaní klimatizáciami nevyhne. @hockto Je to určite na konzultáciu s otcom. Dĺžky prepojovacích potrubí do 10m by nemali robiť problém.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hockto:

@bksl plyn veruze nie, on zije v "hore", najblizs…
@hockto dlzky potrubi naozaj nie su problem ale ako pise @toky1 tak prievan moze naozaj niekomu vadit aj ked to bude relativne teplejsi vzduch. vzdy sa ale daju lamely smerovat niekde inde ako sa nachadzaju staticky osoby. na to treba mysliet uz pri osadzani vnutornych jednotiek ze kde ich umiestnit aby nefukali priamo napr. na gauc, postel, jedalensky stol atd.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@hockto joma3333 teplovodný vykurovací systém nem…
@toky1 ano presne tak.mam vykurovacie folie. No s tou dotáciou je to zas len tak ze si musím vybrať zo zoznamu ktorý ponúkajú.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

@hockto dlzky potrubi naozaj nie su problem ale a…
@bksl @toky1 prudenie vzduchu by problem nemal byt (ak teda klima nepojde 24/7 na full vykon),spodne podlazie napr pozostava z 3 velkych izieb ktore nemaju ani dvere, takze ideal a klima by sa umiestnila do izby, ktora sa vyuziva len minimalne, cize vo zvysnych dvoch by ten efekt prudenia uz nemal byt ani citelny. Hore by sa mohla dat na chodbu, pricom tam sa vlastne len spava (su tam 3 spalne), takze s tym nevidim vobec problem. Inak ak beriem ze by bola prvotna investicia povedzme 4tisic eur a rocna spotreba by bola nizsia o 50% oproti ekotlu, tak sa "vrati" za cca 3 roky, co mi pride fajn
Odpovedať
tú 50% usporu urcite dosiahnes, na to sa mozes spolahnut.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od joma3333:

@toky1 ano presne tak.mam vykurovacie folie. No s…
@joma3333 To sa mi nezdá. Pred dvoma mesiacmi mi na SEIA či akú má tá energetická agentúra skratku povedal týpek, že do zoznamu zariadení môžem zaradiť klimu kľudne ja podľa svojho výberu. Z ich strany len musí mať dostatočné COP. Vtedy totiž v zozname podporovaných zariadení nebolo vôbec žiadne TČ vzduch-vzduch, preto som tam volal že z čoho teda mám akože vyberať.
Odpovedať
Ahojte chcel by som požiadať o radu . Rad by som nahradil v montovanom dome podlahové elektrické kúrenie odporové káblami klimatizáciou. Na dome je FVI zdroj 8,5 KW . Prvá fáza by mala byt miestnosť 46 m2 prepojená obývačko kuchyňa . Rozvody nie sú pripravené . Máte niekto skúsenosť s prechodom trubiek cez montované steny ? Nevznikne tam tepelný most a plesne? Mám znížený strop kvôli osvetleniu. Koľko jednotiek vnútorných sa osádza? Začínam prečítal som si asi 20 strán dozadu . Jednotka určite nordic úprava .
Odpovedať
Ak sa mozes na mesiac odstahovat tak rozbit podlahu a daj teplovodne kurenie do podlahy. A budes happy do konca zivota :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

Ak sa mozes na mesiac odstahovat tak rozbit podla…
@bksl no to mi je jasne - že vodník v kombinácii s fvi by bol super ale neviem si to dost dobre predstaviť to čo navrhujes v reale
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mirecko2:

@bksl no to mi je jasne - že vodník v kombinácii …
@mirecko2 pozri moj album, ked to vypenis poriadne pur penou tak nebude problem, ja som si druhu klimu tahal trubky sam, a trubky som pretahoval z hora dole poza fermacell nech to nejde vonku po fasade, sice to bol porod lebo nemam predstenu ale podarilo sa... vypenoval som aj to vonkajsie potrubie a nefukne tam teraz ani vanok...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od goldway:

@mirecko2 pozri moj album, ked to vypenis poriadn…
@goldway aký typ klimatizačnej jednotky máš ? Myslím výrobca - nebolo to vidieť z albumu . Dik
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mirecko2:

@goldway aký typ klimatizačnej jednotky máš ? Mys…
@mirecko2 toto na foto je midea oasis 2.6, a na poschodi mam mitsubisi AP35VGK..
Odpovedať
@mirecko2 urcite si ale na montovanom dome nedavaj vonkajsiu jednotku na fasadu, ja mam tu mitsubisku na fasade a to ked zapne kompresor tak citim jak sa zachodova doska otriasa ked na nej sedis :), takze tuto mitsubku pustam len cez den, spat sa pri tom neda, tu mideu nepocut vobec dovnutra
Odpovedať
Presne, pri montovanom dome urcite neosadzat vonkajsiu jednotku na stenu. Velka pravdepodobnost ze sa bude pocutelne triast stena z toho.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

Presne, pri montovanom dome urcite neosadzat vonk…
@bksl este nejaka rada na čo si dať pozor ? Môže byt vonkajšia jednotka na juho západe ? Prvý čo to bol obzrieť mi ju chce dať na severnú stranu a tahat trúbky cez celú šírku domu až do obývačky - čo mi príde divne ale nevyznám sa . Vďaka za každú radu
Odpovedať
Ja mám dve vonkajšie jednotky na SV stene a ďalšiu na JZ. Neevidujem žiaden problém.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?