Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od adkaskeu:

@rkorba Vysoké Tatry, takže min. je tých - 25 C.…
@adkaskeu schovas to do zateplenia pred tahanim omietky, otocena aby fukala do steny je blbost ci?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@adkaskeu schovas to do zateplenia pred tahanim o…
@rkorba Práveže do zateplenia to schovávať nechcem. Aj teraz mám rozvody chladiva a kondenzu schované v kastlíkoch, kde je vzduchotechnika. Nechcem si vytvárať TM ikeď pre niekoho minimálne. To už radšej umiestnim jednotku do spálne a do kupelne namontujem rebrík. Aktuálne bývam v rovnakom dome, avšak na Západnom Slovensku a tam mám len jednu jednotku pre prízemie a jednu pre poschodie. Tá na poschodí je umiestnená tak ako navrhuješ, je tam ale iná skladba obvodového múru. Technická otázka, čo je lepšie riešenie? Pre 4 vnútorné jednotky jedna, alebo dve vonkajšie jednotky?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od adkaskeu:

@rkorba Práveže do zateplenia to schovávať nechce…
@adkaskeu aky mas zalozny druh kurenia?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@adkaskeu aky mas zalozny druh kurenia?
@rkorba Nemám žiadny, možno tak olejový radiátor. Bez el. energie aj tak nič nepôjde, alebo sa mýlim?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od adkaskeu:

@rkorba Nemám žiadny, možno tak olejový radiátor.…
@adkaskeu tak potom dve vonkajsie jednotky.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@adkaskeu tak potom dve vonkajsie jednotky.
@rkorba V čom sú výhodne dve vonkajšie jednotky?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od adkaskeu:

@rkorba V čom sú výhodne dve vonkajšie jednotky?
@adkaskeu ked sa ti pokazi jedna vnutorna ci vonkajsia, nepojde ti nic, preto zaloha.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od adkaskeu:

@rkorba Práveže do zateplenia to schovávať nechce…
@adkaskeu cisto moja predstava, ak ta klima, co bude len jedno cerpadlo ma byt kurenie pre cely dom je take nazvime rizikove. V pripade, ze 2 dni nebude prud, tak co potom? Ja mam na teplo v podstate jedinu zalohu. Komin, kde mam skor okrasne ako realne pouzivane kachle. Druhou je mala baterka s backupom pre FVE, ale tu zatial nemam zakupenu, predsa len je to dalsich cca 5000E. Prepocet hovori, ze by to utiahlo chladnicku a plyn. kotol tyzden. Kazdy dalsi spotrebic skracuje dobu, pokial sa da ist z bateriek. Nad tymto by som trochu popremyslal.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hamonik:

@adkaskeu cisto moja predstava, ak ta klima, co b…
@hamonik Ako záložné kúrenie v prípade výpadku mám biokrb, pri dvojdňovom výpadku dom nevychladne natoľko, aby dva takéto krby nedokázali vykúriť dom. V budúcnosti je v pláne FVE, možno batéria. Komín na dome nebude. Pozrel som si projekt pre vykurovanie a mám tam uvedené konkrétne modely vnútorných jednotiek od Daikunu. Vedel by mi niekto poradiť, či ide o vhodnú voľbu z hľadiska kúrenia a komfortu prevádzky?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od adkaskeu:

@rkorba Nemám žiadny, možno tak olejový radiátor.…
@adkaskeu Ja by som povedal, že sa tam pýtajú dve vonkajšie jednotky, štyri vnútorné, do kúpelní infrapanely alebo elektrické rebríky a budem za blbca ale do hôr sa pýta krb. Mimochodom, ak vravíš, že tie dve vonkajšie jednotky máš kreslené na južnej strane tak podľa pôdorysu všetky izby majú okná na sever. Ak som to správne pochopil. Do nich ti celý rok slnko nezasvieti.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@adkaskeu Ja by som povedal, že sa tam pýtajú dve…
@toky1 Ano, takto to mám v projekte aj riešené, viď. príspevok vyššie. Ako pozerám, tak asi lepšie riešenie ako navrhol projektant asi nevymyslím, už len vybrať správnu jednotku. Ano okná mám situované len na sever, okrem vrchnej kúpeľne a kuchyne. Ano do hôr sa určite pýta krb, ja ale nechcem mať na dome komín, takže krb maximálne dekoratívny elektrický alebo biokrb.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od adkaskeu:

@toky1 Ano, takto to mám v projekte aj riešené, v…
@adkaskeu Z tých obrázkov projektu nieje jasné aké sú navrhnuté vonkajšie jednotky. Vnútorné máš Daikin Comfora FTXP20M a FTXP50M , takúto radu má myslím aj @dexter89 Tie asi niesu optimalizované na vykurovanie. Treba hľadač Comfora FTXP-K, tie sú do -25°.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Pekný deň prajem, mám otázku akú hrúbku izolovanéhobmedeného potrubia teraz zvoliť ako predprípravu na budúcu klimatizáciu?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mellie111:

Pekný deň prajem, mám otázku akú hrúbku izolovan…
@mellie111 Pozri si vykon klimy ktoru potrebujes a podla toho sa zariad. Monterska firma co ti to bude montovat ti urcite poradi.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@stefan222 ja si zas myslím opak, podľa mňa o fun…
@dexter89 ja kamo nemyslim funkcie typu 3d fukania a senzorov. myslim napr vyhrev vanicky vonkajsej jednotky, co sam by si uvital. niektore maju aj vyhrev kompresora, a autoclean predsa pisem ze v mnohych znackach je len proste pustenie ventilatora na prazdno. striekanim chemickej sracky si vnutorne lamely isto necistis. len ten sajrajt tam zaschne a dychas cely rok. schvalne si pozri paru sekundove videa ako si heier cisti klimu 2 sposobmi, zmrazenim a potom 56st ohrev. dalej uvc sterilizaciu pustam raz za cas. seria expert co chcem do buducna ma zas lepsie tvarovane lamely a lepsie prave smeruju teply vzduch smerom nadol. uz len samotny rotor a lozisko je tichsie ako mnohe znacky. to aj majitelia starych klim sa bili do prs ze sak staci chladivo 410 a naco r32. ja osm za kazdu funkciu vdacny. ze nevyuzijem ja teraz neznamena ze sa neskor nebude hodit, jedno co ma mrzi ze apka heier neukazuje spotrebu, na to je shitna. dalej hluk vonkajsej jednotky, zopar susedov nadava ked si niekto da k susedovi svoju velku od 5kw klimu a sused tam ma terasu napr.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@adkaskeu Z tých obrázkov projektu nieje jasné ak…
@toky1 Vonkajšia jednotka je v projekte len jedna umiestnená na streche. Zvolil by som ale dve samostatne stojace vedľa domu. Ak sú dve tak stačí aby súčet výkonov bol rovnaký ako pri jednej?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od adkaskeu:

@toky1 Vonkajšia jednotka je v projekte len jedna…
@adkaskeu Osobne treba pocitat s tym, ze ked jednotka kuri, tak z ventilarota fuka studeny vzduch, teda ked je zima, tak fuka este vacsiu zimu :D A ked je teplo a jednotka chladi, tak fuka este teplejsi vzduch ako je v okoli. Teda strecha je fajn, aj ked sa mozno znizuje zvukovy komfort, len ma mrzi, ze ja som to nesupol na strechu, aj ked to dvihnut viem, lebo trubky mam dostatocne dlhe.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hamonik:

@adkaskeu Osobne treba pocitat s tym, ze ked jedn…
@hamonik V okolí vonkajšej jednotky je dostatočný priestor, chladný vzduch v zime nerobí problém. V lete klimatizáciu nebudem využívať a na strechu to nechcem umiestňovať aj z dôvodu zimnej údržby, keďže by bolo potrebné odstraňovať naviaty sneh.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od toky1:

@zmrzlina_sk Ja by som si tým Gréckom tak istý ne…
@toky1 Ahoj .Ja som písal o klíme Invertor...a to je Grék.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zmrzlina_sk:

@toky1 Ahoj .Ja som písal o klíme Invertor...a t…
@zmrzlina_sk Podľa technického poradcu vo firme TeploZima predávajúcej a montujúcej klimatizácie Inventor sú tieto jednotky vyrábané v Číne. Práve tak isto ako napríklad chorvátske Vivaxy.
Odpovedať
Jeden píšete "Inventor" druhý zase používate označenie "Invertor". Myslím že správne to má byť InveNtor, lebo význam slova InveRtor je striedač, menič... a praktický každá klíma je vo svojej podstate invertor, lebo mení niečo na niečo (elektrinu na teplo, studený vzduch na teplý a pod. (koniec jazykového okienka) Tak nech je "TO" vyrábané kde chce podstatné je to že je to dobrá klíma za prijateľné peniaze.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od toky1:

@zmrzlina_sk Podľa technického poradcu vo firme T…
@toky1 Keď to takto berieš tak potom 4/5 všetkého sa vyraba v Číne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od juraj_k:

Jeden píšete "Inventor" druhý zase používate ozna…
@juraj_k Priznám sa že mne osobne je tiež jedno kde boli moje klímy vyrobené. Nechápem prečo sa zmrzlina_sk tak bráni Číne. Ak mu jeho klima šlape tak, že je s ňou spokojný tak je to myslím jedno. Midea je čínska značka a vyrábaná je v Číne, Vivax je chorvátska značka a vyrábaná v Číne, Inventor grécka značka vyrábaná tiež v Číne. O nič neide. Trúfam si povedať, že sa všetky tie klimatizácie vyrábajú na jednom mieste v jednom areáli.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@juraj_k Priznám sa že mne osobne je tiež jedno k…
@toky1 Presne. Moj daikin je japonska znacka vyrobena v Cechach :D
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od hamonik:

@toky1 Presne. Moj daikin je japonska znacka vyro…
@hamonik Aj o tom by sa dalo polemizovať. Nebol som v tej fabrike v Čechách ale v subdodávke predpokladám že tam dovážajú hotové diely, ktoré v podstate len skladajú. Nezdá sa mi napríklad, že si tam priamo vyrábajú povedzme kompresory. Každopádne to nieje dôležité. Funguje tak globále dnes všetko. Vajíčka z nosníc v poľských kurínoch balené v slovenských baliarňach a podobne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@hamonik Aj o tom by sa dalo polemizovať. Nebol s…
@toky1 Ja sa nesporim, verim tomu, ze kompresor moze byt zo spisskej z embraca, medene trubky z hornej dolnej, med z ciny, kabliky z taiwanu, aplikacia od indov. Len sefovia su z Japonska, teda firma je japonska :D
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od mellie111:

Pekný deň prajem, mám otázku akú hrúbku izolovan…
@mellie111 pouzi tieto.., profi material, co tam ma ist.., nie tie tente papiere.. izoloju vyborne... https://www.hornbach.sk/s/KAIFLEX
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mimms:

@mellie111 pouzi tieto.., profi material, co tam…
@mimms dakujem za radu
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od mellie111:

@mimms dakujem za radu
@mellie111 v extrerieri kde nebude izolacia nijak chranena, doporucujem hlinikovo-bitumenovu pasku pouzit. take co pouzivaju strechari... mam s tym velmi dobre skusenosti... napr. Bostik R 331
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od mimms:

@mellie111 v extrerieri kde nebude izolacia nijak…
@mimms Ja som nakoniec použil túto hliníkovú samolepiacu pásku z Obi. https://www.obi.sk/lepiace-pasky/tesa... Som prekvapený akú hrubú vrstvu hliníka má, až sa s ňou blbo pracovalo. Ešte odrežem tú vypučanú PUR penu a budem spokojný. Robil som to včera, babral som sa s tým dobrú trištvrtehodinu a mrzol pri tom festovne tak už som na tú PUR penu nemal náladu.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?