Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od jede:

@papulaa inac skúšal som aj dolnú vypínať keď nie…
@jede na takú rozlohu úplne podla mna normálna spotreba... celkom dobrá v mrazoch v decembri mi 3 klímy žrali cca 20kwh/24hod... a to mám 100m2 dom, takže na takú plochu pohoda
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jede:

@papulaa inac skúšal som aj dolnú vypínať keď nie…
@jede rozhodne by som ju nevypinal skor by som znizil teplotu na klime o stupen alebo 2 tak aby necyklovala Ja mam klimu nastavenu nasledovne Ked je do 0stC tak je nastavene 23stC cez den a 1vy stupen fukania A v noci na 22stC a 2hy stupen fukania Teplota v dome je 22.8 - 23.2 st Ked je teplota vonku pod 0stC tak je klima nastavena na 23st a druhy stupen fukania aj cez den aj v noci aby stihala vykurit cely dom na 23st
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od papulaa:

@jede rozhodne by som ju nevypinal skor by som zn…
@papulaa ja to mam podobne. Obidve klimy mam nastavene na 22'C idu od 6:00 do 23:50 kazdy den. Spodnu mam nastavenu 2st. fukania a hornu na 1 st. V 2022 som mal spotrebu 11MWh. Od leta 2023 mam klimu a cize som od oktobra zacal kurit len klimami a iba v kupelni mam pustenu podlahu. Za cely rok 2023 som mal spotrebu 9,7MWh takze som vdaka klimam usetril 1300KWh a to som nekuril cele vykurovacie obdobie. Predpokladam ze sa v 2024 dostanem na 8,5MWh/na170m2, co bol moj ciel ked sim zacal uvazovat nad klimami. Ja som max spokojny
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dzankamizu:

@bksl jj, tiez som nad tym na zaciatku nerozmysla…
@dzankamizu s tou energiou som to myslel tak ze relativne vlhky vzduch pri 20C ma len o 5 % viac tepelnej energie na m3 ako taky isty relativne vlhky pri -20C. Tj ze je jedno akej vlhkosti pretlacas vzduch cez chladic. Keby mas idealne tepelne cerpadlo tak je jedno ci cerpas teplo pri -50C alebo 50C. Realne TC je ale optimalizovane iba na urcity tepelny rozsah aby malo co najvacsiu efektivitu cerpania.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od jozu77:

@papulaa ja to mam podobne. Obidve klimy mam nast…
@jozu77 A čo v noci od 23.50 do 6.00 rana? Nemáš nic pustené? Nevychladne ti velmi dom?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jede:

@jozu77 A čo v noci od 23.50 do 6.00 rana? Nemáš …
@jede nevypinaj ,mas zniz o 1-2st max. inac chcelo by to neaku osvetu v slovenskom raji, tam v spravach nedavno ukazovali , ako si rodina kupi drevo za 1000e a kuri do maja a potom od sept. nikto ale neratal prach smog pracu s drevom. zopar kubikov dreva som minal za zimu, ked sme museli kurit drevom ale co a za kolko kuri klima tak sa drevo s mojimi krizami neoplati.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@jede nevypinaj ,mas zniz o 1-2st max. inac chce…
@stefan222 Tipnem si, že väčšina rodín bývajúcich v Slovenskom raji za drevo neplatí. Za elektrinu by museli. Ale to len tipujem, môžem sa mýliť.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@jede nevypinaj ,mas zniz o 1-2st max. inac chce…
@stefan222 vykurovat tie (vacsinou) velke stare domy klimou by bol masaker
Odpovedať
tam direkt vraveli ze minaju 1000e za rok za drevo. z neba im nepadne. ako dakto ukradne, dakto ma urbar, berem, ale 80e LEN na kurenie davat to uz fakt klima aj hoc stary barak by vysla menej. 2x 3,5kw jednotky im zozeru cca tolko ale nemusia sa srat s drevom prachom popolom
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

tam direkt vraveli ze minaju 1000e za rok za drev…
@stefan222 Obvykle sú to staré domy a pomerne veľké, viacizbové, často viacpodlažné. Tie by dvomi 3,5kW splitovými klimami nevyriešili na ako-tak komfortnú prevádzku.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

tam direkt vraveli ze minaju 1000e za rok za drev…
@stefan222 2x 3,5 jednotky su na stare, velke domy, navyse vela krat viacgeneracne, proste malo
Odpovedať
Profilova fotka
Chlapci, potrebujem radu (Dexter uz poradil) ale muz mi furt evokuje dat inde jednotku. Riesime to mesiac a nejako sme sa nedohodli, miestne firmy okrem toho ze mi silou mocou ponukaju 3,5kw jednotky moc neporadili. Davame si do RD druhu jednotku a bola by na severnej strane. Posielam aj podorys. Na zaklade konzultacie s dexterom (uz by si mal zacat uctovat 😅) sa malo dat do izby 1.08, je o nieco vacsia ako horna, ale je to bordel izba/posilka. Muz rozmysla ju dat do 1.06 co je pracovna- aspon by som nemrzla ako tvrdi. Na fotke ciernou tie steny v kuchyne nie su. Takze by bola oproti dveram a fukala by do otvoreneho priestoru. Cervenou je momentalna Midea Xsave 3,5kw. Ktora varianta by bola podla vas lepsia?
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@jede nevypinaj ,mas zniz o 1-2st max. inac chce…
@stefan222 @jede ano vychladi sa na cca 20'C, zatial nam to takto vyhovuje lebo od 6:00 sa klimy spustaju a ked sa zobudzame tak uz cca 30-40 min fukaju teply vzduch a nemame pocit chladu. O 7:45 uz nikto nieje doma a klima ma cas do cca 13:00 na vykurenie na pozadovanu teplotu. Najradsej by som ju nechal spustenu 24h ale stale mam pocit ze je to mechanicky spotrebic a pohybujuce sa sucasti jednotiek by sa opotrebovali skor.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dominguezah:

Chlapci, potrebujem radu (Dexter uz poradil) ale …
@dominguezah Idealne riesenie by bol multisplit a dve male jednotky ako ma dexter. 3,5Kw na tu izbu bude urcite vela. Ked by som si mal vybrat tak by som ju dal do tej pracovne kde ste castejsie a teplo budete mat hned ako potrebujete. Ta dalsia miestnot nepotrebuje tak vykurovat ked tam mate fitko/sklad.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozu77:

@stefan222 @jede ano vychladi sa na cca 20'C, zat…
@jozu77 môže byť zapnutá nonstop, dá sa ti meniť teplota v jednotlivé časové pásma? niekto má dokonca stále rovnakú teplotu, oplatí sa ak je malá strata, ak je veľká ako v stane tam je zbytočne kúriť pokiaľ tam nikto nie je, pre kompresor je najlepšie ak necykluje, vetilátory sa môžu meniť otáčky, tým sa chránia ložiská, na vyššiu teplotu kúriť ked je vonku najteplejšie
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dominguezah:

Chlapci, potrebujem radu (Dexter uz poradil) ale …
@dominguezah mam pocit ze sme s dexim chceli dojst na kavu ale pozvanie nedoslo, ale ked mozem poradit, tak by som zrusil aj tu sucasnu klimu a dal kanalovku, teda chce to vidiet povalu ale uz ked mate dukatiky tak by ste vedeli dat rozvod do kazdej izby. ono 3,5kw ak radi firma a das ju do 1.06 ako radi muz, tak ten vykon vyuzijes pri fukani cez dvere do priestoru. tam si ale limitovana otvorenymi dverami, hlavnym defektom kazdej klimy. ak je to pracovna a dvere nevadia, daj si tu 3,5kw a nechaj dvere otvorene ale tie rozdiely budes citit medzi chodbou a kanclom. ideal kanalovka.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od duzu:

@jozu77 môže byť zapnutá nonstop, dá sa ti meniť …
@duzu ja mam klímu pustenú od 23.10 a ide nonstop, keď tam prídem na víkend bud si zvýšime alebo znížime, myslíš ze robím chybu? Ako to myslíš s tým časovím pásmom?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@dominguezah mam pocit ze sme s dexim chceli dojs…
@stefan222 ja kanalovku mam stala ma skoro 3000€ a myslim ze to bola zla kupa z hladiska nejakeho setrenia opisem preco: Klima je 5kw a ma ninimalny prikon pri kureni 900w Rozvody mam sice zateplene ale su na nezateplenej prevetravanej povale a mam taky pocit ze maju dost velke tepelne straty Termostat na klime je len na jednom mieste co by mi az tak nevadilo (vyladit teploty v inych miestnostach by sa dali ) ale ma hystereziu 1st cize ak je nastavena na 22st zapuna sa ked je v miestnosti pod21 st a vypina ked je nad 23st cize su dost velke teplotne rozdiely A ku spotrebe skusal som kurit len s nou ale spotreba bola o dost vyssia ako s klasickou 5kw jednotkou Takze pre mna je tato klima asi ten najdrahsi nabytok co ani moc nevyuzijem v dome Bude len ako rezervna keby sa nahodou ta hlavna klima pokazila alebo by nestihala kurit Inak buduci tyzden budu asi najnizsie teploty za celu zimu co ma aj tesi aby som otestoval ako bude stihat moja 3.5kw nordic klima
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@dominguezah mam pocit ze sme s dexim chceli dojs…
@stefan222 ano mali ste aj k zipsuliakovi len ste sa nejako nedohodli ze kam to bude 😅 pri tom vitani ste. Kanalovku nie, mame pultovu strechu s fukovanou izolaciou tusim, a povala povodne ziadna nebola, len v obyvacke ako je vikier bol vysoky strop a tam sme spravili pochodznu povalu ako odkladaci priestor. Dvere nevadia tie su stale otvorene aj kvoli psom, ktory sa nahanaju hore dole takze pohoda. Ide o to ze medzi tou chodbou a obyvackou je ten rozdiel teraz citit a preto chceme umiestnit klimu idealne tak ze to teplo by bolo citit aj tam. Len ci sa dostane aj tam.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dominguezah:

@stefan222 ano mali ste aj k zipsuliakovi len ste…
@dominguezah mate dost komplikovany podorys neuvazovali ste nad multisplitom ? Neviem ci k tej extreme save sa da dopojit este jedna 2kw jednotka a dat ju hned vedla do 1.09 a druhu split klimu dat do 1.08 A ked nie tak vymenit momentalnu klimu z 1.03 do 1.08 a do 1.3 dat ten multisplit
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od papulaa:

@stefan222 ja kanalovku mam stala ma skoro 3000€ …
@papulaa presunut termostat do chodby a zateplit rozvody. skontroloval by som aj hlavnu jednotku ci nema niekde napr zapraseen filtre. dominika tak potom menej slabsich jednotiek a vykurit cely priestor rovnomerne..zipsulial.hej sa hanbi tiez cosi :D aby sme mu nedosli zhubdrat jeho samsong klimu :D
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@papulaa presunut termostat do chodby a zateplit …
@stefan222 to ze dam termostat do chodby nevyriesi tu hystereziu a rozvody su zateplene Jedine by pomohlo nemat ich na povale ale v zatepleni stropu A filtre zaprasene noesu kedze kuri takto od zaciatku
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od papulaa:

@dominguezah mate dost komplikovany podorys neuva…
@papulaa uprimne ani nie, v spalni -1.09 nechceme davat. Pri okne miesto nie je, a oproti posteli to nie je najlepsie umiestnenie. Plus tych 20-21 je na spanie ideal. Cez den som zmrznuta to je fakt, ale pri spani potrebujem nizsiu teplotu 😅. Neda sa dopojit, povodne ta vnutorna mala ist vedla terasovych dveri, lenze par cm chybalo. Co ma najviac sere, ze tu nebola predpriprava a tie listy mi strasne esteticky vadia. Ono i tak tato druha klima bude v podstate len na to ked budu nizsie teploty pod nulou.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@papulaa presunut termostat do chodby a zateplit …
@stefan222 🤣🤣🤣🤣🤣 dolezite je ze mu funguje, ale vidim, ze s dexom ste nakoniec nikomu nesli na kavu 😅
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od dominguezah:

@papulaa uprimne ani nie, v spalni -1.09 nechceme…
@dominguezah hej len pôvodne si tušim nepísala, že v tej izbe 1,08 je len posilka a nevyužita :) kľudne dajte aj do tej 1,06 izby ... len 3,5kw nie určite... to je strašne moc na takú izbu najidealnejšie by bol multisplit fakt len 1,5kw by určite stačil alebo maximálne 2kw aj to bude už moc... zober si že ja mám v podobných izbách najmenšie čo existujú 1,5kw a ako v tých izbách je vždy teplo, stále to prekuruje keď je nad 0°C tak klíma cykluje , čo je nežiadúce keď je okolo 0°C a menej tak už ide v kuse ale keby si tam dala 3,5kw ucykluje sa to k smrti na kávu hej len do komárna to máme dosť ďaleko so stefanom z Prešova 😃
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@dominguezah hej len pôvodne si tušim nepísala, …
@dexter89 Ale multisplit musí byť dimenzovaný na všetky vnútorné jednotky a teda jeho problém je vysoký spodný výkon, keby bola požiadavka na chod iba jednej vnútornej jednotky? Už by mohli výrobcovia kompresorov zapracovať na lepšom spôsobe mazania pri nízkych otáčkach kompresora....
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@dominguezah hej len pôvodne si tušim nepísala, …
@dexter89 no momentalne je to tak , ktovie co tam bude neskor😅 ide hlavne o tu chodbu aby tam nebol ten citelny rozdiel. Dnes pride na obhliadku dalsi, a ani ten nie je dvakrat nadseny montovat 2,5kw jednotku, co ozaj nechapem. Kazdy nuka tie 3,5. Pricom aj ked bolo minus tak ta teplota v tych izbach bola 20-20,6. No ked sa to riesilo si mal ist do Bratislavy a tak nejako skombinovat 😅 ale ozaj to by bola draha kava
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dominguezah:

@papulaa uprimne ani nie, v spalni -1.09 nechceme…
@dominguezah Prepojovacie rúrky aj s káblom nemuseli nutne dávať do krycích líšt, mohli ich montéri klímy zasekať do drážky v stene. Áno, aj mňa presviedčali do spálne dať 3,5kW bedňu. Vraj 2,5 nemusí mať dostatočný výkon. Prax zatiaľ ukazuje, že ho má prebytok. Ale v zime pod -10° vonku zatiaľ nebolo - uvidíme časom keď padnú teploty hlbšie pod nulu. Aj keď som pri tých -10° zavrel dvere do izby tak mi cyklovala. Pri otvorených dverách nie, vtedy teplo unikalo cez tie dvere do obývačkokuchyňojedálne. A uchladí izbu bez problémov aj pri 35°.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od papulaa:

@stefan222 to ze dam termostat do chodby nevyries…
@papulaa daj pls foto rozvodov, ked mozes teda. termostat by praveze velmi pomohol, daval by ine vstupy jednotke a cyklovanie by sa mohlo znizit.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od frantisekca:

@dexter89 Ale multisplit musí byť dimenzovaný na…
@frantisekca no ja mam napr. tie dve 1,5kw napojene na multisplit 4kw čo je najmenši možný pre tuto zostavu... takže teoreticky ak vykon klesne s nižšou vonkajšou teplotou tak by mala byť schopne obe vnutorne isť na max aj pri klesajucom vykone v podstate ... uvidim ako v tých mrazoch čo majú byť ... možno bude aj pod -15 aj keď zatiaľ to tak nevyzera... @dominguezah čo to máš za firmy? mne doslova klimatechnik radil ísť do menších jednotiek a netlačil mi silný výkon ... aj keď je pravda, že iné firmy ma tlačili do väčšej ... pôvodne 5kw čo mám tu hlavnú... ale potom tá firma čo robí len Daikiny od nás tak tam mi prišli najschopnejší ľudia... bolo to síce drahšie ale komunikácia OK , prepočítal mi to a poradil mi to ... rozdiel medzi Daikinom 2kw a 1,5kw bol cenový len nejakých 30€ vnutornej jednotky ale technik povedal, že zbytočne pchať vyšší výkon keď tá 1,5kw sa bude správať v tom priestore lepšie. A pravdu mal prvýkrát keď som zobral 3,5kw aj druhykrát...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?