Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od bksl:

hlavna vyuzitelna tepelna energia vzduchu je vo v…
@bksl asi myslíš vodnú paru obsiahnutu vo vzduchu 🙂 jej množstvo je závislé priamo na teplote vzduchu ... Teplejšia atmosféra pojme viac vodnej pary a naopak V suchom chladnom vzduchu za jasných nocí je tej vodnej pary aj tak minimálne množstvo zato asi platí čo píšeš , že toho tepla zo vzduchu pre TC je omnoho menej ... Takže to platí
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

@matko291 ano vyssia spotreba elektriny lebo vent…
@bksl @matko291 idealne riadit sa servisnym manualom ku tomuto konkretnemu modelu - nie su tam uvedene jednotky, ale budu to asi cm, takze min. 12cm by to bolo idealne
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od nomitan:

@bksl @matko291 idealne riadit sa servisnym manua…
@nomitan asi su to palce takze treba vynasobit x 2,54 aby to bolo v centimetroch 😉 A podla toho ake su mieri v palcoch tak je jasne ze do tvojho manualu ich niekto prepocitaval s centimetrovych mier.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

No tu vidieť pekne rozdiel medzi spodkom dizajnom…
@dexter89 "novsi" daikin znamena rovnaky model, ale novsia verzia vyroby, alebo su odlisne, obe maju rovnaky stupen spodnej teploty, kde ma klima kurit? Mozno je to schvalne a pri modeloch do -15 sa to moc neriesi🤔
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

A s tymi velkymi dierami vo vanicke opatrne. Vent…
@bksl ma niekto klimu "po ruke", zeby skusil dat ruku pred a za klimu, kade citi ze ten vzduch vyfukuje? Tym co pises ty niesom moc presvedceny. Kazdy "chladic" a predpikladam, ze aj ten na klime funguje tak, ze ventilator zvonku vhana vzduch na chladic a prefukuje zadnou castou von a nie naopak ako ty pises -ale mozno sa mylim. Za mna by bola hlupost aby ventak siel tak, ze zozadu saje vzduch a von ho vyfukuje, to mi nedava zmysel
Odpovedať
Treba si tam zvolit "fraction" ak chcete zadat 11 a 13/16-tin palca co je realne 30 cm. https://www.rapidtables.com/convert/l...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@bksl ma niekto klimu "po ruke", zeby skusil dat …
@sumo01 na vonkajsej jednotke isto ventilator len nasava vzduch cez lamely chladica dovnutra. Ventilator netlaci vzduch do chladica ale taha cez neho. Keby to bolo opacne tak zachvilu mas chladic zalepeny bordelom co lieta vo vzduchu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

@sumo01 na vonkajsej jednotke isto ventilator len…
@bksl nenasava nahodou vzduch z prednej casti(chladic je vzadu) a prehana vzduch z prednej casti do zadnej cez chladic? Takze nech sa chapeme, prud vzduchu smeruje z prednej casti klimy, je prehanany chladicom a je vyfukovany zadkom.. to co uz si parkrat spomenul ty, je presne naopak
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@bksl ma niekto klimu "po ruke", zeby skusil dat …
@sumo01 Klima nasava zozadu cez vymennik a cez prednu mriezku vyfukuje :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@bksl nenasava nahodou vzduch z prednej casti(chl…
@sumo01 citaj moj prispevok nad tvojim.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@bksl ma niekto klimu "po ruke", zeby skusil dat …
@sumo01 ja mam po ruke, výfukuje z predu od zadu nasáva, idem skúsiť natočiť video
Odpovedať
😀😁🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@dexter89 "novsi" daikin znamena rovnaky model, a…
@sumo01 neviem ja mám ten novší daikin v podstate univerzálnu multisplitovu jednotku 4kw dizajnovo je krajšia ako tá staršia 😀 A na ňu vraj vieš ponapajat rôzne jednotky vnútorné od daikinu aspoň tak mi bolo povedané dodávateľom ... Tie perfery sú v pohode len tie plasty pocut pracovať viac ako na comfore ... Naviac má tá perfera už okrem filtrov elektrický ionizaror vzcuhu , nejaké senzory pohybu , čo nasmerujú vraj lamely inde keď zaregistrujú osoby , plus keď nikto není v miestnosti vraj to zníži výkon atď ... Všetko funkcie ktoré nevyužívam 🤣 A spotreba a hlučnosť vnútorných jednotiek u perfery je kus lepšia asi ako u staršej a aj kúrenie neviem niekde uvádzajú do -15 niekde -20 ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@rkorba a ventilator tam je ako pripojený keď nem…
@dexter89 podľa mňa majú tie spodky vaničiek také komplikované prelisy kvôli rezonanciám, resp. keby to boli rovné hladké plochy plechov tak by nemala vanička takú tuhosť a viac by rezonovala. Mimochodom, tie prelisy sú aj napríklad na hornej strane vonkajšej jednotky.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od toky1:

@dexter89 podľa mňa majú tie spodky vaničiek také…
@toky1 môže byť že nejaký zmysel to má... Mne to je jedno radšej nech to rezonuje ako mi tam má mrzut voda 🤣 Podľa mňa u týchto klim to navrhujú asi inžinieri z trópov , pritota je asi chladenie a nie kúrenie
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@toky1 môže byť že nejaký zmysel to má... Mne to …
@dexter89 aku mas vonkajsiu jednotku? Lebo ja maM take tipove oznacenie. Pytal som klimu na kurenie ale je iba do -15 ale podla vyjadreni ci uz predajcu, ci technika, vraj namrzat by to malo minimalne. Vraj mam sledovat hadicku, ak zamrzne, mam vybrat krytku vedla a vybavene. Ale ze by nemala, lebo defrost je taky zvlastny. Lad mi zmizol hned a dole nezostalo nic, vsetko odtekalo aj ked pofla tdplomera -2.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@toky1 môže byť že nejaký zmysel to má... Mne to …
@dexter89 aku mas vonkajsiu jednotku? Lebo ja maM take tiposve oznacenie. Pytal som klimu na kurenie ale je iba do -15 ale podla vyjadreni ci uz predajcu, ci technika, vraj namrzat by to malo minimalne. Vraj mam sledovat hadicku, ak zamrzne, mam vybrat krytku vedla a vybavene. Ale ze by nemala, lebo defrost je taky zvlastny. Lad mi zmizol hned a dole nezostalo nic, vsetko odtekalo aj ked pofla tdplomera -2.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od hamonik:

@dexter89 aku mas vonkajsiu jednotku? Lebo ja maM…
@hamonik jj mám nejakú 2MXM40 ... Akurát som našiel video z minulého roku zo zimy a pozerám že ľad na spodku tam bol tiež a nejako som to asi neriešil abo si vtedy nevšímal ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@hamonik jj mám nejakú 2MXM40 ... Akurát som naš…
@dexter89 skor ma zaujalo, ze tam nemas tolko dier ako mam ja. To je mi zvlastne. Podla mna tie pismenka v oznaceni dalej bude nejake typove oznacenie alebo mam stary model, aj ked na krabici som mal, ze vyrobene v juni 2023 v CR. Cudujem sa, ze mame montovanu klimu s odstupom par mesiacov a tak velky rozdiel zo spodu.
Odpovedať
Chcem sa Vas opytat nieco ku komfortu a kvality vzduchu v interieri. Obcas mam pocit ze ten vzduch pri kureni klimou je taky iny, je tazke to opisat. Akoby bol taky tazky, suchy, a mam neustale potrebu vyvetrat a pustit cerstvy vzduch. Dnes som od rana kuril krbom ako obcas zvyknem cez vikedn asi do 15:00. O cca 17:00 som zapol klimu a nechel udrziavat teplotu na 22'C. Po niekolkych hodinach som spozoroval ze ten vzduch je proste iny. Mam take tazsie pluca akoby mi nieco vadilo. Mozno je to len pocit a treba si na to zvyknut neviem. Ma niekto podobnu skusenost?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozu77:

Chcem sa Vas opytat nieco ku komfortu a kvality v…
@jozu77 cistil si uz na klime filter? Nemas na nej zapnuty aj ionizator? Ja ju mam uz 16 dni pustenu nonstop v izbe a ani ju nevypinam na noc -priatelka by umrzla, ja by som uvital, ale co narobis. Ziadnu zmenu ovzdusia sme si nevsimli. Mozno ma este napada, skus si za par eur kupit interierovu meteostanicu, alebo nejaky jednoduchy merac vlhkosti, ci nemas v izbe strasne suchy vzduch, alebo naopak
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@jozu77 cistil si uz na klime filter? Nemas na ne…
@sumo01 cistil som ho predvcerom, bol uplne cisty. Ak myslime obidvaja tu sietku pri nasavani. Ionizator mam vypnuty zapinal som ho len ked bola dcera chora. Vlhkost vzduchu mam od 45-55, cize toto by malo byt v poriadku.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od hamonik:

@dexter89 skor ma zaujalo, ze tam nemas tolko die…
@hamonik ja mám asi staršiu jak ty ... Kukni na štítku priamo na vonkajšej jednotke ... Neviem presne rok kuknem zajtra ale tuším ja tam mám vyrobené v eu. 2021 v Czech republic 😀 @jozu77 zaujímavé , ja mám to presne opačne ... Keď kurím krbom strašne mi to už vadí ... Cítim vtedy taký ťažký vzduch až sa mi niekedy ťažsie akoby dýchalo ale pri klíme práve naopak vzcuh mi príde omnoho lepší ... Skús objednať tú sadu na dezinfekciu čo som tu dával pár príspevkov včera ... Je to bezchlorova dezinfekcia a veľmi dobra podľa mňa
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@hamonik ja mám asi staršiu jak ty ... Kukni na š…
@dexter89 uz mam objednane, v utorok to vycistim.
Odpovedať
Mam tu jednu teoriu, ktoru by som vas chcel poprosit preverit. Kedze mam mideu, tak asi hlavne majitelov klim midea..ale asi kludne aj vivax, ci akejkolvek inej, ktora vam po vyhriati na urcitu teplotu nevypne klimu, ale da lamelu do vodorovnej polohy a fuka iba ventilator vez kurenia. Vsade sa odporuca na zimu mat zapnuty Heat mode, ale tuto radu som na nete nasiel vacsinou pre hvac systemy. Ja som si teda povedal, ked mi midea nevypina ventak po dokureni, preco neskusit AUTO mod namiesto HEAT. Sice som to bezal "iba" polhodku(na dlhsi cas teraz nemam cas, tak dam par poznatkov. Pri heat mode ak izbu vykurilo, vyplo vonk kompresor a bezal "naprazdno" iba vnutorny vent, potom pri rozkutovani klima so spotrebou uletela okolo 1400w spotreba a nasledne pri cistom kureni uz sla okolo 500w, pokial nevykurila a nesiel iba vnutorny ventilator. Ak som zapol auto mod, klima sla na cca 360w a obcasne prikurila na cca 510w, ale nezaznamenal som, ze by vypla vonk jednotku a siel by ventilator naprazdno. Nizsiu spotrebu som zaznamenal ak sa v dalsej izbe omylom preplo na auto mod, teplota v miestnosti bola rovnaka, ale spotreba o cca 20-30% nizsia. Mozte niekto vyskusat AUTO rezim, ci vam klima z rezimu kurenia nastavi horizontalne lamelu a bude iba tocit vzduch bez kurenia?
Odpovedať
Jaj a AUTO modom nemyslim otacky vnutornej jednotky ventilatora, ale rezim klimy ako takej, ake namiesto HEAT prepnut na AUTO.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od sumo01:

Jaj a AUTO modom nemyslim otacky vnutornej jednot…
@sumo01 režim AUTO myslíš režimy ktoré prepína medzi kúrením, chladením, odvlhcovanim atď? Mne sinclair pri dosiahnutí teploty dá lamelu do vodorovnej polohy a vnútornej jednotky počuť len nejaké zvuky
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matko291:

@sumo01 režim AUTO myslíš režimy ktoré prepína me…
@matko291 jj zda sa, ze minimalne gree vnutorny ventilator po dokureni vypina..a moze byt, ze aj sinclair je na tom podobne. Midea to nerobi a ani vivax. Ano myslel som auto rezim ako pises. U teba ak ventilator po vykureni vypne, tak je mozne, ze ak das autorezim, tak po vykureni zacne chladit, kym neochladi na nastavenu teplotu a potom zas zacne kurit. Co som pisal vyssie sa tyka hlavne klim, kde sa ventilator toci dalej aj po vykureni, zda sa, ze ani na auto rezime, ak presiahne pozadovanu teplotu neprejde do chladenia, len si lepsie reguluje otacky a spotrebu. Zajtra to necham na auto cely den a v utorok napisem.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sumo01:

Mam tu jednu teoriu, ktoru by som vas chcel popro…
@sumo01 Moja midea vnutorny ventilator nevypne. Nemala by ho vypnut ziadna midea, kedze aj v servisnom manuale sa pise toto: "1) In heating mode, the indoor fan operates continuously. The fan speed can be set to 1%-100%, or mute. And the anti-cold wind function has the priority." Cize jedine vypnutie je, ked prechadza do ineho rezimu, vtedy sa spusti funkcia anti-cold a v tom momente sa vnutorny ventilator netoci. Dal som auto rezim, klima prestala kurit, nasledne kompresor na plny vykon cca 15min. Bezne mam nastaveny rezim heat a vnutorny ventilator na cca 20%. Lebo cim mensi prietok vzduchu cez vnutornu jednotku, tym vie kompresor pri nizsom vykone dodat dostatocne mnozstvo "tepla" do vymennika (ktory si kontroluje teplotnym senzorom T1 a T3 myslim) a ide na nizsi vykon. Teraz je to bezne okolo 550-590W.
Odpovedať
A regulaciou vnutorneho ventilatora sa da ciastocne "regulovat spotreba" a vykon kompresora. Len treba najst vhodny vykon/prietok aby sa interier neochladzoval :)
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?