Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
@tamysk spirala vo vanicke na rozmrazovanie sa spusta az ak je vonku pod nulou -vonkajsia jednotka zaznamena teplotu nizsiu ako nula. Presny udaj teploty neviem,nepamatam ci to bolo presne pod 0, alebo az od -2
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@jozu77 no momentálne priatelia mám kus problém …
@dexter89 defrost ti roztopi lad na vyparniku, ale pokial klima nema ohrev vanicky, tak naspodu sa ti moze voda hromadit a mrznut. Ak mas odtok kondenzu z vanicky vedeny hadicou, skus ju odmontovat a nechaj spodnu vanicku odtekat priamo -teoreticky by ti to mohlo pomoct, to co bude stekat z vyparnika pri defroste bude rovno odtekat z vanicky na zem -na chrapuna😀. Ak tam hadicka je, moze sa aj stat, ze pomaly bude namrzat voda aj v hadicke a ta sa napokon upcha, co vedie k nahromadeniu "vody" na spodnej vanicke a naslednemu zamrznutiu
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@bksl Kľúčový výraz je "niekedy netreba". Ako pop…
@toky1 nemam klimu ale TC vzduch-voda daikin altherma 3 rf ale princip vonkajsej jednotky je rovnaky. Ide o to ze niekde si kondenz nemozes dovolit len tak nechat padat z lamiel dolu ale na RD s tym nie je ziaden problem pokial je vonkajsia jednotka v dostatocnej vyske a nespoji sa so zemou cez ladove cencule. Defrostu sa neda vyhnut ale nahrievaniu vanicky ano :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

@toky1 nemam klimu ale TC vzduch-voda daikin alth…
@bksl Vonajšie bedne všetkých klimatizácií majú šasi s dnom, s tým nič nenarobíš ani ty ani ja. Buď tam majú ohrev toho dna alebo nie. Ja som za ten ohrev rád, vyhnúť sa mu určite nechcem. Bola to jedna z podmienok, ktoré som pri výbere klimatizácie mal.
Odpovedať
Toto je tá vanička aj s odporovým drôtom. Mimochodom - téma má jubilejných 100 strán. 😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

Toto je tá vanička aj s odporovým drôtom. Mimocho…
@toky1 chapes co ale myslim ? naco roztapat nieco co moze padnut na zem kde ta to nezaujima a nezerie elektrinu a teda €. Ked si na cinziaku alebo niekde kde kondenz musis zodpovedne odviest je situacia samozrejme ina.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

@toky1 chapes co ale myslim ? naco roztapat nieco…
@bksl Áno, chápem. Riešením by bolo voľajako sa zbaviť dna šasi ale na jeho pravej časti sú kotvené črevá klimy ako kompresor atď. Čiže odrezať polovicu dna šasi. A riskovať napríklad že odspodu do vnútra bedne by mali prístup povedzme vtáky kebyže nebola klima v chode. To dno ale pomáha tuhosti šasi aby tak nerezonovalo napríklad.
Odpovedať
Ja ako vtak by som nechcel zit v -10C prievane :) Odfotim ze aku dieru to ma u mna dolu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

Ja ako vtak by som nechcel zit v -10C prievane :)…
@bksl Ani ja ale sú celé mesiace v roku kedy mám klimy vypnuté. A už som videl hniezda na neuveriteľnejších miestach ako je nejaký záhyb nad kompresorom klimy. Nepotrebujem čistiť klimu zvnútra od guána alebo sršňov. Len ako kuriozitka napríklad po týždni na balkóne v kopačke som si našiel sršňiu rodinku 😉
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od bksl:

@toky1 chapes co ale myslim ? naco roztapat nieco…
@bksl a keď to vo vonkajšej jednotke mám viem to odstaviť?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od sumo01:

@dexter89 defrost ti roztopi lad na vyparniku, al…
@sumo01 jj už som to odtopil , pridávam fotky ako som písal , bola tam celkom slušná vrstva ľadu. Za mňa inžinieri spodok nového Daikina pekne zvorali ... Podľa mňa problém robi nejaký čudný dizajn plechu spodku ... Je tam viac priehybov plus voda sa hromadi medzi jednotlivými akoby prehriadkami ... Na starsom daikine je to úplne iné a lepšie , plus odtok na vnútorný kondenz je v strede bedne ... Tu je nejako moc vľavo ... Ľad som rozpustil teplou vodou ale rozmýšľam že či by veci nepomhlo , keby som do spodku prevrtal viac otvorov aj medzi prehriadkami ... Problém je , že voda nahromadena vpredu preteká len cez malú strbinu popod ventilátor čo som si všimol a naznačil som to zelenými pruhmi ... Čo myslíte môžem do spodku vyvrtat niekoľko dier kde som naznačil červené body ? Je to len blacha aj keď dosť pevná ale možno by to pomohlo že by voda pri defroste lepšie odtekala ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@sumo01 jj už som to odtopil , pridávam fotky ako…
@dexter89 mozno by som to cekol s firmou, co ti to montovala, ci to nebude mat vplyv na zaruku (ak este su v zaruke, hoci je to len plech..). Inak je ta jednotka v rovine, nie je nahodou naklonena opacnym smerom od tych existujucich strbin, kedze tam stoji voda?
Odpovedať
Článok sa načítava...
Inak, ako mate uchytene vonkajsie jednotky (urcene primarne na kurenie) na zemi? Citam, ze niekto to dava na DTcka, niekto obrubniky, niekto betonove kocky do ktorych sa potom uchytia konzoly, aby to bolo vo vyske.. Predpokladam, ze tu pri tych cca 40kg netreba nic zlozite riesit, len aby to neprevratil vietor.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@sumo01 jj už som to odtopil , pridávam fotky ako…
@dexter89 Ja by som vyvŕtal kľudne aj viac dier ale je treba to zatrieť poriadne farbou nech to časom nekoroduje. @nomita To by musel byť riadny fukes aby ju vietor vykotil. Napájacie medené potrubie vonkajšiu bedňu tiež svojim dielom zastabilizuje.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od nomitan:

@dexter89 mozno by som to cekol s firmou, co ti t…
@nomitan záruku asi už ani nemám ... Chodili mi notifikáčne e maily od daikinu Slovensko že ,,vykonajte pravidelnú údržbu lebo vám zrušíme záruku,, A samozrejme som to ignoroval, údržbu som spravil týmito prípravkami ... Viď foto Neviem či som to sem dával ak by niekto chcel sa inšpirovať ten žltý penový sprej na čistenie vyparnikov je dosť dobrý lepší ako ten naľavo mám otestované , plus následne na čistý vyparnik sem tam nasteiekam raz za polrok cca aj tu dezinfekciu , ten prípravok napravo ...
Odpovedať
Akurat si zistujem kolko stoja 5kW klimy a poviem vam bud extremne zdrazeli, alebo su nenazranejsi ako par rokov dozadu.
Odpovedať
@dexter89 inak predpokladam, ze vsetky tieto otvory na vonkajsej jednotke mas odstuplovane, tak ako pise instalacny manual, vsak?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@sumo01 jj už som to odtopil , pridávam fotky ako…
@dexter89 no mozno je aj otazne, ako ti montazna firma namontovala klimu -myslim tym, ze u teba to nevyzera, ze by bola v polohe, ako ma, teda ze aj ked tam su len tie dva otvory, co by malo stacit, voda spravne odteka, je dost mozne aj to, ze nepouzili vodovahu a klima je trosku naklonena na prednu stranu a voda tym padom neodteka tak, ako by mala. Skus sa po najblizeom defroste presvedcit, ze voda aj odtiekla a nie, ze cast vody sa preliala do kanalikov v prednej casti klimy -co jesamozrejme zle a tam ti bude vzdy mrznut.
Odpovedať
Pridem domov, tak hodim screen spodku midea oasis, mne sa zda, ze tam je viac otvorov aj mimo odtokovu hadicku
Odpovedať
Vivax
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@bksl Ani ja ale sú celé mesiace v roku kedy mám …
@toky1 u mna cerpadlo ide minimalne 2x za den aj v lete na pripravu TUV takze nic prijemne v ziadnom rocnom obdobi u mna :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od nomitan:

Inak, ako mate uchytene vonkajsie jednotky (urcen…
@nomitan ja som toto riesil ked som montoval klimy a na 90% sa s nimy kuri tak som ich dal na zem a dobre som urobil, pri defroste by to bolo urcite rusive keby ze to dam na stenu. Zabetonovany obrubnik, konzola, kvalitne silentbloky ... klima.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matko291:

@bksl a keď to vo vonkajšej jednotke mám viem to …
@matko291 odstavit asi len primitivne odpojenim elektrickej spirali. ci sa to da aj nejakym nastavenim v riadeni tak to naozaj neviem.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@nomitan záruku asi už ani nemám ... Chodili mi n…
@dexter89 mohol by si urobi video navod cistenia vnutornej jednotky, lebo si neviem predstavit kde a kolko tej peny pouzit...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rkorba:

Akurat si zistujem kolko stoja 5kW klimy a poviem…
@rkorba tak ako aj cena prace a vsetkeho ostatneho, nevyhlo sa to ani tohto segmentu. Pre porovnanie napr. Sinclair Spectrum Plus 5,3kW ASH-18BIS2/W , ktory je na trhu uz vyse 5 rokov u jedneho z predajcov, ktory ma archiv cennikov: 2019: 1821E s DPH https://www.dampier.sk/pdf/Sinclair%2... 2022: 2070E https://www.dampier.sk/pdf/Cennik%20r... 2023: 2454E s DPH https://www.dampier.sk/pdf/Cennik%20r... Ten skok medzi 2022 a 2023 je brutalny asi vsade..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozu77:

@nomitan ja som toto riesil ked som montoval klim…
@jozu77 Ja zvnútra vonkajšie jednotky nepočujem v žiadnom režime. A to ich mám tri, všetky namontované na stenách.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozu77:

@nomitan ja som toto riesil ked som montoval klim…
@jozu77 velmi pekna praca, diky za zdielanie. Chystam sa urobit to podobne!
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

Vivax
@rudy1973 midea
Odpovedať
@nomitan no neviem, skor predajcovia si riadne prihadzuju.. nasiel som ju u jedneho predajcu za 1820 a u dalsieho za 2145e -tu uz cena aj s montazou
Odpovedať
Jednotku treba dat minimalne aspon 30-40 cm od steny aby lahko nasavala vzduch a takisto aj nesmie byt pred nou ziadna prekazka aby lahko vzduch vytlacala prec. Kazde zhorsenie prudenia vzduchu znizuju ucinnost vymeny.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?