Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať
A s tymi velkymi dierami vo vanicke opatrne. Ventilator vytvara podtlak aby co najviac vzduchu nasal cez lamely. Pri velkych otvoroch vo vanicke bude sat vzduch cez ne a nie cez lamely chladica cim sa znizi ucinnost.
Odpovedať
U mna su tie lamely original uplne mimo sasi aby voda kvapala priamo na zem.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od nomitan:

@rkorba tak ako aj cena prace a vsetkeho ostatneh…
@nomitan diky za prehlad, znami mi ju ponukal za 2k a zdalo sa mi to vela :-) Nechal som si nacenit i nizsie modely, tak uvidim.
Odpovedať
Profilova fotka
No mne ten spodok príde ako fakt nepodarený ... Je tam len jeden otvor , podľa mňa tie fotky čo ste tu pridali vivaxy a mideu má viac otvorov a to je asi lepšie ... Ja mám len ten jeden otvor to je málo a najlepšie je to samozrejme jak dal @bksl ale to je predpokladám klasické TC U klím by asi tiež prospelo , keby celý vyparnik bol mimo šasi ... Mne príde že tí inžinieri to čoraz viac odflakuju , čím novší model tým väčši blud 😔
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

No mne ten spodok príde ako fakt nepodarený ... J…
@dexter89 a na mojom tepelku ku bazenu to uplne odjebali, lebo tam koli setreniu nedali ziaden spodny plech :-)
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od rkorba:

@dexter89 a na mojom tepelku ku bazenu to uplne o…
@rkorba a ventilator tam je ako pripojený keď nemáš spodok? :) ako ja nie som inžinier, ale nechápem na jakú r*ť sú spodky tých vaničiek dizajnované všelijakými vlnkami, vydutinami a bludmi ... však tam dám plech a ešte ho vyspadujem smerom k otvoru na odtok... a vyparnik dam ako na TČ... aj keď to možno dizajnujú ľudia, čo sneh ani nevideli a dizajnujú to do trópov na chladenie 😃
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@jozu77 Ja zvnútra vonkajšie jednotky nepočujem v…
@toky1 ja ich pocujem len v jednom pripade a to rano ked ide klima na vyssi vykon a prebehne defrost a to len vtedy ked som doma sam v uplnom tichu a stojim tesne za jednotkou v interieri. Ale to je skor len take jemne vrcanie a musim sa na to zamerat. Ale ja pocujem aj nabijacku od telefonu zastrcenu v zasuvke ked si idem lahnut....😆
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

No mne ten spodok príde ako fakt nepodarený ... J…
@dexter89 podla mna to ma vyznam ta perforacia spodneho plechu a usmernuje odtok vody, ale tu je naozaj podstatne aby bola klima spravne umiestnena teda vyspadovana do toho otvoru, alebo umiestnena vodorovne a uz ten plech je od vyroby vyspadovany tak aby to spravne odtekalo.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozu77:

@toky1 ja ich pocujem len v jednom pripade a to r…
@jozu77 Tak to máš potom sluch ako ladič klavírov 😆 @dexter89 Možno to robia v Daikine preto tak aby si si užil akože si to pre dobrý pocit navŕtaš sám. Asi ako keď si kúpiš oblek ale VŽDY sú na saku zašité vrecká, musíš si ich sám odpárať ináč nemáš kam napchať cigára so sirkami. 😉
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

Jednotku treba dat minimalne aspon 30-40 cm od st…
@bksl vonk jednotka nasava vzduch spredu a vyfukuje dozadu, nie? 😀 Takze nasavanie vzduchu nieje problem, nikto si neda jednotku ventilatorom ku stene.. aka je ale odporucana vzdialenost medzi stenou a jednotkou, to neviem, aj ked ked som videl hustotu rebier na midea, tak tam toho asi moc neprefuci.
Odpovedať
Toto na foto su minimalne-kriticke rozmery okolia aby sa extra neznizila ucinnost vymenika. Kazda jednotka "nalepena" moc na stene ma znizenu ucinnost ale monteri sa vykaslu to riesit. Da sa povedat ze najlepsie je jednotku mat na stojane v strede zahrady :)
Odpovedať
Ono zariadnie na principe TC ti doda z 1 kW elektriny 4 kW tepla v priemere ale musis sa on starat ako o male dieta a spravne nastavenie je taka mala maturita😉 Plynovy kond.kotol je neporovnatelne lepsie volba ak ceny zostanu nadalej take ake su.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od rudy1973:

Vivax
@rudy1973 to plastove kolienko s hadickou daj na zimu prec Strasne casto to tam zamrza Klima gree urcena do -30stC ziadne plastove kolienka vela otvorov pre kondenz Pri defroste kvapka voda zo vsetkych
Odpovedať
Len pre zaujmavost uvediem moje zistenie ohladom nahrievania teplovodneho podlahoveho kurenia: Bol som na sluzobke tak som nechal zamerne moj maly dom vychladit na 13,5 C. Na opatovne zohriatie na 24,5 C (teda o 11C) som spotreboval okolo 120 kWh tepelnej energie pri vonkajsej teplote okolo 0C. Islo to v priemere asi 0,5C za hodinu. Vyhrievana podlaha je cca 70 m2. Je to anhydrit + dlazba. Okolo 10 ton materialu. Sam som prekvapeny ze kolko kWh to az zozralo 😉
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od bksl:

Toto na foto su minimalne-kriticke rozmery okolia…
@bksl takže v mojom prípade odporucas preložiť?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matko291:

@bksl takže v mojom prípade odporucas preložiť?
@matko291 urcite prelozit niekde uplne inde. velmi zla volba. k stene blizko a aj strop je velmi blizko. Ono pojde ti to ale so znizenou ucinostou.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od bksl:

@matko291 urcite prelozit niekde uplne inde. velm…
@bksl znížená účinnosť znamená vyššia spotreba kWh?
Odpovedať
Profilova fotka
@bksl mysliš že na hranici terasy alebo sem k oknu pivnice by to bolo lepšie?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@rkorba a ventilator tam je ako pripojený keď nem…
@dexter89 tak asi strasne zalezi, aka je vonkajsia jednotka. Moj 3m stary daikin vonku ma tolko otvorov. Vsetky su presne pod vyparnikmi. Zatial u nas mrzlo par dni, teraz uz 2 den som nad nulou.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od jozu77:

@dexter89 podla mna to ma vyznam ta perforacia sp…
@jozu77 @toky1 Vyspadovane to je asi dobre , voda odteká keď som teplú lial smerom ku strbine ale problém sú tie vyklenky Ale zas sa na spodku tvorí ľad v dolnej časti vyparnika ...😔 Podľa mňa jak som písal defrost neprebehne dobre ... Neviem či to vedia nastaviť , alebo nejaký senzor zle vyhodnocuje... U staršej klimy sa všetko roztopí a paradoxne už aj keď voda netečie , ešte ide defrost asi minútu ... Tu akoby vypol defrost skôr , pričom na spodku ešte ani neodtopi všetku ani povrchovú námrazu ... Možno by to vedeli nejako nastaviť riadiacej jednotke , alebo budem musieť asi fakt kúpiť ten vyhrevny kábel na spodok vane ... Vyspadovat viac to teoreticky viem ešte viac , klíma je nansilentblokoch môžem dať dopredu nejaké podložky ... Ale problém to podľa mňa nevyrieši , lebo ak kvôli krátkemu defrostu bude ten ľad na spodku tvoriť sa tak či tak ...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matko291:

@bksl mysliš že na hranici terasy alebo sem k okn…
@matko291 skor k tomu oknu pivnice aby si nemal zbytocnu pantu s trubkami a kablami. A dat jednotku od steny aspon tych 250 mm.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matko291:

@bksl znížená účinnosť znamená vyššia spotreba kW…
@matko291 ano vyssia spotreba elektriny lebo ventilator na to aby prehnal to iste potrebne mnozstvo vzduchu cez chladic potrebuje vacsi vykon.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od matko291:

@bksl mysliš že na hranici terasy alebo sem k okn…
No tu vidieť pekne rozdiel medzi spodkom dizajnom staršieho(prvá foto) a novšieho daikinu ... So starou silnejšou není žiaden problém ... Plus foto zostatku namrazy po defrostoch @matko291 podľa mňa ani tak nevadí že to máš pod versndou , vzduchu tam je dosť ... Problém vidím len ten , že to máš moc nalepené zozadu na stene ... Ja mám obe skoro 50cm od fasády , asi by som celkovo jednotku nemenil iba ju posunul kus dopredu
Odpovedať
@dexter89 Mne ide defrost kazdu hodinu vzdy na par min Co je niekedy neprijemne ked clovek sedi pod klimou a kazdu hodinu ide na par sekund chlad ale asi to klima robi pre co najvyssiu ucinnost Ked som sa bol pozerat ci vobec nieco odteka A vody je tam teda pozehnane
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od papulaa:

@dexter89 Mne ide defrost kazdu hodinu vzdy na pa…
@papulaa no ja som v tom nejak v tých defrostoch nejaku cyklicitu nenašiel ... U tej staršej klimy idu cca každé 2 hodiny aj to len keď sú špecifické podmienky ako včera vlkost sneh a okolo 0 stupňov celý deň ... Zasa niekedy keď je väčší mráz ani nenamrza ale aj tak akoby každe dve hodiny zapol defrost ale trvá len asi minútu a prepne to nazad ... Neviem či to je nejaká preventívna funkcia alebo čo ... Ale v každom prípade u tej staršej to funguje tak a je to dobré včera pri tých vlhkostisch trvali defrosty aj viac ako 5 minút ... U tej novej to je nejaké slabé ale zas som si všimol minule keď som bol v izbe s bolo ticho kde je tá nová jednotka , že pred dedrostom asi na minútu zvýši vykurovací výkon a nazenie do miestnosti horúci vzduch (horúcejši jak je nastavená teplota) a potom zapne defrost ... Akoby rátala s tým že dedrostom teplotu kus ochladí , tak si to ,,nadkuri,, toto je asi nejaka softwerova vec ... Ale to mi je prd platné keď aj tak ten defrost neprebehne dokonale a tvorí ľad .... Možno by to nejaky klimatechnik vedel nastaviť v jednotke nech to trvá dlhšie ale to netuším
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

No tu vidieť pekne rozdiel medzi spodkom dizajnom…
@dexter89 pozor nejde len o jednoduchu-efektivnu vymenu vzduchu cez chladic ale ten vzduch musi byt aj "novy" aby nebol chladny a mal este v sebe vyuzitelnu tepelnu energiu. To riesenie pod terasou je velmi nestastne lebo sa tam moze lahko "krutit" cez chladic uz viac krat "pouzity" vzduch ktory uz bude dost ochladeny a nebude mat v sebe dostatok vyuzitelnej tepelnej energie. Tj vytvoris akoby nizsiu vonkajsiu okolitu teplotu a tym znizis nechcene COP. Za tu istu elektrinu ziskas menej tepla.
Odpovedať
U mna ide defrost aj 3x krat za hodinu. Cim vacsi pozadovany aktualny vykon tym castejsi defrost. Defrostuje aj pri 2 az 3 C vonkajsej teploty. Ak "chladic" nie je schopny ohriat "chladivo" na nejaky pozadovany minimalny tepelny rozdiel vstupu oproti vystupu tak riadenie spusti defrost.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od bksl:

U mna ide defrost aj 3x krat za hodinu. Cim vacsi…
@bksl jj jasné , čím väčší výkon tým rýchlejšie namŕza a castejsie defrosty No @matko291 to má pod terasou ale zas zober si z celej jednej strany je to otvorené a vzduch to vyfukne dosť ďaleko ... Určite sa nebude možno tak intenzívne meniť vzduch ako na voľnom priestranstve ale zas určite tam nehrozí nejaké podchladenie ... Plus výhodu by som videl aj v tom , že tým že je to pod terasou tak je to prostredie dosť odolné voči radiačnemu ochladzovaniu v noci , takže v časoch silných mrazov zas tam nebude mať tak chladno ako u klímy na voľnom priestranstve čo môže byť kus výhoda aj pre účinnosť
Odpovedať
hlavna vyuzitelna tepelna energia vzduchu je vo vode ktoru obsahuje takze urcite treba mat vonkajsiu jednotku nekryte aby tejto "vody" pretlacila cez chladic co najviac a najjednoduchsie. radiačne ochladzovaniu v noci s tym naozaj nema priamo nic spolocne (musel som si vdaka tebe o tom precitat :))
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@papulaa no ja som v tom nejak v tých defrostoch …
@dexter89 Napriklad Midea ma SW rieseny defrost takto. Skopirujem aj text, neviem ci to bude z obrazka citatelne :) Podobne to bude mat riesene urcite aj Daikin :3.4.4 Defrosting mode • The unit enters defrosting mode according to changes in the temperature value of T3, T4 as well as the compressor running time. • In defrosting mode, the compressor continues to run, the indoor and outdoor motor will cease operation, the defrost light of the indoor unit will turn on, and the “ ” symbol is displayed. • If any one of the following conditions is satisfied, defrosting ends and the machine switches to normal heating mode: • T3 rises above TCDE1°C. • T3 maintained above TCDE2°C for 80 seconds. • Unit runs for 15 minutes consecutively in defrosting mode. • If T4 is lower than or equal to -22°C and compressor running time is more than TIMING_DEFROST_TIME, if any one of the following conditions is satisfied, defrosting ends and the machine switches to normal heating mode: • Unit runs for 10 minutes consecutively in defrosting mode. • T3 rises above 10°C. For some models: • If T3 is lower than 3°C and compressor running time is more than 120 minutes, at this time, if T3 is lower than TCDI1+4°C(39.2°F) for 3 minutes, the unit enters defrosting mode. If any one of the following conditions is satisfied, defrosting ends and the machine switches to normal heating mode: • T3 rises above TCDE1+4°C. • T3 maintained above TCDE2+4°C for 80 seconds. • Unit runs for 15 minutes consecutively in defrosting mode. 3.4.5 Evaporator Temperature Protection:
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?