Vykurovanie klimatizáciou v zime - máte skúsenosť?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Má niekto skúsenosti s vykurovaním klimatizáciou v zime. Zaujímajú ma pocity, nie technické podmienky. Predsa ten vzduch fúka, vnútorná jednotka je hore, pre chladenie je to dobre, pre kúrenie treba nastaviť fúkanie nadol. Prípadne má niekto skúsenosti s parapetnou vnútornou jednotkou?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@jozu77 no momentálne priatelia mám kus problém …
@dexter89 diky za zdielanie tychto cennych info. Inak aka je u Vas prave teplota? Podla papierov by mala slapat do -20C, ale asi nema vyhrievanu vanicku, ze? Inak ta vonkajsia jednotka je na rovnakom mieste ako ta Comfora? Alebo je na nejakej exponovanej strane?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od nomitan:

@dexter89 diky za zdielanie tychto cennych info. …
@nomitan ako momentálne mám -8 s teplotou ale není problém ona ide ale tak ten ľad po defrostoch sa tam asi na spodku nahromadil ...zajtra to aj sfotim pri dennom svetle Už skôr som si všimol že defrost skončí aj keď ešte poriadne neroztopí všetku námrazu najmä v tej dolnej časti ... Podľa mňa toto je problém ostane tam vrstva namrazy v spodných centimetroch a postupne sa mení na tvrdý ľad ... To vyhrievanie vaničky by asi malo v tomto prípade opodstatnenie ale nemám ho... A máš pravdu je na severnej strane dole pri zemi ... Druhú jednotku mám na východnej strane vysoko pod presahom v podstate chránenú pred vetrom aj dažďom lepšie ... Asi aj toto veci nepomáha Ale celkovo paradoxne tie staršie comfory mi prídu lepšie ako perfery aj vnútorné jednotky sú lepšie mi príde menej praskajú a pracujú plasty a pod... Už som aj pár ľuďom odporúčal nech idú radšej do lacnejšej comfory ako drahšej perfery
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@jozu77 no momentálne priatelia mám kus problém …
@ dexter89 tie nove dve klimy mas len tuto zimu? Minuly rok sa to tak nespravalo? Aj ja mam jednu jednotku na severe a jednu na juhozapade tak to zajtra omrknem ci je tam rozdiel stave vanicky. Dufam ze sa timto podari vyriesit co najskor
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@nomitan ako momentálne mám -8 s teplotou ale nen…
@dexter89 Ten ohrev vaničky by ti mal vedieť dorobiť každý trošku zdatnejší klimatizér kebyže chceš.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od jozu77:

@ dexter89 tie nove dve klimy mas len tuto zimu? …
@jozu77 no aj minulu zimu som v podstate už celú používal ale nič také som nespozoroval , alebo som si to nevšimol ... Neviem možno aj také blbé podmienky boli včera dosť fúkalo zo severu ... Ale tak neviem skôr som odpozoroval jeden defrost a podľa mňa ako som písal , akoby ho vyplo predčasne a ten spodok sa neodtopi ... Tá staršia comfora dáva dlhší defrost Resp . Všetko sa roztopí , voda už netecie a defrost ide ešte nejakú minútu až sa z klímy parí 😀 ale táto ide inak , možno to bola fakt blbá poveternostná situácia , skúsim to odsledovať @toky1 hej rozmýšľam či nekúpim nejaký len do zásuvky čo by som len manuálne zapol , tú klímu mám pod úrovňou okna vedľa tak uvidím Skúsim to zajtra ceknut a uvidím ako sa to správa ďalej odsledujem to a dám vedieť 🙂
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od nomitan:

Inak shareujem dalsie myslienkove pochody pri vyb…
@nomitan na prietok vzduchu pozor, ano je to celkom dolezita info, ale pozeraj aj na to, ze napr jednotka s prietokom max 810(ventilator na max) bude aj ovela viac hlucnejsia -810 je uz podla mna riadny fucak😀 takze ak das jednu jednotku s vysokym prietokom vzduchu, kedze budes pocitat s ttm, ze dofuk e dalej a mala by sa zvysit aj teplota v odlahlejsich izbach, tak pocitaj aj s tym, ze v izbe kde bude klima a pojde vent na max bude riadne hlucno. Pri porovnavani prietoku porovnavaj aj hlucnost v dB, pri prietoku. Tu by som radsej siel do dvoch tichsich klim(s mensim prietokom) ako do jednej s vysokym, ktora bude ovela hlucnejsia v interiery
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od nomitan:

Tak som sa trochu posunul vo vybere klimy na vyku…
@nomitan Ahoj mam aj ja Spectrum plus a zatial som nepostrehol nejake problemi z párovaním, čo konkrétne si vyčítal nech to vyskúšam? Mám otázku hadičky od vnútornej a vonkajšej jednotky mám len tak na hulváta položene pod terasou vonka, treba ich nejak zabezpečiť teraz v zime?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od toky1:

@rkorba No ale práve toto vieš dosiahnuť klimatiz…
@toky1 ahoj priateľu, mám aj ja digestor v dome a dosť silný ked ho zapnem pri zatvorených oknách tak vydochne aj v kachliach, nerozumiem tej diskusii o digestore, sposobuje to nejaký problém pri kúrení klímou alebo to zle chápem?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matko291:

@toky1 ahoj priateľu, mám aj ja digestor v dome a…
@matko291 Išlo mi o to, že sú klimatizácie s prisávaním vzduchu z exteriéru. No ale predstav si že máš novostavbu supertesnú a ty do nej začneš takouto klimou tlačiť vzduch - vzniká pretlak. Ak však máš digestor s odsávaním rúrou do exteriéru, v ktorom je spätná klapka tak aj keď je digestor vypnutý tak pri troche šťastia pretlak vytvorený prisávaním vzduchu klimatizáciou otvorí tú klapku v digestore a tlaky sa vyrovnajú. Takáto klima keď tlačí vzduch do baráku tak zároveň podľa mňa okrem toho, že sa snaží pretlačiť cez spätnú klapku digestora tak sa ho snaží pretlačiť cez ktorýkoľvek otvor v dome - aj cez krb či kachle keď otvoríš dvierka. Čiže vtedy pomáha ťahu komína. Stále sa bavíme o špecifickom druhu klimatizácie - s prisávaním vzduchu zvonku. Takých je na trhu málo - ja viem o dvoch - Midea Gaia a Daikin Ururu Sarara. Štandardná klimatizácia na funkciu digestora či kachlí nemá žiaden vplyv. Ona len z jednej strany vzduch v miestnosti nasaje, preženie cez výmenník kde sa ohreje alebo ochladí a vyfúkne z druhej strany do miestnosti. Všetko vrámci miestnosti v ktorej je vnútorná jednotka. Ak ti dochne plameň v kachliach keď zapneš silný digestor v kuchyni - no to ti asi spôsobuje podtlak v dome vytváraný digestorom vyťahujúcim vzduch z domu. Hlavne ak nemáš externý prívod vzduchu do kachlí.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@jozu77 no aj minulu zimu som v podstate už celú …
@dexter89 nasyp tam sol :D ale hej ja by som klimu na sever nedaval a tiez isto nie na zem na severnej strane. inac by ma zaujimalo, ci ma niekto vonkajsiu jednotku na povale napr. tam defrost nehrozi a na krov by sa dalo uchytit. rezonovat by to nerobilo tak len ma zaujima ci niekto nezvazoval umiestnit vonkkajsiu jednotku inde ako von.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od toky1:

@matko291 Išlo mi o to, že sú klimatizácie s pris…
@toky1 pri otvorenom okne hneď vedľa digestora to ide perfektne aj za behu digestora
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od matko291:

@toky1 pri otvorenom okne hneď vedľa digestora to…
@matko291 Samozrejme, to dáva logiku. Pri otvorenom okne sa ti pretlak predsa nevytvára.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@dexter89 nasyp tam sol :D ale hej ja by som klim…
@stefan222 umiestnenie jednoty sice ma vpliv na vykon a spotrebu ale je to minimalne. Ked je jednotka na severe tak mas vyhodu v lete ked chladis a naopak tak si treba vybrat na co ju budes primarne vyuzivat. Ja mam jednu na juhozapade a druhu na severozapade a pohoda. Ziadne problemi ani s jednou leto-zima. Casto krat vidim klimi umiestnene na vyskovych budovach a na strechach bez ziadneho prekrytia a tam uz su tvrde podmienky ci je leto alebo zima a funguju.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@dexter89 nasyp tam sol :D ale hej ja by som klim…
@stefan222 Cez vonkajšiu jednotku je treba preháňať pomerne veľké množstvá vzduchu - pri trojkilowatových možno aj 1500-2000m3. Aký je objem priestoru na povale? Ako to ovplyvní samotný priestor povaly? Ten prietok vzduchu potrebuje kondenzátor na výmenu teplôt, podľa mňa by inštaláciou vonkajšej klimy na povale šiel dole jej výkon. Točila by tam ten istý vzduch ktorý by sa v zime podchladzoval a v lete prehrieval. V byte sme mali vonkajšiu jednotku na balkóne ktorý bol presklený. V lete keď boli sklenené panely odtiahnuté a klima bola v chode na balkóne bolo neznesiteľne horúco, teplejšie ako mimo panelák von. Neviem si vôbec predstaviť ako neznesiteľne by bolo na balkóne, keby bolo presklenie uzavreté.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@dexter89 nasyp tam sol :D ale hej ja by som klim…
@stefan222 na povalu asi nie. Klima ti pri kureni odobera teplotu z vonku, takze v uzavretom priestore(povala) by si mohol mat zakratko pri kureni riadnu zimu(vacsiu ako vonku), co taktiez znizi ucinnost klimy. Takze max dat niekde pid striesku, ale s otvorenym priestranstvom
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od stefan222:

@dexter89 nasyp tam sol :D ale hej ja by som klim…
@stefan222 presne jak píšu , klimou prejde kvantum vzduchu, takže na povale by si asi za hodinu kúrenia mal asi -25 stupňov 😀 Naopak pri chladeni v lete máš na povale aj 45 stupňov a klíma by asi logicky ani neuriahla chladenie , ak by mala ešte ohrievať bez tak prehriaty vzduch určite klímu na otvorené priestranstvo za mňa keď som nechcel ťahať ,,kilometre,, potrubia tak som to umiestnil na sever aj keď teoreticky som to mal asi kus inak rieist 😀
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozu77:

@tibsijr ja som mal rovnako problem od zaciatku z…
@jozu77 prepáč ešte sa vrátim k teme. Vieš mi povedať aký priestorovy termostat si kúpil s tými snimacmi? Neviem to nikde nájsť 😕
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od dexter89:

@jozu77 no aj minulu zimu som v podstate už celú …
Nemáte niekto šajn ako funguje ten ohrev vaničky vonkajšej klímy? V zmysle kedy sa ohrieva, na základe akého popudu? Je mi jasné, že to je odporový drôt. Ale nieje mi jasné či hreje povedzme keď sa spustí klima a čidlo zachytí teplotu pod ja neviem -2° a potom hreje furt až dokiaľ sa nevypne klimatizácia alebo nestúpne teplota. Alebo hreje len ja neviem počas defrostu plus pár minút navyše. Nemáte to niekto odsledované?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

Nemáte niekto šajn ako funguje ten ohrev vaničky …
@toky1 u mojej to funguje podla teploty ak teplota klesne asi pod -1 alebo -2st zapne sa ohrev a ten ohrieva az dokym teplota nestupne nad 0 Tento ohrev funguje aj ked kompresor nejde ( aj pri rezime samotneho fukania vnutornej jednotky co je celkom naprd :D ) a spotreba je 150w Dokonca mi tento ohrev isiel aj ked som neskor klimu uplne vypol pomohla az zhodena poistka v rozvadzaci
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od papulaa:

@toky1 u mojej to funguje podla teploty ak teplot…
@papulaa OK, dík za odpoveď. Pýtal som sa preto lebo som mal včera zapnutú klimatizáciu Oasis plus 2,5 a keď bolo nad nulou tak mala bežne spotrebu cca 350W lenže včera bolo -2°C tak mala spotrebu cca 600W a napadlo ma či tento skokový nárast nieje spôsobený práve ohrevom vaničky. Kebyže bola spotreba o 50-100W viac tak to by som povedal že OK, vonku je už nižšia teplota ale nárast o 250W mi prišiel nejaký divný. Teraz to beriem tak, že to bude spôsobené zrejme tým ohrevom vaničky.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@papulaa OK, dík za odpoveď. Pýtal som sa preto …
@toky1 neviem kolko zerie ohrev vanicky,ale k nemu este rataj aj ohrev vanicky kompresora..
Odpovedať
Vzdy sa treba vyhnut pouzitiu vanicky ak je to mozne. Treba vonkajsiu jednotku zdvihnut aspon 80 cm nad zem ak to situacia dovoluje.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

Vzdy sa treba vyhnut pouzitiu vanicky ak je to mo…
@bksl Tak toto netuším ako si predstavuješ keďže vanička je súčasťou šasi vonkajšej klimy. Jedine žeby som odrezal dno šasi 😆 Klimy mám samozrejme nad zemou hodne vysoko.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tibsijr:

@jozu77 prepáč ešte sa vrátim k teme. Vieš mi pov…
@tibsijr Ja som kupoval 1x https://shop.fenix.sk/e-shop/watts-v2... 3x https://shop.fenix.sk/e-shop/watts-v2... Neodporucam konkretny eshop len nech vies o aky produkt sa jedna. Ja mam v jednom priestore ( kuchyna, obyvacka,chodba) 3 osobytne okruhy tak som to riesil jednym termostatom a je to ok. V tych izbach kde este nemas dvere ako si spominal mas tiez el.podlahovku kable? Tam to to rovnako nedokaze dosiahnut pozadovanu teplotu?
Odpovedať
Tak som tu nasu klimu v poslednej dobe asi prechvalil, lebo dnes zacala strajkovat a prestala vypinat vnutornu jednotku pri dosiahnuti pozadovanej teploty. Takze tu mame vnutri teraz 23 stupnov (lebo krb), na klime nastavenych 16 stupnov kurenie (len kvoli testu) a vonkajsia jednotka vypnuta, odber klimy 0,1kWh ale interierova jendotka "nezavrie" prieduch a fuka vlazny vzduch do miestnosti...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@bksl Tak toto netuším ako si predstavuješ keďže …
@toky1 no ja pod chladicom vonkajsej jednotky nemam nic a voda steka-pada z lamiel chladica rovno na zem. Je na hlavu platit € za elektrinu na rozmrazovanie niecoho co v niektorych pripadoch vobec netreba.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozu77:

@tibsijr Ja som kupoval 1x https://shop.fenix.s…
@jozu77 ďakujem ti veľmi pekne :) áno, v podstate v každej miestnosti mám káble a v každej miestnosti mám zvlášť termostat na stene. Áno som si vedomý že mám niake tepelné straty ešte kvôli zatepleniu atď. ale že by mi kvôli tomu nevykurilo na požadovanú teplotu napr. 24°C?! Nezdá sa mi to. Už som skúšal všelijaké nastavenia s tými termostatmi a nepomohlo
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bksl:

@toky1 no ja pod chladicom vonkajsej jednotky nem…
@bksl Kľúčový výraz je "niekedy netreba". Ako popísal Dexter v príspevku o niečo vyššie - sú prípady kedy sa to zíde. Aký model klimatizácie máš? Priznám sa, že som si nikdy nevšimol, žeby šasi nejakej vonkajšej jednotky klimatizácie nemalo dno.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od toky1:

@papulaa OK, dík za odpoveď. Pýtal som sa preto …
@toky1 Teraz pozorujem moju novu mideu a zistil som, ze ohrev vanicky pri rozmrazovani nepusta pri teplotach nad 0°C. Konkretne vonku bolo 0.1°C, klima si merala v tom case 1.1°C, prebiehal defrost ale spirala vo vanicke studena. Ak bolo pod 0°C aj podla klimy, pri defroste spirala horuca, inak vypnuta
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tibsijr:

@jozu77 ďakujem ti veľmi pekne :) áno, v podstate…
@tibsijr je to zvlastne ze to nevie vykurit na pozadovanu teplotu, keby to bol jeden termostat tak je jasne ze je vadny. Ja mam take tusenie ze to bude teplotnym cidlom v podlahe. Podla toho co som pozeral tvoj termostat pise sa ze : "Termostat spolupracuje aj s čidlami iných výrobcov. 2㏀ ,10㏀ ,12㏀ ,15㏀ ,33㏀ " a tu moze byt problem v tom ze mas zle nastavenu podlahovu sondu myslim tym hodnotu zadanu v priestorovom termostate a ona nespravne vyhodnocuje teplotu podlahy a vypina to predcasne lebo si mysli ze je na maxime. Skus pozriet nastavenie termostatu aka je tam nastavena hodnota podlahoveho cidla a skontroluj ju s popisom ci ta hodnota sedi s tym co je na baleni( s hodnotou sondy ktoru si mal pribalenu) Je mozne ze v tovarenskom nastaveni termostatu je ina hodnota aku ma tvoje cidlo pribalene v baleni. Dufam ze to bude tym.....
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?