Horúca

Rekuperácia - áno, či nie?

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Ideme si nechat postavit montovany bungalov. Je potrebna rekuperacia?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od sverdik:

@rurer tak lokalnu rekuperaciu si vacsinou davaju…
@sverdik nasi si davali do kupelne, lebo skutocne sa im robili plesne iba tam. cize niekedy je to dobre riesenie. 😉 tiez som radsej za centralnu, ale netvrdila by som, ze lokalna nema tiez svoje vyhody.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od legasi:

@stanlej nuz tak kazdy podla svojeho. len potom n…
@legasi bohuzial najdu sa aj taki. a myslim to teraz ci uz zo strany firmy alebo zo strany kupujuceho. alebo potom su tu aj take veci ako zarucny servis, no proste tak prakticke ze ked budes nieco potrebovat aby si sa mal aj kam na koho obratit. My sme napriklad zakupili vopred voucher a ten sa nam po par mesiacoch zhodnotil, cize sme potom pri cene este aj usetrili.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od stanlej:

@legasi bohuzial najdu sa aj taki. a myslim to te…
@stanlej objasni mi ten voucher? ako to funguje, kolko ste usetrili?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od stanlej:

@legasi bohuzial najdu sa aj taki. a myslim to te…
@stanlej no to by aj mna zaujimalo, lebo vsak ked kupim voucher, tak aj tak ho musim zaplatit. tak to nie je jedno, ci vyplatim celu rekuperaciu, alebo to budem riesit takto "po castiach" zbytocne?
Odpovedať
tu je to objasnene najlepsie : https://nilan.cz/investicni-voucher/ 🙂 v predaji su do konca tohto roka a do 30.9.2025 je mozne ho uplatnit.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od majkisper:

tu je to objasnene najlepsie : https://nilan.cz/i…
@majkisper hodilo ma na cz stranku. ono to plati len pre cesko ci aj sk trh?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od potocok:

@majkisper hodilo ma na cz stranku. ono to plati …
@potocok plati to aj pre slovensko. a hodilo ta to preto na cz stranku, lebo je to cz firma, ale rekuperacie maju povod az v dansku 🙂
Odpovedať
to je sice pekne, ale ked budem potrebovat nahodou servisneho technika? budu ochotni sem prist z ciech alebo tu najdem nejakych?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od tomino_33:

@janula_be to je slovensky vyrobca pls??
@tomino_33 no oni sú pôvodom dánska výroba v čechách majú takú najbližšiu pobočku k nám :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rurer:

@janula_be Vraj do 20 €🤣
@rurer neviem čo je na tom smiešne? je to nejako inak ako som napísala? my filtre normálne meníme. máme ich navinuté a tak si môžme odstihnúť koľko potrebujeme.
Odpovedať
Profilova fotka
@rurer to by som uplne netvrdil, nakolko mam znamych, ktori si tu lokalnu rekuperaciu ozaj nevedia vynachvalit a absolutne im to postacuje.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od janula_be:

@rurer neviem čo je na tom smiešne? je to nejako …
@janula_be Navinuté ako toaletný papier. To bude fakt kvalita. 😪
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od rurer:

@janula_be Navinuté ako toaletný papier. To bude …
@rurer preco by to akoze malo ovplyvnovat kvalitu nechapem. ved tam sa jedna len cisto o to ze si vystrihnes kolko potrebujes a nemusis sa stresovat ci ti bude filter pasovat alebo nie.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od legasi:

@rurer preco by to akoze malo ovplyvnovat kvalitu…
@legasi a to kupis konkretne len u toho predajcu, odkial mas tepelko ci?
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od myska45:

@sverdik nasi si davali do kupelne, lebo skutocne…
@myska45 lokalnu by som daval neviem, mozno do bytu a do kupelne a wcka. ale takto ked mam RD a este k tomu novostavbu tak nevahal by som ako predtym. tiez som to spochybnoval lebo som tomu akosi nechcel verit ze co vsetko ta aktivna rekuperacia dokaze a myslel som si ze to bude riadny zrut elektriky, ale praveze naopak. my sme sa aj s rekuperaciou dostali na A0 bez problemov :)
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od legasi:

@rurer preco by to akoze malo ovplyvnovat kvalitu…
@legasi hups, rekuperaciu som myslel 😄 @sverdik no susedom to akosi len s rekuperaciou nevydalo, prave to tepelne cerpadlo ich tam posunulo, tak ma to prekvapuje. ono je to asi aj individualne, zalezi od domu zrejme.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od myska45:

@stanlej no to by aj mna zaujimalo, lebo vsak ked…
@myska45 vyplati sa ten voucher ono to nie je ze teraz zaplatis cast a potom cast. ten voucher je zalozeny na takom principe, ze kupis teraz voucher v hodnote 400€ a nabuduci rok ked budes stavat tak sa ti odpocita nie len tych 400 eur ale 800eur. Takze ked vies ze budes buduci rok stavat a chces tam tu rekuperaciu tak mozes kupit aj voucher v hodnote 600eur, no o rok pri novostavbe ked budes kupovat rekuperaciu sa ti odpocitava zlava 1200eur :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od rurer:

@janula_be Navinuté ako toaletný papier. To bude …
@rurer neviem co by malo bych na nich nekvalitne len preto ze si mozes odstrihnut kolko potrebujes. prikladam foto z nedavnej vymeny filtrov a neviem teda co sa ti na nich nepozdava. @myska45 co sa tyka toho ze su z CZ - to by nemal byt najmensi problem, oni maju pravidelne vyjazdy na Slovensko, teda spolupracuju s dvoma montaznymi firmami ktore tak chodia.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od janula_be:

@rurer neviem co by malo bych na nich nekvalitne …
@janula_be Už samotná konštrukcia filtra ma ďaleko ku kvalite. Je to len kus plste natiahnutej cez sito, s minimalnou účinnou plochou.
Odpovedať
Ahojte, rad by som sa podelil o rocnu skusenost s rekuperaciou, ktoru som spojaznil po 2 rokoch byvania v dome a 10r. v panelaku. Preto si dovolim tvrdit fakta vyhody a nevyhody byvania s a bez rekuperacie :). Kedze som trosku narocny a rad idem do hlbky veci rozhodol som sa investovat cas do porozumenia a spravneho navrhu rekuperacie, aby som nepodlahol marketingovym faktom a osialom. Urobil som si klasicky prieskum trhu, prestudovsal viacere projektove riesenia rekuperacie, spisal klady a zapory. Teraz mozem jednoznacne povedat ze investicia do rekuperacie je rovnako dolezita ako akakolvek ina technologia v dome a z hladiska komfortu je pre mna klucova. I vzhladom nato ze som chcel mat rekuperciu vramci svojej inteligencie (Home Assistant) rozhodol som sa rekuperaciu urobil komplet DYI (HW + SW + montaz a navrh). Pri navrhu nuteneho vetrania si treba uvedomit ze rekuperacia je technologia a nie iba vymena vzduchu. Cize je dobre si odpovedat na zaciatku stavby domu na tieto otazky: #01 kolko ludi bude byvat v dome a objem interieru (hodnoty su variabilne cca 25-35m3/osobu ... zavisi od veku a cinnosti ludi aku sa vykonavaju), vzdy brat tie "vyzsie hodnoty" 4 osoby=> min 140m3/h, objem vzduchu 400m3 v interieri. Pre rychle vetranie pocas varenia je dobre mat vykon rekuperacie ktora prevetra cely dom do 1h, ja zvolil 650m3/h (treba zase pocitat s tlakovymi stratami) #02 vypocitat vyhovujucu kapacitu jednotlivych rozvodovych hadic, rekuperacie, nasavania, odtahu vzhladom hluk vs prietok Ja zvolil nasledovne a) nasavanie DN200 zateplena hadica z podhladu severna strana (podla mna idealny bod) ... nezabudnut vyrezat polkruh v pomurnici aby sa tato hadica nelomila. b) odtah cez strechu 2x DN125 (Bramac skrydla) c) hlavne potrubia k rekuperacii DN150 (zateplene), z rekuperacie k rozbocovacim boxom DN150 (zateplene), z rozbocovacie boxu do jednotlivych miestnosti DN125 (zateplene) #03 Umiestnenie rekuperacie som zvolil v priestore neobytneho podkrovia nad zelezobetonovou doskou (z hladiska udrzby a hluku ... idealny bod) #04 Sposob riadenia/ovladania. Automatiku mam zatial riadenu Node-Redom v Home Assitante na zaklade fixnych casov: Pon-Pia od 7:00 prepne na 31% co je cca 20W a prietok 70m3/h Sob-Ned od 8:00 prepne na 41% co je cca 26W a prietok 100m3/h Pon-Ned od 17:00 prepne na 51% co je cca 40W a prietok 150m3/h Manual mozem kedykolvek zasiahnut a zmenit vetranie jetnotlivych ventilatorov cez mobil/PC Manualne tlacidlo pre rychle prevetravanie (Kuchyna/WC/Technicka/Kupelna) na cca 80% vykonu cca 500m3/h na cca 15min - 30min Planujem dorobit PID regulaciu na zaklade CO2...do buducna #05 Pocas zimy mi nikdy neklesla vlhkost pod 45%, kedze som investoval do cisto vapennych omietok od Baumitu. #06 Otvaranie okien nikdy nenahradi kvalitnu rekuperaciu vzhladom na to ze asi malokto bude otvarat okno 4-6x dokoran denne aby vytvoril prievan, pretoze bez prievanu sa nie vzdy vetra tak ako by sa mohlo zdat pretoze pre pohyb vzduchu je dalsi dolezity parameter a tym je interierovy tlak v dome, ktory moze branit vetraniu :) #07 Asi najvacsim strasiakom pri pouzivani rekuperacie je hluk sposobeny nedostatocnym navrhom rekuperacie a priemery potrubi, preto vela ludi rekuperaciu na noc stahuje na minimum aby sa mohli vyspat, co je kontraproduktivne a cez noc by mala ist na spominany min. prietok uvadzany v bode #01 #08 Navratnost investice vzdy zavisi od vstupnych a prevadzkovych investicii... v mojom pripade navratnost investicie 1500,-eur + 40eur(prevadzkove) odhadujem na 10r (a to sa bavime o A++ dome), cize kvaline rekuperacie na kluc odhadujem navratnost cca 45rokov, takze je jasne ze rekuperacia nie je o setreni nakladov, ale o komforte
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od bigger225:

@legasi hups, rekuperaciu som myslel 😄 @sverdik n…
@bigger225 pochopil som :D no najlepsie ked si to takto rovno kupis, lebo vydrzi ti to v podstate dost dlho a nie je to cenovo taka palka. Vyplati sa to. Ale vies si to potom normalne dohladat na nete podla znacky aku mas a keby aj nahodou nie, tak si myslim ze ked kontaktujes spatne tu montaznu firmu tak by mali vediet bez problemov zadovazit :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od islk:

Ahojte, rad by som sa podelil o rocnu skusenost …
@islk Ahoj, nechcel by si sa trochu viac rozpisat o tom ako si zostrojil tu rekupraciu DIY?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od wheel:

@islk Ahoj, nechcel by si sa trochu viac rozpisat…
@wheel Rekuperacia nie je to ziadna raketova veda, a nikdy ani nebude, ale dava domu brutalny komfort hlavne pri integracii do stavajuceho "inteligentneho" systemu. Mojim hlavnym cielom bolo zhotovenie DYI rekuperaciu z dovodu: #01 integracia v ramci jednej automatizacie/inteligencie #02 maximalne ticha/nepocutelna v noci kedy je najviac potrebna pri prietoku 150m3/h #03 nakladovo sa dostat na fantasticke cisla #04 zaznamenavanie historie senzorov a tvorba trendov pre optimaslizaciu a pochopenie fungovania Ako vzdy je potrebny realizacny projekt k rekuperacii, dostupny uz pocas hrubej stavby. #01 Zvolit si idealne miesto pre nasavanie (sever ny podhlad) ... foto 1, dolezite vykrojenie z pomurnice z dovolu zalomenia hadice DN200 + zateplenie #02 Zvolit miesto odpadoveho vzduchu 2x DN125 cez vychodnu cast strechy ... foto 2 #03 Uz ZB dosky vlozit patricne XPS vlozky vyzsie o hrubku nadbetonavky ... foto 3 #04 Samotnny vymennik, ventilatory su priamo na potrubi ... foto 4 #05 Umiestnenie senzorov teplota, vlhkost, CO2 (pre odpadovy vzduch) ... foto 5 #06 Hacking kvalitneho CO2 senzoru (koli PID regulacii), pouzivat rekuperaciu bez tochto senzora je samozrejme mozne ale ma to jeden hacik, ze vetram ale vlastne neviem ci mam vyvetrane :) Niektore firmy tvrdia ze je to zbytocna investicia do CO2 senzoru. Ano je to drahy senzor, ktory firmy ponukaju od + 300,-e. Ja ho poriesil za 1/10 ceny. Tento senzor pouzivam viac ako 8 rokov je velmi citlivy a presnost je zrovnana s priemyselnymi CO2 (ktore pouzivame v kontajneroch) kde sa cena splha cez 1000,-e ... foto 6 #07 Rekuperacny box vstup DN150, vystup 6x DN125 ... foto 7
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od islk:

@wheel Rekuperacia nie je to ziadna raketova ved…
@islk zaujimave. To zalomenie robite z dovodu predhriatia a kondenzu? Kamarat to zahybal a pol metra nechaval v stene, aby sa to predohrialo, kazdy ma ine metody. Tiez idem menit lokalne jednotky za centralnu a uvazujem, ktoru. 3500eur sa box s ventilatormi je skutocne sialene. Uz by som ocakaval, ze tam bude vsetko, predohrev, co2 senzor a podobne...ale pri mnohych nie je. Ten CO2 senzor ktory pouzivat a cez co to ovladate? Odtah cez betonovu skridlu, tiez mam tu moznost a uvazujem ci tak alebo to je lepsie rovno cez stenu? Tiež mám sadrové omietky a vlhkosť sa hýbe pri lokálnej rekuperácii od 45 do 62%, uvažujem, či s entalpickym výmennikom - ale cez to asi prejdu baktérie a mieša sa vzduchu. Rotačku nechcem.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od radoslavc:

@islk zaujimave. To zalomenie robite z dovodu pre…
@radoslavc Pokial planujes nasavanie z podhladu tomuto zalomeniu sa nevyhnes, nechcel som ziadny prechod cez stenu (koli potencialnym mapam, veternym stratam, nasavacej teplote). Predohrev mam rieseni vramci odokryteho spiro potrubia v neobyvanom podkrovi. Vid priebeh teploty 24h TT00 -> exterierova teplota, TT01 -> vstupna teplota do vymennika rekuperacie. Ked bolo minuly rok vonku -4st do vymennika islo +4st. Cize takto sa da uplne vyhnut el.predohrevu a celkova spotreba rekuperacie cini 260kWh/rok => cca 50e Hodnotu CO2 vycitavam cez Arduino MEGA 2560 (seriova komunikacia) a nasledne hodnotu posiela na MQTT server, kde si ho automaticky rezim rekuperacie preberie a riadi otacky jednotlivych ventilatorov aby som k 20:30 mal hodnotu 450-550ppm. Ja som za riesit vyfuk cez strechu, ale neni to podmienka :) Ja mam cisto vapenne omietky (nie cemntovo-vapenne) od Baumitu a vlkost mam medzi 50-60% aj ked mi prusu 40% vlkost do interieru ... vid 2.graf (MT04 -> vstupna vlhkost do interieru, MT05 ->vlhkost v interieri). Vymennik mam klasicky doskovy.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od islk:

@radoslavc Pokial planujes nasavanie z podhladu …
@islk uvazujem ako riesit to zalomenie, moc ti to nevidiet. Aku dlhu ruru mas na vstup do rekuperacie, v akom mieste a pod akym uhlom mas zahyb?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od radoslavc:

@islk uvazujem ako riesit to zalomenie, moc ti to…
@radoslavc Takto jednoducho, vid foto :)
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od wheel:

@islk Ahoj, nechcel by si sa trochu viac rozpisat…
@wheel no ísť do rekuperácie svojpomocne neviem neviem. podľa mňa je tam veľa kadejakých rozvodov a hadičiek, teda aspoň čo som videl keď mne montoval nilan aktívnu rekuperáciu. ako klobúk dolu ak sa do toho niekto púšťa sám a vyšlo mu to. len otázne je či to aj niečo vydrží.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od majkisper:

@wheel no ísť do rekuperácie svojpomocne neviem n…
@majkisper plastove hadice zvladne dat dokopy kazdy. a fungovat to uz nejako bude, ale asi velky luxus by som neocakaval.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od majkisper:

@wheel no ísť do rekuperácie svojpomocne neviem n…
@majkisper Valim uz rok a zatial som nenarazil na nejaky problem, a v pripade zlyhania ide o vymenu "lacneho komponentu" a to svojpomoc.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?