Drevené domy
O návrat k prírode a hľadanie skutočného pokoja v súčasnom hektickom období sa snažíme všemožnými spôsobmi a alternatívami. Drevené domy predstavujú dotyk s prírodou a základ pre pokojnejší životný štýl. Práve ich architektúra v sebe nesie posolstvo tradičného spôsobu bývania. Drevené domy ponúkajú mnohé výhody v oblasti bývania, životného prostredia a finančnej úspory. Trend drevených domov má na Slovensku zatiaľ malé percentuálne zastúpenie, na rozdiel od severských európskych krajín alebo Kanady.
Slovenské drevené domy a ich história
Slovenská architektúra prešla za dlhé stáročia viacerými zmenami či už v stavebných štýloch, alebo v druhoch prevládajúcich stavebných materiálov. Drevené domy na Slovensku sa stali neodmysliteľnou súčasťou ľudovej architektúry. V minulosti sa omietali z oboch strán, vynikali detailmi, čo vypovedá o tesárskej zručnosti našich predkov. Slamené strechy domov nahradili drevené šindle.
Pre dostupnosť a dobrú životnosť bolo drevo u našich predkov základným stavebným artiklom. Najznámejšie slovenské drevené domy, ktoré sa svojou výnimočnosťou dostali až do zoznamu UNESCO, sú drevenice v obci Vlkolínec. Práve oni sú vo Vlkolínci dôkazom nádhernej ľudovej architektúry, ktorej história siaha do 14. storočia. Domy z dreva začínajú opäť zažívať svoj rozkvet najmä v horských oblastiach, ako sú Vysoké i Nízke Tatry. Scenéria hôr a čaro prírody sú pre ne tým pravým miestom. Využívajú sa ako rekreačné chaty, salaše alebo miesto pre trvalé bývanie.
Charakteristické vlastnosti drevených domov
Základným stavebným artiklom drevených domov je logicky drevo. Jeho pozitívne vlastnosti sú nepopierateľné a medzi stavebným materiálom má bezkonkurenčnú pozíciu. Drevo je od nepamäti kľúčovým stavebným materiálom a používa sa na každom kontinente sveta. Po estetickej stránke je veľmi pôvabné. Nielen, že vyvoláva pocit tepla, ale ho i v skutočnosti vydáva. Drevo totiž nie je na dotyk chladné, ale príjemne hrejivé. Má vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti. Oproti murovaným stavbám, drevené domy sa vykúria rýchlejšie a drevo, ako tepelný izolant, teplo i dlhšie udrží.
Vykúriť murované priestory je časovo náročnejšie a ich izolačná schopnosť je oproti dreveným domom neporovnateľne mizivá. Domy postavené z dreva vďaka rýchlemu vykúreniu a dokonalému tepelnému izolovaniu môžeme zaradiť medzi nízkoenergetické a zároveň ekologické stavby. Ďalšou poprednou vlastnosťou drevených domov je ich schopnosť regulovať – viazať vlhkosť. V prípade nadmernej vlhkosti drevené steny pohltia prebytočnú a nahromadenú vlhkosť, a naopak v prípade poklesu vlhkosti ju drevo spätne uvoľní. Interiér drevených domov pôsobí v spojení s prenikavou arómou dreva prirodzene a útulne.
Prečo sú drevené domy dobrou voľbou?
Nie ste si stále istí výhodnosťou drevených domov? My vám prinášame niekoľko zaručených dôvodov, ktoré potvrdzujú jedinečnosť a prednosť drevených domov.
1. Energetická úspora drevených domov
Mnoho ľudí si drevené domy spája s chatami či rekreačnými stavbami, a nie so stavbou vhodnou na trvalé bývanie. Mienka slabej konštrukcie, náročnej údržby dreva a v neposlednom rade nízkej energetickej úspory je neopodstatnená. Ako sme už vyššie opísali, charakteristické vlastnosti dreva svedčia o energetickej výhodnosti. Murované stavby nemajú prirodzenú izolačnú schopnosť a na dosiahnutie dostatočnej tepelnej izolácie je nutné stavby zatepľovať. Drevené domy naopak prirodzenú izoláciu majú. Šetrenie energie začína byť v oblasti stavebníctva jednou z priorít. Energetická nenáročnosť drevených domov má vplyv na životné prostredie a taktiež na finančné náklady spojené s vykurovaním.
2. Rýchla stavebná montáž drevených domov
Drevené domy predstavujú stavbu z dreveného materiálu. Drevo ako prírodný materiál vyniká stavebnými špecifikami - ľahká opracovateľnosť a nízka hmotnosť. Je potrebné rozlišovať dobu výstavby a dobu výroby. Kým doba výstavby sa pohybuje od štyroch do ôsmych týždňov, doba výroby zrubovej steny trvá 2 až 2,5 mesiaca. Samozrejme dĺžka výstavby a montáže dreveného domu závisí od jeho veľkosti, úpravy terénu – plochy, na ktorej sa bude dom budovať, množstvo pracovníkov a v neposlednom rade počasia.
Výrobu stien dreveného domu možno vykonávať súbežne s výstavbou základov. Hrubá stavba býva zvyčajne hotová do dvoch týždňov. Stavba drevených domov vás okrem časovej úspory nezaťaží ani veľkou likvidáciou stavebného odpadu. Likvidácia prírodného materiálu býva šetrná voči životnému prostrediu, čím sa znižuje i riziko čiernych skládok so stavebným odpadom, ktoré mnohokrát ohrozujú prírodu a okolie ľudských obydlí.
3. Životnosť drevených domov
Názor, že domy postavené z dreva majú nízku životnosť, je iba fámou. I keď mnohí spotrebitelia majú názor, že drevo podlieha rýchlej hnilobe a domy z neho postavené majú krátku, a obmedzenú životnosť, nie je tomu tak. Dôkazom o dlhodobej životnosti drevených domov sú historické drevené domy vo Vlkolínci, ktoré tu stoja už od 14. storočia. Životnosť drevených domov sa garantuje minimálne na sto rokov. Dobrou starostlivosťou a údržbou, v podobe ochranných náterov, sa zabraňuje blednutiu pôvodnej farby dreva, hnilobe, škodcom a hubám, ktoré spôsobujú ničenie a rozklad dreva.
Drevené domy v sebe spájajú viaceré pozitívne stránky. Ekologický spôsob bývania, šetrenie energií, finančnú nenáročnosť, dlhodobú životnosť, krátkodobú výstavbu. Sú ideálne nielen na rekreačné pobyty, ale možno ich využiť i na celoročné, a trvalé bývanie. Ich prirodzeným prostredím je hlavne vidiek a horské oblasti.
Fotografie: isifa/Shutterstock