Detský nábytok
Rodičia sa väčšinou tešia na obdobie, kedy začnú nakupovať detský nábytok pre svoje ratolesti. Kým pri tých najmenších ten výber naozaj zostáva len na nich, vo vyššom veku je dobré, ak aj deti môžu zasiahnuť do výberu.
Zariaďovanie detskej izby sa v mnohom líší od zariaďovania miestnosti pre dospelých. Deti potrebujú byť vo farebnom a pestrom prostredí, ktoré podporí ich tvorivosť a radosť zo života. Úlohou rodičov je pritom nezabudnúť na najdôležitejšie kritériá, ktorými je bezpečnosť a zdravotná nezávadnosť nábytku.
Detská izba je miesto, kde deti trávia najviac času. Hrajú sa tam, spia, rozvíjajú svoje tvorivé schopnosti, neskôr sa tam učia, študujú a stretávajú sa s kamarátmi. Detský nábytok musí byť prispôsobený na všetky činnosti a zároveň korenšpondovať s ich vekom tak, aby sa deti cítili čo najpríjemnejšie.
Typy nábytku do detskej izby
Detská izba je väčšinou opticky rozdelená na dve zóny – časť na spanie a na hranie. Najmenšie deti sa najradšej hrajú na zemi, preto ich obľúbený priestor doplňte pestrofarebným kobercom s protišmykovou úpravou.
Detský nábytok môžete dokupovať samostatne a postupne tak vyskladať izbu zo samostatných častí nábytku. Okrem toho však existujú sektorové systémy nábytku, ktoré ponúkajú výber z množstva kombinovateľných častí nábytku – komôd, skriniek či políc, pričom majú všetky identický dizajn. Podľa svojich priestorových možností si tak môžete vytvoriť detskú izbu akú potrebujete.
Multifunkčný detský nábytok je vhodným riešením do malých priestorov, pretože jeho súčasťou je aj množstvo odkladacieho a úložného priestoru. Je to nábytok, ktorý má viac využití, dá sa vyskladať tak, ako aktuálne potrebujete. Dá sa jednoducho rozobrať na samostatne funkčné kusy nábytku.
Jednou s možností pri výbere je zamerať sa na rastúci detský nábytok. Rastúcu posteľ je možné vďaka špeciálnemu roštu s pribúdajúcim vekom predĺžiť. Podobne funguje aj rastúci stôl, ktorý sa dá nastaviť do viacerých polôh. Vďaka tomu budete môcť detský nábytok svojim deťom ponechať dlhšie obdobie. Ušetríte tým predovšetkým peniaze, čo je najväčším dôvodom, prečo sa oplatí zvoliť tento typ nábytku.
Čo robiť pre bezpečnosť detí?
Nakoľko deti radi vymýšľajú, bude potrebné vyhľadať nábytok s oblými hranami a úchytkami. Ak takýto nábytok nenájdete, samostatne si dokúpte bezpečnostné zábrany na rohy. Sú vyrobené z mäkkého a netoxického plastu. Na detský nábytok sa jednoducho nalepia obojstrannou páskou, ktorá je súčasťou každého kusu.
Na zvýšenie bezpečnosti sa dá dokúpiť napríklad aj multifunkčný bezpečnostný uzáver, ktorý chráni skrinky pred nežiaducím otváraním. Klasickým bezpečnostným prvkom je ochranná poistka na zásuvky. Deti sú zvedavé, preto treba myslieť naozaj na všetko, aby nedošlo k úrazu.
Detská izba si vyžaduje pevný detský nábytok, ktorý nie je zbytočne preťažený. Pre váš lepší pocit si zabudujte bezpečnostné systémy proti nežiadúcemu pohybu nábytku. Bezpečnostný pás na nábytok zabráni prevrhnutiu sa v prípade, že sa deti budú pokúšať liezť na dvierka skrine.
Povrch nábytku ošetrite bezfarebným a zdravotne nezávadným ochranným lakom. Ide väčšinou o vodou riediteľný lak, ktorý navyše uľahčí čistenie a zvýši odolnosť voči vode. Z času na čas skontrolujte funkčnosť nábytku, či sa nejaká časť neuvoľnila, prípadne nie je nijak inak poškodená.
Zdravý vývin dieťaťa
Telo dieťaťa sa prirodzene vyvíja a aj správne zvolený detský nábytok môže prispieť k jeho zdravému vývinu. V rámci výberu nábytku je preto dôležité sa zamerať na výber vhodnej postele, pracovného stola a stoličky a potom dbať aj na správny spôsob sedenia.
Pri výbere postele myslite na to, aby jej konštrukcia bola stabilná, keďže deti sa radi hrávajú aj na posteli. Ostré hrany môžu byť zabezpečené ABS hranovacou páskou. Pokiaľ je to možné, vyberte si posteľ s úložným priestorom.
Parametre detskej postele
• výber postele závisí predovšetkým od veku dieťaťa a mala by byť adekvátna výške dieťaťa
• výška postele by nemala byť nižšia ako 30 cm
• odporúčaná šírka je 90 cm
• ideálna dĺžka je o 15 cm viac ako je aktuálna výška dieťaťa.
Ideálny matrac pre deti :
• má snímateľný poťah
• antialergický povrch
• letnú a zimnú stranu
• vhodné sú penové a pružinové viacvrstvové matrace
• čím je dieťa menšie, tým tvrdší a pevnejší matrac potrebuje
Detský stôl a stoličky
Stôl využijú deti už od útleho veku, vekom sa však mení jeho hlavná funkcia. Odmalička je potrebné umožniť deťom rozvíjanie zručností, napríklad kreslením. Menšie deti poteší pracovný kútik s farebnými stoličkami a stolom z dreva či z plastu. Staršie deti využijú stôl na písanie domácich úloh a prácu s počítačom.
Pre zdravie a komfort vašich detí treba pri výbere stola dbať na viaceré kritériá. Myslite na to, aby bola jeho dĺžka primeraná, pretože lakte by nemali trčať zo stola. Stôl by mal byť matný, odrážanie svetla od lesklého povrchu nie je pre oko vhodné. Stôl vhodne osvetlite, pričom svetelný zdroj by nemal byť za chrbtom sediaceho, ani oproti nemu.
So správnym držaním tela najviac súvisí výber stoličky. Pri sedení na stoličke musia byť chodidlá celou plochou položené na zemi. Komfortnému sedeniu napomôže, ak bude výška sedadla nastaviteľná. Kvalitné stoličky majú tiež nastaviteľné lakťové opierky, vďaka čomu sa chrbtica menej namáha. Väčšiu časť stehien treba mať položenú, chrbtové opierky by mali končiť pod lopatkami. Najčastejšie sa používa otáčacia stolička s kolieskami.
Fotografie: isifa/Shutterstock