Bývanie
Ideálne miesto na bývanie
Sen o bývaní každého jednotlivca či rodiny býva s ohľadom na detaily rozdielne, no v zásadnom bode musí každé jedno bývanie spĺňať otázku komfortu zodpovedajúc nákladom na bývanie determinuje niekoľko základných faktorov a to lokalita, typ bývania, náklady spojené s bývaním, rozloha priestoru, počet izieb, množstvo členov obývajúcich daný príbytok atď. Bývanie je jeden z primárnych činiteľov ovplyvňujúci úroveň životného štandardu a kvalitu života.
Podmienky pre zabezpečenie si bývania
Existuje viacero spôsobov ako nájsť čo najvhodnejšie miesto na bývanie. Najpreferovanejší spôsob hľadania bývania je prostredníctvom realitnej kancelárie. Z finančnej stránky je zabezpečenie si vlastného bývania podmieňované vývojom trhu s nehnuteľnosťami, vývojom hypotekárnych úverov, pričom rozhodujúci aspekt predstavuje výška príjmu a bonita záujemcu o bývanie.
Ďalšou podmienkou pre získanie vlastného bývania je samotná existencia bytu či domu. Zvýšený záujem o vlastné bývanie čoraz väčšej populácie bol jasný signál pre stavebníctvo. Avšak nie vždy dokáže stavebný trh flexibilne reagovať na prudký dopyt po nehnuteľnostiach. Najmenej dostupné bývanie je Bratislavskom kraji, naopak dobre dostupné bývanie nájdete v Trenčianskom či Nitrianskom kraji.
Obydlie jednotlivca vs. rodinný príbytok
Bývanie má mnoho podôb a každé jedno bývanie odráža individualitu obyvateľa alebo viacerých členov. Bývanie jednotlivca je odlišné od bývania troj- či štvorčlennej rodiny. Prvým základným rozdielom bývania jednotlivca a rodiny je veľkosť obytnej plochy a počet miestností. Jednotlivec, prípadne pár uprednostnia priestor s menšími veľkostnými parametrami, napríklad garsónku, dvojgarsónku, jedno či dvoj izbový byt, pričom bývanie jednotlivca nemusí byť menej kvalitné. Mnoho pracovne vyťažených prevažne mladých ľudí svoje bývanie využíva iba na prespanie, preto býva zvykom, že vybavenosť a celková úroveň zariadenia bytového priestoru je základná a skromnejšia.
Diametrálne odlišné je bývanie niekoľkočlennej rodiny. Výber bývania pre viacčlennú rodinu je komplikovanejšie, musí vyhovovať náročným kritériám. Rovnako dôležitý rozhodujúci faktor má nie len rozloha domu či bytu, ale i lokalita s dobrou občianskou vybavenosťou, predovšetkým rodiny s deťmi majú požiadavku, aby v blízkosti ich príbytku bola škôlka, škola či detské ihriská. Rodiny, v rámci svojich finančných možností uprednostňujú bývanie v rodinných domoch, prípadne v troj- až štvrorizbových bytoch. Bývanie tejto skupiny je spravidla komfortnejšie a vybavenejšie, no na druhej strane je finančne nákladnejšie.
Trendy bývanie
Túžite mať vkusné a trendy bývanie, avšak vaše financie sú obmedzené na kúpu štýlovej novostavby? I bývanie v staršom bytovom priestore alebo rodinnom dome sa môže rovnať kvalite a modernosti novostavby. Čiastočnou či kompletnou rekonštrukciou, za prípadnej pomoci bytového architekta sa vám otvoria možnosti, prostredníctvom ktorých svoje bývanie premeníte na nie len komfortné, ale i štýlové. Súčasťou trendy interiérového dizajnu sú i drobné detaily - doplnky, ktoré vás finančne príliš nezaťažia a vaše bývanie spravia rozhodne estetickejšie a krajšie.
Rezidenčný štýl bývania zahŕňa luxus v podobe prvotriednej vybavenosti interiéru, jedinečným panoramatickým výhľadom a samotná lokalita u tohto trendy bývania je viac než lukratívna. Rezidenčné bývanie predstavuje nadštandardné bývanie, ktorého súčasťou sú ďalšie výhody, napríklad možnosť parkovať priamo v podzemnom parkovisku budovy. Vysoký štandard bývania je priamo úmerný s výškou ceny a nákladmi na bývanie. Luxusné bývanie ponúkajú i bytové domy v samotnom historickom centre miest. Okrem bezkonkurenčnej lokality, takéto bývanie dýcha históriou a zároveň naráža na kontrast v podobe moderného zariadenia. Spojenie histórie a modernosti vytvára unikátny variant bývania.
Trendy a zároveň harmonické bývanie predstavujú rodinné domy. Bývanie v rodinnom dome zosobňuje pohodlie, súkromie a veľký priestor. Súčasťou rodinných domov je i priľahlý pozemok či záhrada. Je to ideálne miesto na bývanie rodiny s deťmi. Bývanie v rodinnom dome patrí k ekonomicky náročnejším. Z dôsledku čoho sa v súčasnosti kladie čoraz väčší dôraz na energetickú úsporu. Trendy bývanie v dome prezentuje nízkoenergetický dom, ktorý spája prvky komfortu, modernosti, ale najmä ekologickosť a energetickú úsporu.
Netradičné typy bývania
Unavuje vás tradičný spôsob bývania? V takom prípade si vám dovolíme predstaviť originálne bývanie. Stresuje vás bývanie v rušnom meste a máte plné zuby hektického životného štýlu? Ideálnym riešením je bývanie na samote. Bývanie na samote je charakteristické pokojom a harmóniou s okolitou prírodou. No napriek idylke je takéto bývanie i veľmi náročné a vyžaduje odhodlanie, tvrdú prácu, vlastné pestovanie plodín či chov úžitkových zvierat. Mnoho ľudí po čase takýto spôsob bývania nezvládne, na príčine môže byť chýbajúca spoločnosť ľudí, a taktiež bývanie bez moderných technických výdobytkov je príliš vyčerpávajúce.
A čo tak vyskúšať bývanie na vode?
Hausbóty sú doslovne domy na vode a ich pôvodne - primárne využitie bolo rekreačné. Dnes predstavujú hausbóty ideálne miesta na trvalé a štýlové bývanie. Celoročné bývanie v hausbóte si však vyžaduje i isté úpravy pre vytvorenie náležitých podmienok je nevyhnutné vyriešiť otázku vykurovania, elektrickej energie atď. Interiérové zariadenie súčasných hausbótov môže byť skromné alebo luxusné, pripomínajúc hotelový apartmán trojhviezdičkového hotela.
Súčasná architektúra hľadá všemožné alternatívy bývania, ktoré sú ekologické, ekonomicky nenáročné, rýchlo zhotoviteľné a recyklovateľné. Bývanie v kontajneroch je nevšedné, ba až ťažko predstaviteľné. Bývanie v kontajnerových domoch skrýva rafinovanosť v zmysle nelichotivého vonkajšieho dizajnu, no pod ,,obalom“, v interiéri takéhoto domu nájdete útulné, moderné a nadčasové bývanie.
Fotografie: thinkstock.com