Kategórie

Biokrby

Dekoračné, bezkomínové biokrby spaľujúce bioalkohol sú populárnym doplnkom moderných interiérov. Pre svoj luxusný dizajn, univerzálnosť a jednoduchú obsluhu sú s obľubou používané nielen v bytoch ale i v hoteloch, reštauráciách či kanceláriách.

Princíp fungovania biokrbov

V biokrboch je spaľovaný 96 % bioalkohol – etanol, ktorý horí bez dymu a pri jeho spaľovaní nevznikajú žiadne škodlivé látky. K etanolu sú pridávané denaturačné zložky, zložky ovplyvňujúce farbu plameňa a obmedzovače zápachu. Výsledkom horenia biopaliva je oxid uhličitý a vodná para, teda rovnaké látky, ktoré sú vydychované človekom. Po vyhorení paliva sa preto odporúča vyvetrať miestnosť.

Jeden liter paliva horí približne 3 až 8 hodín, v závislosti od nastavenia horáka. Napriek tomu, že účelom biokrbov nie je byť primárnym zdrojom tepla, ich výhrevnosť 1,5 až 4 KW dokáže príjemne zohriať vzduch v jednej či dvoch miestnostiach.

Biokrby sa vyznačujú jednoduchou obsluhou. Na rozdiel od klasických krbov na tuhé palivo, nie je potrebné pracné zaobstarávanie a uskladnenie dreva, či neustále zametanie popola. V prípade biokrbu stačí naliať palivo do na to určenej nádržky a zapaľovačom zapáliť oheň. Intenzitu ohňa je možné regulovať klapkou, ktorá je používaná i na uhasenie ohňa pred vyhorením paliva.

Rovnako jednoduchá je i údržba krbu. Raz začas je potrebné odstrániť nečistoty z dna nádržky a to prostredníctvom handričky namočenej v bioalkohole.

Podľa typu umiestnenia rozdeľujeme biokrby na:

Závesné biokrby, ktoré sú vhodné najmä do menších interiérov. Tento typ biokrbu je možné hocikedy jednoducho zavesiť na stenu ako obraz.

Zabudovateľné biokrby sú zabudované do steny. Sú vhodné do väčších interiérov a keďže sú zabudované do steny, je potrebné s ich aplikáciou rátať už pri rekonštrukcii alebo stavbe domu. Ich výhodou je, že môžu byť obojstranné a v prípade, že je takýto krb zabudovaný do predeľovacej steny, je možné využívať ho v oboch miestnostiach.

Veľmi praktické sú voľne stojace biokrby, ktoré je bez akýchkoľvek zásahov do stien možné umiestniť kdekoľvek v interiéri. Tento typ krbu je možné kedykoľvek premiestniť do inej miestnosti.

Stolové biokrby sú menšie, dekoračné krby, ktoré je možné položiť na akúkoľvek komodu alebo na policu.

Dizajn biokrbov

Biokrby vytvárajú vďaka rozmanitosti tvarov a materiálov dokonalý súzvuk s ostatným interiérom a dodávajú tak miestnosti šmrnc a exkluzivitu. Biokrby sú dostupné v rôznych veľkostiach, dizajnoch a farebných prevedeniach. Najčastejšie používanými materiálmi sú sklo, drevo či kov.

Doplnky ku biokrbom

Na dotvorenie atmosféry je možné k biokrbom dokúpiť zaujímavé doplnky, ktoré zvyšujú autenticitu krbu. Najčastejšie používanými sú keramické, nehorľavé polienka, keramické kamene rôznych farieb či dekorácie s efektom rozžeravenej pahreby.

Obľúbeným doplnkom sú i reflexné ohniská, ktoré sú do krbu vložené a je možné ich kedykoľvek vybrať. Reflexné sklá opticky zväčšujú hĺbku krbu, teplo je vďaka nim lepšie odrážané do miestnosti a keďže sa oheň na zrkadlovom podklade násobí, pôsobí v tme väčšie a výraznejšie. Nevýhodou reflexných skiel je, že časom zrkadlo vplyvom tepla zájde a žiadaný efekt zmizne.

Bezpečnostné sklo je viac-menej dizajnovým doplnkom. Tieto sklá sú tepelne upravované tak, aby počas horenia nepraskli. Sklo nesmie zakrývať celý priestor pred krbom, pretože na horenie je potrebný prísun kyslíka a taktiež musí byť umožnené nalievanie paliva do nádržky. Výhodou bezpečnostných skiel je zabránenie vniknutiu neželaných predmetov do ohniska, naopak nevýhodou je, že sklo sa vplyvom tepla zohreje a človek sa môže skôr popáliť na skle ako na samotnom plameni.

Azda najpopulárnejším doplnkom k biokrbom sú voňavé oleje, ktoré sú spolu s vodou v aromamiske vkladané vedľa horáka do krbu.

Vložky do už existujúcich krbov sú ideálnym riešením pre tých, ktorí majú klasický kozub na pevné palivo ale z dôvodu nevyhovujúceho komína či náročnej prípravy dreva ho nevyužívajú. Vložka do tradičných krbov sa vloží do existujúceho ohniska a je tak možné využívať klasický kozub ako biokrb. Výhodou tejto alternatívy je, že vložku je kedykoľvek možné vybrať a v krbe opäť spaľovať tuhé palivo.

Výhody biokrbov

Nepochybne najväčšou výhodou biokrbu je fakt, že na svoje fungovanie nepotrebuje komín a je tak vhodný do akýchkoľvek priestorov, nevynímajúc panelákové byty či apartmány v chránených oblastiach.

Na inštaláciu biokrbu nie sú potrebné takmer žiadne stavebné prípravy ani finančne nákladné projekčné zásahy.

V porovnaní s klasickým krbom je biokrb ekologickejší, pretože pri spaľovaní paliva nevznikajú žiadne škodlivé látky. Taktiež nevzniká popol a prach, ktorý je potrebné neustále zametať.

Keďže z krbu neodlietavajú iskry, môžeme hovoriť o ich vyššej bezpečnosti, v porovnaní s klasickými kozubmi na tuhé palivo. Výhodou je i okamžité zapálenie a zhasnutie ohňa.

Keďže vedľajším produktom horenia je vodná para a oxid uhličitý, biokrby na rozdiel od klasických krbov zvlhčujú vzduch. Sú preto vhodné i pre alergikov. Navyše je k ním možné pridať rôzne éterické oleje, ktoré celú miestnosť príjemne prevoňajú.

Nevýhody biokrbov

V porovnaní s krbom na tuhé palivo majú biokrby oveľa nižšiu výhrevnosť a napriek tomu, že isté teplo dokážu vyprodukovať, ich primárnou funkciou zostáva dekorácia interiéru.
Po dohorení paliva je potrebné vyvetrať miestnosť a tým sa naakumulované teplo dostane von z miestnosti.

V prípade biokrbov nie je možná nepretržitá prevádzka. Po vyhorení paliva je potrebné počkať minimálne 5 minút až potom je možné krb opäť zapáliť. Výpary z biopaliva sú ľahko zápalné a pri rýchlom opätovnom zapálení krbu by mohlo dôjsť k ich vznieteniu.

Na fungovanie biokrbu je potrebný bioalkohol, ktorý je predávaný v jednolitrových alebo päťlitrových fľašiach. Cena jedného litra biopaliva je približne 3 eurá. Napriek tomu, že sú do týchto palív pridávané zložky, ktoré eliminujú zápach, pri spaľovaní etanolu môžeme najmä pri nízkom tlaku alebo v nedostatočne vetraných miestnostiach cítiť špecifický zápach.

Napriek mnohým doplnkom, ktoré zvyšujú autenticitu krbu, biokrb nedokáže nahradiť atmosféru praskajúceho dreva v klasickom kozube.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)