Kategórie

Bezpečnostné dvere

Bezpečnostné dvere sú jednou zo záruk zaistenia bezpečného obydlia. Na trhu je dnes mnoho overených značiek bezpečnostných dverí a ich inovácia a kvalita stále napreduje. Bezpečnostné dvere sú určené do exteriéru rodinných domov, rovnako i do interiéru, napríklad bytov či kancelárií. Pre jednotlivé typy bezpečnostných dverí sú charakteristické určité vlastnosti. Exteriérové bezpečnostné dvere majú zvýšenú termoizolačnú schopnosť, vodeodolnú povrchovú úpravu, a sú protipožiarne. Interiérové bezpečnostné dvere majú laminovaný povrch a takisto prešli protipožiarnou úpravou.
Uvažujete nad kúpou alebo výmenou bezpečnostných dverí? V takom prípade vám ponúkame niekoľko faktov o súčasných trendoch v tejto oblasti.

Bežné vs. bezpečnostné dvere

Na rozdiel od bežných dverí sú bezpečnostné dvere v prvom rade oveľa odolnejšie. Bežné vchodové dvere sa dajú pomerne ľahké vykopnúť, vylomiť jednoduchým vypáčením. Bezpečnostné dvere sú svojou konštrukciou a kombináciou materiálov priam nezničiteľné. Prekonať ich by zlodejovi trvalo niekoľko desiatok minút a musel by disponovať dobrou výbavou náradia. Pri zdolávaní bezpečnostných dvier by zlodej taktiež narobil i veľký hluk.

Samozrejme cena bezpečnostných dverí je oproti bežným dverám niekoľkonásobne vyššia. Treba si však uvedomiť, že takéto dvere majú jedinečné vlastnosti odolnosti a trvácnosti voči mechanickému ničeniu.

Konštrukcia bezpečnostných dverí

Bezpečnostné dvere musia svojou konštrukciou spĺňať náročné podmienky a požiadavky na bezpečnosť. Vonkajšiu časť dverí predstavuje povrchová úprava, pod ňou je oceľová konštrukcia, aktívny dvojitý uzamykací čap, protipožiarna izolácia a pre odolnosť voči vypáčeniu slúži oceľový rám okolo dverí. Oceľové výstuhy istia dvere pred rozlomením a prehýbaním. Celokovové dvere zabránia vykopnutiu či vyrazeniu dverí.

Dôležitá je i výmena zárubne za pevnejšiu, ktorá by mala odolať vypáčeniu či roztiahnutiu a taktiež je potrebná jej výmena z dôvodu lepšieho zapadnutia nových čapov. Čapy sa zvyčajne umiestňujú v rohoch dverí a pri zámke. Čím väčšie je množstvo uzamykacích čapov na bezpečnostných dverách, tým vyššia je trieda bezpečnosti.

Triedy odolnosti bezpečnostných a presklených bezpečnostných dvier

Bezpečnostné dvere sa rozlišujú a kategorizujú podľa stupňa odolnosti voči mechanickému devastovaniu.

Trieda odolnosti č. II je zo všetkých troch tried najnižšia, respektíve sa jedná o základnú ochranu. Bezpečnostné dvere triedy odolnosti II vydržia mechanické poškodzovanie, napríklad údery, kopance až skoky do dverí. Táto trieda vydrží statické zaťaženie do 6kN. III. trieda odolnosti je najčastejšie preferovanou medzi spotrebiteľmi. Stredná trieda odolnosti má rovnakú statickú výdrž ako kategória II, teda do 6kN. Okrem toho bezpečnostné dvere triedy odolnosti III sú nepoddajné voči skrutkovačom, kliešťom, ručnej mechanickej vŕtačke a vypáčeniu páčidlom. Najvyššia trieda odolnosti je IV, táto trieda má vydrž statického zaťaženia až 10kN. Bezpečnostné dvere tejto triedy odolnosti nezničí sekera, ručná píla, ba dokonca ani elektrická vŕtačka, či podobné náradia. Bezpečnostné dvere triedy odolnosti IV predstavujú vysoký stupeň ochrany a bezpečnosti.

Môžu byť bezpečnostné dvere, ktoré sú presklené stále bezpečnostnými? Vďaka pancierovému sklu triedy 2 až 4 si bezpečnostné dvere udržujú svoj titul ochranca bytu či domu. Pancierové sklo je v podstate viacvrstvové sklo s charakteristickou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Pre exteriérové presklené bezpečnostné dvere odporúčame termo trojsklo, ktoré zabraňuje prepúšťaniu tepla z interiéru.

Čo je potrebné si všímať pri výbere bezpečnostných dverí?

Bezpečnostné dvere nie sú lacnou záležitosťou a preto by ste mali byť pri ich kúpe obzvlášť obozretný. Okrem ceny, typu a farby dverí by ste si mali preveriť i niekoľko nasledujúcich náležitých skutočností, ktoré vám pomôžu rozlíšiť pravé bezpečnostné dvere od ,,pseudo“ bezpečnostných dverí.

Kategória bezpečnosti / odolnosti

Rozoznávame tri triedy – kategórie odolnosti a to kategória II, III a IV (pozri vyššie v článku).

Certifikáty

Iba autorizované predajne disponujú osvedčeniami, respektíve certifikátmi, ktoré potvrdzujú pravosť a kvalitu bezpečnostných dverí. Pravé bezpečnostné dvere majú certifikáty o odolnosti podľa aktuálnej európskej normy EN 1627, certifikát o požiarnej odolnosti a výrobný štítok.

Montáž bezpečnostných dverí

Spoločnosti, ktoré vám majú zabezpečiť montáž bezpečnostných dverí, musia mať licenciu technickej služby. Ako sme už vyššie popísali, pri výmene bežných dverí za bezpečnostné dvere sa v mnohých prípadoch odporúča, prípadne musí vymeniť zárubňa. Pri montáži zárubne s cieľom zachovania kvality bezpečnosti sa musia zárubne ukotviť a zaliať betónom. Zárubňa, ktorá sa vyplní iba pur penou, znižuje úroveň odolnosti bezpečnostných dverí.

Servis

Certifikované predajne okrem širokej ponuky bezpečnostných dvier ponúkajú i servis a služby plus. Medzi takéto služby patrí napríklad navýšenie záručnej doby či odborné poradenstvo. Non-stop servis na bezpečnostné dvere je na nezaplatenie, v prípade ak sa zabuchnete alebo stratíte kľúče.

Bezpečnostné dvere nevytvárajú len pocit bezpečného domova, ale ho i zaručujú. Certifikované bezpečnostné dvere okrem vysokej bezpečnosti a odolnosti voči neoprávnenému vniknutiu a zničeniu, tlmia úroveň hluku od 37 až 43 dB.
Ďalšou výhodou bezpečnostných dverí je ich protipožiarna funkcia. Maximálna odolnosť bezpečnostných dverí voči prepusteniu ohňa a tepla je 60 minút.
Vyššia investícia do bezpečnostných dverí bytu či vchodových dverí domu vám zaručí ochranu vášho majetku a rodiny.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)