Betónový plot
Plot a oplotenie slúži na vymedzenie vlastníckych hraníc záhrady či pozemku. Trh ponúka množstvo typov plotov a oplotení, ktoré sa líšia nielen materiálovým zložením, ale i stupňom zabezpečenia pred nepovoleným vstupom, údržbou a v neposlednom rade i cenou. V danom článku sa dočítate o všeobecných vlastnostiach betónového plotu, o jeho modeloch, montáži a prednostiach. Betónový plot sa radí medzi veľmi populárny a žiadaný druh plotu a vyberajú si ho najmä zákazníci, ktorým záleží na kvalite, bezpečnosti i súkromí.
Všeobecné vlastnosti betónového plotu
Každý typ plotu má svoje osobité vlastnosti a prednosti, ktoré ho robia výnimočným. Betónový plot sa vyznačuje dobrou odolnosťou a kvalitou vďaka materiálovému zloženiu. Práve cement, betonárska výstuž a kvalitné kamenivo tvorí základ kvalitného betónového plotu. Pri zhotovovaní betónového plotu sa používajú i betónové tvárnice alebo betónové platne.
Spomínaná odolnosť betónového plotu spočíva v odolnosti pred dažďom, mrazom, vetrom i pred vysokými teplotami. Betónový plot je ideálne vybudovať práve tam, kde potrebujete zvýšiť bezpečnosť a ochranu a zároveň si potrpíte na dostatočnú úroveň súkromia. Preto sa betónový plot najčastejšie používa na oplotenie okolo rodinných domov, menších dvorov či okrasných záhrad.
Dizajn, farebné prevedenia a vzory
Betónový plot sa môže niektorým ľuďom zdať chladný a nezaujímavý, no opak je pravdou. Svojim vzhľadom pôsobí decentne, zaujímavo, no zároveň jednoducho a štýlovo. Jeho dekór dokáže upútať pozornosť a v záhrade pri zeleni vyniká. Dnes je tiež dostupný v rôznych farebných prevedeniach, ktoré ľahko doladíte s farbou fasády vášho domu, prípadne si môžete zvoliť univerzálnu sivú farbu betónového plotu. V prípade, že sa v ponuke betónového plotu nenachádza požadovaný farebný odtieň, môžete jednoducho daný plot natrieť fasádnou farbou.
Dizajn betónového plotu z platní podlieha aktuálnym trendom a požiadavkám zákazníkov. Vzor a celkový dizajn betónového plotu závisí i od umiestnenia. Betónový plot v jednoduchom štýle s hladkým povrchom, prípade bez dekóru, je vhodný napríklad ako plot pri priemyselných či firemných objektoch. Naopak, požiadavka dekóru v podobe štiepaného kameňa, tzv. bridlicový vzor, je ideálna pri domoch a do záhrad.
Betónový plot so vzorom štiepaného kameňa vám zaručí skrášlenie daného priestoru. Kamenná textúra pôsobí veľmi prirodzene a pútavo. Okrem dekóru si zákazníci môžu vybrať spomedzi dvoch variant ukončenia panelov a to panel s oblúkom a rovný panel. Oba druhy sú veľmi moderné a zaujímavé.
Betónový plot z betónových platní
Jeden z modelov betónového plotu pozostáva z betónových platní. Betónové platne sú upevnené na betónových stĺpoch. Zákazníci majú možnosť si vybrať veľkosť i výšku spomedzi dostupných betónových platní, ktoré sú buď dvoj alebo trojplatňové.
Výška betónového plotu sa pohybuje od 1,5 až do 2,5m. Takáto výška je postačujúca na garantovanie súkromia i na zabezpečenie ochrany pred vstupom nepovolených osôb. Betónový plot z betónových panelov sa z tohto dôvodu umiestňuje okolo obydlí, ale i okolo firiem, kde je potrebné zabezpečiť vyššiu bezpečnosť pred krádežou. Betónové panely tvoria i protihlukovú bariéru – stenu.
Betónové ploty z betónových tvárnic
Betónový plot nemusí byť zhotovovaný iba z klasických betónových platní, ale ďalším variantom sú betónové tvárnice. Betónové ploty z tvárnic plnia oproti betónovému plotu z panelov najmä dekoračnú funkciu. Betónové tvárnice sa vyrábajú v niekoľkých farebných prevedeniach - svetlá žula, mušľová lávová hnedá, grafitový čadič, žltý pieskovec, odtiene prírodnej hnedej odtiene sivej a grafitovej. Svoj betónový plot ľahko zladíte napríklad s fasádnou farbou domu. Ich dekór pripomína žulu či nahrubo opracovaný kameň, takže je zachovaný prirodzený dojem plotu.
Montáž betónového plotu
Správna montáž betónového plotu je veľmi dôležitá a ovplyvňuje jeho funkčnosť a bezpečnosť. Práve neodborná a nesprávna montáž betónového plotu z panelov by mohla viesť nielen k škodám na majetku, ale i zdraví či dokonca na živote. Betónový plot z platní je najmúdrejšie nechať inštalovať odborníkmi, prípadne využiť službu montáže priamo od výrobcu betónových platní. Pri betónovom plote z tvárnic je montážny postup úplne odlišný.
Prvým krokom je vybudovanie základovej škáry, ktorá by mala byť hlboká cca 80 a viac cm. Základ sa vyplní betónom a ešte ako výstuž sa použijú železné prúty. Po pripravenom základe sa môže pristúpiť k montáži tvárnic. V prípade, že betónový plot nebude vyšší ako 1m, ďalšie rady tvárnic sa ukladajú nasucho, ak výška plota presiahne 1 m je potrebné použiť i cementové lepidlo. Na udržiavanie rovnosti je vhodné použiť vodováhu. Po presnom uložení a zarovnaní sa tvárnice vyplnia betónom. Zalievajú sa maximálne tri rady naraz. Pokiaľ betónový plot bude pozostávať i z pilierov, tie sa montujú navliekaním na kovové prúty, ktoré sú ukotvené v spodnej stene – resp. už v základoch. Na posledný rad tvárnic je potrebné umiestniť krycie platne.
Prednosti betónových plotov
- dlhodobá životnosť – betónový plot patrí medzi ploty, ktorých životnosť je priam neobmedzená;
- vyšší bezpečnostný štandard – práve betónový plot z betónových panelov ponúka a zaisťuje dostatočnú úroveň bezpečnosti oproti iným typom plotov;
- odolnosť voči externým podmienkam – kvalitný betónový plot musí znášať i extrémne poveternostné podmienky (tuhé mrazy, vysoké teploty);
- prirodzený vzhľad –decentný a zaujímavý dekór betónového plota dokáže pôsobiť prirodzene a zároveň vie upútať pozornosť;
- bezúdržbovosť – betónový plot na rozdiel od dreveného nevyžaduje pravidelnú údržbu a starostlivosť v podobe brúsenia, morenia a natierania ochrannými nátermi, práve betónový plot pre svoj materiálový základ zostáva po celý čas v nemenej podobe bez potreby údržby.
Fotografie: isifa/Shutterstock