Kategórie

Benzínové kosačky

Máte doma väčšiu trávnatú plochu s hustejším porastom, prípadne aj mierne svahovitý terén? Tak ste zrejme zistili, či už naštudovaním informácií, odporučením od iných alebo vlastnou skúsenosťou, že budete s vysokou pravdepodobnosťou potrebovať benzínovú (motorovú) kosačku. Ak si vopred správne premyslíte, aké funkcie od nej očakávate, samozrejme okrem kosenia, môžete si byť istý, že sa pre vás kosenie stane skôr príjemným aktívnym oddychom ako povinnosťou.

V súčasnosti možno kúpiť benzínovú kosačku v rôznych cenových kategóriách, ale aj tomu zodpovedajúcej kvalite. Ak si chcete popri kosení zacvičiť, môžete skúsiť kosačku bez pohonu.

Ak však chcete do kosenia zapojiť celú rodinu, odporúčame sa poobzerať po kosačke s pohonom. Ten niekoľkonásobne uľahčí celkovú prácu, nakoľko nebudete musieť kosačku tlačiť, čo v niektorých terénoch môže byť vskutku naozaj náročné. Okrem pohonu si môžete priplatiť napríklad za mulčovanie, vertikulovanie, možnosť centrálneho nastavenia výšky kosenia, kolesá na guličkových ložiskách, ergonomické spínače, nastavenie výšky rukoväte, či možnosť poskladania a tým aj lepšieho uskladnenia kosačky.

Pri kúpe benzínovej kosačky sa môžete stretnúť aj s informáciou o dvojtaktnom a štvortaktnom motore. Dvojtaktné motory sa do kosačiek v súčasnosti už menej vyrábajú, nakoľko neposkytujú taký výkon ako štvortaktné. Taktiež možno o nich povedať, že sú menej ekologické, nakoľko viacej dymia, vyžadujú vyššiu spotrebu oleja, vyznačujú sa väčším hlukom a v konečnom dôsledku sa rýchlejšie opotrebujú. Výkonnejšie sú teda štvortaktné motory, ktoré vám zabezpečia kvalitnejšie pokosenie aj v hustejších porastoch, či vlhkej tráve.

Výhody a nevýhody benzínových kosačiek

Za hlavnú a podstatnú výhodu benzínových kosačiek považujeme slobodu v kosení. To znamená, že pri kosení sa nemusíte sústrediť na prehadzovanie kábla, aby ste ho náhodou nepresekli, prípadne nemusíte byť závislý od dostupnosti elektrickej zásuvky. Kosenie v členitom teréne sa tak veľmi uľahčí.

Ďalšou výhodou je širší pracovný záber, ale aj to, že u motorovej kosačky iba ťažko dôjde k poškodeniu z dôvodu prehriatia. Motor v tomto prípade zhasne a po vychladnutí možno pokračovať v práci. V prípade elektrickej kosačky by došlo k prepáleniu vynutia elektromotora a tým poškodeniu kosačky.

Za nevýhody môžeme považovať vyššiu hlučnosť, vyššiu obstarávaciu cenu, ale aj väčšie náklady na kosenie i údržbu (spotreba benzínu, pravidelná výmena oleja, kontrola a čistenie filtrov, sviečky, pravidelné čistenie, brúsenie žacích nožov).

Opravy benzínovej kosačky a riešenia

Skôr ako budete utekať s každým problémom do servisu, môžete skúsiť menšie opravy aj doma. Postačí vám na to jednoduché náradie, ktoré má doma asi každý menší kutil. Medzi najčastejšie problémy s benzínovými kosačkami patrí:

1. Motor neštartuje – aj pri kosačke, ktorá vám pred týždňom krásne pokosila záhradu sa to môže stať. V prvom rade stačí skontrolovať, či máte v kosačke benzín. Ďalšou možnosťou môže byť zapaľovacia sviečka. Ak je po vytiahnutí mokrá, prípadne navlhnutá, nemusí hádzať iskru. Stačí ju buď vysušiť, alebo jednoducho vymeniť. Tiež môže byť zanesený vzduchový filter. Niektoré druhy sa dajú vyčistiť, no najlepšie je ho vymeniť.

2. Kosačka zle kosí a nezbiera trávu – dôvodov môže byť viacero. Po správnosti sa má tráva kosiť iba o 1/3 svojej dĺžky. Ak ju necháte príliš vyrásť, môže byť sťažené jej kosenie. Ťažko sa kosí aj mokrá tráva. Problémom môžu byť aj žacie nože, ktoré môžu byť nasadené buď opačne alebo sú už otupené. Brúsenie je vhodné nechať na servis, kde vám ich aj vyvážia. Opotrebovaný môže byť aj klinový remeň, ktorý je možno ľahko vymeniť. Zlý zber pokosenej trávy môže byť spôsobený aj upchatými ventilačnými otvormi. Stačí ich ľahko vyčistiť a v prípade plného koša treba zabezpečiť aj jeho vyprázdnenie.

3. Zvonivý zvuk z motora – príčinou býva zvyčajne nedostatok oleja alebo uvoľnený niektorý z komponentov.

4. Motor sa pretáča, no neštartuje – príčinou môže byť dodávka paliva alebo samotný systém zapaľovania. To znamená, že môže byť prázdna palivová nádrž, alebo je v nej staré palivo, ktoré je potrebné odstrániť a naplniť nádrž čerstvým palivom. Tiež je vhodné vymeniť palivový filter. Tiež môžete skontrolovať sviečky, či sú správne nastavené. Pri štartovaní studeného motora skúste použiť sytič.

Ak ste stále nenašli riešenie svojho problému s kosačkou a nechcete investovať nemalé investície v servise, môžete sa tiež poradiť s našimi čitateľmi ale i profesionálmi v našom fóre.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)