Kategórie

Balkóny

Pre mnoho ľudí predstavuje prítomnosť balkónu alebo lodžie jedno z dôležitých kritérií pri výbere nového bytu. Balkóny sú nechránené vysunuté vonkajšie plochy, lodžie sú vonkajšie priestory zapustené do pôdorysu bytu, aspoň z dvoch strán chránené bočnými stenami. Sú to priestory, ktoré obyvateľom bytu umožňujú pobyt na čerstvom vzduchu z pohodlia domova.

Využitie balkónov

Balkóny a lodžie poskytujú svojim majiteľom hneď niekoľko výhod. Najmä v bytoch s menšou rozlohou sa niektorí majitelia rozhodnú obetovať lodžiu ako exteriérovú časť bytu, a využiť ju na zväčšenie samotnej plochy bytu – zamurovaním do interiéru. Dá sa tak získať pár metrov štvorcových priestoru, ktoré dokážu stiesnenej izbe poskytnúť nové možnosti dispozičného riešenia.

Balkón tiež poskytuje dodatočný úložný priestor v byte, ktorý môžete naplno využiť najmä v prípade, ak je zasklený.

Zasklené balkóny

Za úvahu stojí možnosť nechať si balkón zaskliť. Používané sú rámové posuvné, bezrámové posuvné alebo otočné zasklievacie systémy, ktoré je možné prispôsobiť na mieru každému zákazníkovi. Je len na vás, aký systém si vyberiete a aký pomer posuvných krídel, a pevných okien zvolíte. Vo väčšine prípadov sú otvárateľné 2/3 zasklenej plochy, nájdu sa aj varianty, ktoré umožňujú otváranie celej plochy či naopak, otvárateľné je len jedno okno.

Pri výbere konkrétneho systému zasklenia balkónu hrá úlohu aj jeho praktická stránka. Zamerajte sa na spôsob otvárania okien, na materiál, z ktorého sú vyrobené rámy či vodiace koľajničky. Keďže ide o vonkajšiu plochu, časom bude nutné sklá umývať. Väčšina moderných zasklievacích systémov sa dá bez problémov umyť z bezpečia balkóna či lodžie, čo ocenia všetci, no najmä obyvatelia vyšších poschodí.

Zasklený balkón môže v prípade potreby plniť funkciu ďalšieho úložného priestoru, čo ocenia najmä majitelia menších bytov alebo športovo založení ľudia. Vďaka kvalitnému zaskleniu na balkón neprší, eliminuje sa prach, a to umožní umiestniť sem aj veci a vybavenie, ktoré by ste na otvorený balkón nedali. Ak sušíte bielizeň na balkóne, zasklený balkón oceníte v prípade silného vetra alebo dažďa, či mrazu.

Výhodou zasklených balkónov je aj protihluková bariéra, ktorú vytvárajú, znížená prašnosť z okolia v byte, v prípade nižších poschodí aj zvýšenie bezpečnosti. Vďaka izolačnej funkcii môžete využívať posedenie na balkóne aj v chladnejšom a nepriaznivejšom počasí, čo predĺži „balkónovú sezónu“ aj o pár mesiacov v roku.

Balkón a relax

Pokiaľ to veľkosť balkóna umožňuje, môžete si naň umiestniť exteriérové sedenie a vychutnávať si tak rannú kávu na čerstvom vzduchu alebo večerné posedenie pri pohári vína. Hoci klasické grilovanie (na čiernom uhlí, a teda za pomoci otvoreného ohňa) je zakázané, ak vlastníte elektrický gril, nič vám nebráni v tom, aby ste si na vlastnom balkóne urobili súkromný domáci piknik.

Balkóny miesto záhradky

Nie každý vlastní rodinný dom so záhradou, či chatku s pozemkom vhodným na pestovanie zeleniny a ovocia. To však neznamená, že si nemôžete kúsok prírody a domácich plodín vypestovať na svojich balkónoch. Dnes nie je problém nájsť také odrody zeleniny a ovocia, ktoré nevyžadujú pre svoj rast veľa priestoru, a tak už nie je raritou pestovať na balkóne jahody či paradajky. Dôležité však je, aby boli balkóny orientované na správnu svetovú stranu. Podľa nej vyberajte plodiny a rastliny, ktorým vyhovujú konkrétne poveternostné podmienky, nech nie je vaše pestovateľské úsilie vopred predurčené na neúspech. V prípade pestovania úžitkových rastlín je treba uvedomiť si, či ich plody budú mať dostatok slnka a tepla na to, aby dozreli. Aj keď balkóny nemôžu nahradiť záhradu a množstvo úrody je neporovnateľne menšie, šalát z vlastnoručne dopestovaných paradajok alebo mojito z domácej mäty len tak niečo nenahradí.

Poveternostným podmienkam podriaďujte aj výber okrasných balkónových rastlín. Ak na balkón alebo terasu veľkú časť dňa dopadajú priame slnečné lúče (prevažne južne orientované balkóny), voľte rastliny, ktoré sú dužinatejšie, a preto schopnejšie zadržiavať v sebe vodu (napr. muškáty, surfínie). Na výber je široká škála vzpriamene rastúcich rastlín, no na balkónoch sú v obľube najmä tie prevísajúce, ktoré sa vám pri správnej starostlivosti odvďačia bohatým kvitnúcim závojom od jari do neskorej jesene.

V dnešnej dobe už nič nie je nemožné, a preto každý môže využiť priestor, ktorý balkóny poskytujú tak, ako mu to najviac vyhovuje. Pre zútulnenie tohto priestoru môžete využiť všakovaké dekorácie, ktoré si jednoducho vyrobíte aj sami, ak ste trošku zručný typ a inklinujete k home-made doplnkom.


Fotografie: isifa/Shutterstock

Stavebná Wiki je Vaša encyklopédia. Je tvorená vašimi vedomosťami a skúsenosťami s cieľom pomôcť iným. Chýba Ti niečo k tejto téme? Neváhaj a napíš nám. Uverejnené informácie nenahrádzajú návštevu skúseného odborníka (architekta, statika a pod.)