Kúpa novostavby: Odhaľte možné skryté vady

  • 03.01.2024

Kvalitné bývanie je na nezaplatenie. Okrem kvality mnohým záleží aj na vzhľade a dobrej polohe rodinného domu. Toto všetko nám vie zabezpečiť novostavba. Novostavby majú v sebe zabudované nové materiály, výrobky a sú postavené skĺbením tradičných a nových systémov v stavebníctve.

Kúpa novostavby však nemusí vždy prebiehať hladko. Čo všetko vám napovie, že ide o kvalitnú novostavbu? Aké vady novostavby skrývajú a čo by ste mali zvážiť pred jej kúpou? Odpovede (nielen na tieto otázky) nájdete v článku.

kúpa novostavby
Zdroj foto: Canva

Hodnotenie novostavby

Pri hodnotení novostavby by ste si mali všímať jej celkový vonkajší vzhľad. Aj váš osobný pocit z budúceho bývania a užívania bytu, či priestorov je rozhodujúci. Sústreďte sa na celkovú architektúru novostavby, rôzne detaily a tiež použité materiály, na ktorých môžu byť viditeľné vady. Vyhnete sa nákladom pri ich budúcich opravách.

Technické vady novostavby

Technickými vadami netrpia len staršie nehnuteľnosti ale aj novostavby. Preto je potrebné takéto vady rozpoznať včas. V opačnom prípade pre vás môžu predstavovať značné nečakané výdavky. Ide o rôzne estetické vady, poruchy zariadení, neodborne vykonané stavebné prace, či dokonca zdraviu škodlivé vady. Ich vznik máva na svedomí nedostatok času pri stavbe novostavby, tlak na nízke ceny ale tiež nízka úroveň kvality vykonanej práce robotníkmi, či inými zainteresovanými osobami.

na čo si dať pozor pri kúpe novostavby
Zdroj foto: Canva

Pred kúpou bytu či rodinného domu ako novostavby vám odporúčame po prvotnej obhliadke vyhľadať odborníka, ktorý má stavebné vzdelanie, skúsenosti a profesionálne nástroje. Ten dokáže efektívne odhaliť skryté technické vady. Od inšpektora tiež dostanete protokol o všetkých vadách a vyčíslení ich potrebných opráv. Protokol vám okrem iného môže poslúžiť aj pri vyjednávaní o cene novostavby.

Odporúčame:

Nenechajte sa oklamať. V prípade otázok sa poraďte aj v našom Fóre

Najčastejšie technické vady na novostavbách

  • Nefunkčné okná novostavby

Za najčastejšie vady na oknách sa považuje ich doškriabanie, či odlúpnutá farba z rámov. Omnoho podstatnejšie je však skontrolovanie pohyblivosti krídiel a preverenie pomocou termokamery. Termokamera dokáže odhaliť tepelné mosty, ktoré vznikajú pri nekvalitných oknách, respektíve ich zlej montáži. Najčastejšie ide o rosenie okien počas zimy, prefukovanie, či dokonca zatekanie cez okná.

Nedokonalé tesnenie alebo poškodenie rámu okna môže viesť k úniku tepla, prenikaniu hluku, hromadeniu vlhkosti a vzniku zdraviu škodlivých plesní. Dôležitá je nielen kvalita okien, ale aj kvalita ich zabudovania do fasády novostavby. Okná majú byť dobre osadené a majú mať uzavreté pracovné špáry z interiéru a exteriéru.

rosenie okien
Zdroj foto: Canva
  • Nekvalitné podlahy v novostavbe

Ešte pred kúpou novostavby by ste mali použiť vodováhu, aby ste odhalili prípadné nerovnosti a vyčíslili tak nutné dodatočné opravy. V prípade, že bude s vami aj odborník, k dispozícii bude mať určite aj iné špeciálne nástroje.

  • Popraskaný povrch

Na omietkach, obklade a dlažbách nájdete vždy nejaké drobné trhlinky alebo praskliny. Praskliny môžu byť výsledkom drobných estetických vád, ale aj „sadania“ stavby.

Problémom môže byť vznik hlbších prasklín, ktoré siahajú až do samotnej konštrukcie novostavby. Práve pri nájdení praskliny by ste mali byť ostražití a zavolať si na pomoc odborníka. Stav nehnuteľnosti nebude možné v tomto prípade posúdiť len laickým okom.

  • Chybné zateplenie novostavby

Vonkajšia fasáda a strecha budovy sú nemenej dôležitými prvkami každej novostavby. Ochránia pred nepriaznivým počasím. Silný vietor, búrky, veľké výkyvy teplôt alebo sneh môžu postupne ničiť vonkajšiu fasádu. Tým sa degradujú jej tepelno-izolačné vlastnosti a v konečnom dôsledku bude dochádzať k úniku tepla. Tým sa zvýšia účty za energiu. Ak pri vašej novostavbe chcete dôkladne prekontrolovať fasádu a strechu obráťte sa na odborníka.

Odporúčame:

Hľadáte firmu alebo odborníka pre stavbu či rekonštrukciu bývania? Prezrite si náš katalóg Profesionálov.

Na čo nezabudnúť pred kúpou novostavby?

Ak ste sa po dôkladnom skontrolovaní novostavby rozhodli, že ju kúpite, mali by ste myslieť aj na tieto skutočnosti:

Pozor na platbu vopred – jedným z veľkých rizík je, ak developer financuje výstavbu z peňazí kupujúcich. Ak máte záujem o takúto novostavbu, uistite sa, že má daný developer pozitívne referencie. Opýtajte sa aj v našom Fóre, v ktorom okrem iného nájdete aj referencie na stavebníkov a developerov. Naši používatelia majú množstvo skúseností.

Konečná cena novostavby – nízka cena môže byť lákavá, no len málokedy je zárukou dobrej kúpy. Dajte si pozor na hodnotu ďalších možných výdavkov po odhalení skrytých vád.

Podvodníci pri predaji novostavieb – buďte ostražití a dajte si pozor na podvodníkov. Tí vás môžu lákať na nízku cenu, prípadne vás priveľmi tlačiť do kúpy nehnuteľnosti. Kúpa novostavby sa môže razom premeniť na nočnú moru.

rady pri kúpe novostavby
Zdroj foto: Canva

Občianska vybavenosť a doprava – kúpa novostavby zahŕňa aj dôkladný výber lokality. V prípade, že sa jedná o novostavbu v prímestskej časti alebo na dedine, overte si dostupnosť hromadnej dopravy pre prípad, že by ste nemali k dispozícii auto.

Kúpa novostavby a susedia – pri novostavbe zvyčajne len ťažko ovplyvníte výber susedov, ak ide napr. o radovú výstavbu. V prípade, že potenciálnych susedov už máte, zaujímajte sa. Zistite si o nich viac, prípadne ich navštívte a oslovte.

Zaujímajte sa o všetky podstatné údaje – nezabudnite tiež na informácie o všetkých mesačných nákladoch, o správe bytového domu, či o existencii prípadného úverového zaťaženia.

„Poistite sa“ Zmluvou o budúcej zmluve – túto zmluvu uzatvárate s predávajúcim v momente, ako o nehnuteľnosť prejavíte vážny záujem.

Pristúpenie k podpisu tzv. rezervačnej zmluvy si dôkladne premyslite a nepodpisujte ju, pokiaľ nemáte o nehnuteľnosť reálny záujem. V prípade, že by ste si kúpu nehnuteľnosti rozmysleli, prídete o peniaze, ktoré ste zaplatili za rezerváciu nehnuteľnosti.

Skontrolujte popis nehnuteľnosti, v akom sa má pred uzavretím kúpnej zmluvy dom alebo byt nachádzať (holodom, štandard). Rovnako dôležitý je údaj o tom, či nehnuteľnosť kúpite ako skolaudovanú alebo nie.

Pri kúpe neskolaudovaných nehnuteľností vám totiž môžu niektoré banky zamietnuť hypotéku, pretože takúto investíciu vyhodnotia ako rizikovú.

V prípade, že kupujete neskolaudovanú nehnuteľnosť, zakomponujte do zmluvy o budúcej kúpnej zmluve aj termín, ku ktorému sa predávajúci zaväzuje nehnuteľnosť skolaudovať.

Autor: redakcia Modrej strechy

Zdroj foto: Canva

Diskusie na tému článku