Zazimovanie bazéna: Kompletný sprievodca praktických tipov a trikov pre všetky druhy bazénov

  • 04.09.2024

S príchodom chladnejšieho počasia musí každý majiteľ bazéna začať premýšľať o tom, ako bazén uchrániť pred zimou. Zazimovanie bazéna je veľmi dôležitý krok, vďaka ktorému sa môžete tešiť na jeho bezproblémovú prevádzku aj o rok. Bez ohľadu na to, či máte bazén nadzemný, zapustený alebo menší a nafukovací, správne zazimovanie vám ušetrí počas ďalšej letnej sezóny množstvo problémov.

žltý list v modrom bazéne
Zdroj: iStock

Nepodceňujte ukončenie letnej sezóny

Zazimovanie bazéna nie je len o tom, že ho prekryjete na zimu plachtou. Mali by ste bazén vyčistiť a dôkladne skontrolovať. Myslite na to, že zamrznutá voda rozširuje svoj objem a keď sa nachádza v potrubí, vo filtračnej jednotke alebo kdekoľvek inde v systéme bazéna, môže spôsobiť napríklad prasknutie potrubia. Ďalší problém môže nastať, ak v bazéne ponecháte vodu bez adekvátneho ošetrenia. Počas zimy sa voda zakalí, objavia sa v nej riasy a rozmnožia baktérie. Nesprávne zazimovanie môže dokonca prispieť aj k zníženiu životnosti bazéna. Venujte preto tomuto kroku dostatočnú pozornosť ešte pred príchodom zimy.

Zazimovanie nadzemného bazéna

Zazimovanie nafukovacieho bazéna alebo bazéna natiahnutého na konštrukciu je veľmi jednoduché. Ak bazén nie je pevne spojený so zemou, stačí vypustiť vodu a bazén dôkladne vyčistiť, usušiť, zložiť a odložiť na suché a chladné miesto. Bazén, ktorý je so zemou pevne spojený, na konci sezóny dôkladne vyčistite. Pozbierajte z hladiny vody listy, hmyz a iné nečistoty. Použite sieťku alebo bazénový vysávač. Skontrolujte a upravte pH vody. Ideálne hodnoty pH by sa mali pohybovať medzi 7,2 a 7,6. Ak chcete znížiť riziko tvorby rias a zabrániť zakaleniu vody, použite špeciálnu bazénovú chémiu, resp. prípravky na zazimovanie bazénov, ktoré pomôžu vodu udržať čistú počas celej zimy.

čistenie bazéna
Zdroj: iStock

V závislosti od typu nadzemného bazéna (samozrejme sa riaďte odporúčaním výrobcu) môžete vodu z bazéna vypustiť úplne alebo čiastočne. Potom bazén zakryte ochrannou bazénovou fóliou. Pred použitím ju skontrolujte a akékoľvek trhliny alebo malé poškodenia opravte pomocou opravnej súpravy na bazénové fólie. Bazénovú fóliu alebo špeciálnu zimnú plachtu pevne upevnite, aby vydržala počas celej zimy. Vietor by ju mohol nadvihnúť a roztrhnúť.

Pred zimou vypnite a demontujte filtračný systém bazéna. Filter i pumpu je potrebné dôkladne vyčistiť a skontrolovať ich stav. Z bazéna by ste mali odstrániť aj rebríky a zábradlia, prípadne ďalšie doplnky. Je ich potrebné ochrániť pred nepriaznivými zimnými podmienkami. V mraze a vlhkosti by mohli korodovať alebo sa poškodiť. Všetko, čo z bazéna odstránite, uložte na suchom a pred vlhkosťou a mrazom ochráneným miestom.

Zazimovanie vstavaného bazéna

Postupujte podobne ako pri nadzemnom bazéne. Bazén vyčistite a skontrolujte pH vody. Do vody môžete pridať dezinfekčné prostriedky a prípravky na zazimovanie bazénov. Vstavané bazény by mali mať vodu vypustenú do určitej výšky. To zvyčajne závisí od typu bazéna a odporúčaní výrobcu. Pozorne si preto preštudujte pokyny. Je dôležité predpísanú hladinu vody dodržať, aby ste zabránili tlaku zamrznutej vody na bazénovú fóliu alebo obklad bazéna. V zime hladinu vody kontrolujte.

Ďalej je veľmi dôležité zabezpečiť, aby z potrubí, čerpadiel a ďalších technických častí bazéna bola voda vypustená úplne. Použite čerpadlo na odstránenie vody a otvorené ventilové skrinky či potrubia dôkladne vyfúknite stlačeným vzduchom. Postupujte však veľmi opatrne, aby ste nepoškodili napríklad tesnenie. Potom demontujte čerpadlo a filtračný systém, ak to výrobca odporúča. Ak čerpadlo a filter demontovať nemôžete, existujú špeciálne kryty, ktoré ich ochránia pred zimou a mrazom. Z nadzemného bazéna celkom jednoducho odmontujete aj kovové časti, ako sú napríklad rebríky a zábradlia. Pri vstavanom bazéne ostávajú na mieste, a preto ich ošetrite proti korózii.

Na zazimovanie vstavaného bazéna je veľmi dôležité vybrať správny kryt. Existujú rôzne typy krytov. Môžu to byť plachty, solárne kryty alebo pevné kryty s rámom.

plachta na bazén, zazimovanie bazéna
Zdroj: iStock

Vyberte taký kryt, ktorý odolá poveternostným podmienkam oblasti, v ktorej bývate, a ktorý vášmu bazénu poskytne dostatočnú ochranu nielen pred snehom a dažďom, ale aj znečistením. Kryt by mal byť upevnený pevne, aby nebol nadvihnutý vetrom. Uistite sa, že zakrýva celý bazén.

Zazimovanie bazéna: Praktický sprievodca

Pripravili sme pre vás praktického sprievodcu, s ktorým váš bazén dokážete zazimovať veľmi jednoducho.

zazimovanie bazéna, tabuľka, sprievodca, návod
Zdroj: Canva

Najčastejšie chyby pri zazimovaní bazéna

Ak chcete váš bazén pohodlne a bez nepríjemností používať aj počas ďalšieho leta, určite si dajte záležať na jeho zazimovaní, a vyhnite sa predovšetkým nasledovným najčastejšie sa opakujúcim chybám:

  • Dôležité je pripraviť pred zimou vodu v bazéne. Bazén treba vyčistiť, upraviť pH vody a použiť špeciálny prípravok, ktorý zabráni rastu rias a množeniu baktérií počas zimy. Ak tento krok preskočíte, na jar vás privíta zelená voda.
  • Postupujte podľa odporúčaní výrobcu. Hladina vody v bazéne hrá v zime kľúčovú úlohu. Príliš vysoká, ale aj príliš nízka hladina vody, môže počas zimy napáchať veľké škody.
  • Na konci každej sezóny dôkladne vyčistite filter a vypustíte vodu z potrubia.
  • Investujte do správneho krytu bazéna. Kryt musí byť dostatočne pevný a tesný, aby ochránil bazén pred mrazom a nečistotami.
kryt na bazén
Zdroj: iStock

Zazimovanie bazéna si správne načasujte

Príliš skoré, alebo naopak príliš neskoré zazimovanie, môže spôsobiť problémy. Ak zazimujete bazén príliš skoro, vo vode sa začnú množiť riasy. Ak zazimujete bazén neskoro, môže voda zamrznúť. Optimálny čas na zazimovanie bazéna závisí od niekoľkých faktorov, ale predovšetkým si všímajte priemerné nočné teploty a kontrolujte teplotu vody v bazéne. S prípravami na zazimovanie začnite, keď teplota vody klesne pod 15 °C. Pri vstavaných bazénoch ešte môžete 5 °C počkať. Sú voči poškodeniu mrazom odolnejšie.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock, Canva

Diskusie na tému článku