Zamiokulkas je nielen krásna izbová rastlina, ale aj zelený filter pre váš domov

  • 28.10.2024

Zamiokulkas s lesklými tmavozelenými listami dodáva interiéru moderný a svieži vzhľad. Jeho schopnosť čistiť vzduch je rovnako pozoruhodná, vďaka čomu si vyslúžil pomenovanie „prírodný čistič vzduchu“ alebo „zelený filter“. Tento druh je známy aj svojou mimoriadnou odolnosťou a nenáročnosťou na starostlivosť, takže je ideálnou voľbou nielen pre skúsených pestovateľov, ale aj pre úplných začiatočníkov.

zamiokulkas v črepníku
Zdroj: iStock

Prečo je zamiokulkas ideálny pre začiatočníkov

Zamiokulkas, známy aj ako „rastlina šťastia“, patrí medzi najodolnejšie izbové rastliny, čo z neho robí ideálnu voľbu aj pre začiatočníkov. Nepotrebuje časté zalievanie a dokáže prospievať v rôznych svetelných podmienkach. Na starostlivosť je nenáročný – nie je potrebné ho často presádzať ani mu venovať špeciálnu starostlivosť. Napriek tomu sa odvďačí rýchlym rastom a vitalitou.

Jeho charakteristickým rysom sú krásne lesklé tmavozelené listy. Interiér osviežia a oživia bez komplikovanej starostlivosti, zalievania, presádzania a hnojenia.

interiér bytu
Zdroj: iStock

Zamiokulkas a všetko o jeho pestovaní

Uprednostňuje síce jasné a nepriame svetlo, ale celkom dobre sa jej bude dariť aj v tmavších kútoch. Našťastie nie je citlivá ani na teplotu, a tak sa jej v domácnostiach s bežným kolísaním teplôt v súvislosti s ročnými obdobiami bude veľmi rád dobre dariť. 

Zamiokulkas je sukulent, čo znamená, že vodu dokáže uchovávať v hrubých listoch a stonkách, a preto nevyžaduje častú zálievku. Medzi polievaním by mal substrát vždy úplne preschnúť. Ideálny je dobre priepustný substrát, ktorý umožní rýchly odtok vody – odporúča sa substrát pre kaktusy alebo sukulenty. Ak používate bežný izbový substrát, obohaťte ho pieskom alebo perlitom pre lepšiu priepustnosť.

Tento zelený sukulent nepotrebuje ani časté hnojenie. Ak mu však chcete pridať extra výživu, urobte tak počas vegetačného obdobia (jar, leto). Raz za mesiac ho môžete prihnojiť tekutým hnojivom pre izbové rastliny.

presádzanie zamiokulkas
Zdroj: iStock

Časté chyby pri pestovaní

  • Prelievanie: Už sme naznačili, že rastlina je citlivá na prelievanie a v premočenom substráte jej korene môžu začať veľmi rýchlo hniť. Zalievajte ju preto až vtedy, keď je substrát úplne suchý. 
  • Nedostatočné osvetlenie: Hoci zamiokulkas dokáže prospievať aj v slabom svetle, ak je umiestnený až príliš ďaleko od okna a v úplnom tieni, môže rásť pomaly alebo strácať farbu.
  • Nesprávna teplota: Zamiokulkas nie je príliš citlivý na teplotu. Skôr mu vadí prievan, prípadne teplota pod 15 °C.
  • Nevhodný substrát: Substrát by mal byť dostatočne priepustný, aby nezadržiaval vodu. Uistite sa, že kvetináč má odtokové otvory a použite ľahký a dobre priepustný substrát.
  • Nedostatok živín: Zamiokulkas nepotrebuje veľa hnojiva. Počas aktívneho rastu mu však tekuté hnojivo raz za mesiac určite neublíži. V zime hnojenie nie je vôbec potrebné.
starostlivosť o izbové rastliny
Zdroj: iStock

Tipy pre úspešné pestovanie

  • Dostatočný priestor pre korene: Rastlina potrebuje pre svoj rast priestor, preto ju každé 2 až 3 roky presádzajte.
  • Orezávanie pre hustejší vzhľad: Pravidelne odstraňujte staré, poškodené alebo slabé stonky rastliny. Povzbudíte ju tak k tvorbe nových výhonkov.
  • Prevencia pred škodcami: Zamiokulkas je veľmi odolný, ale môže sa stať cieľom roztočov alebo vošiek. Preto pravidelne kontrolujte listy z oboch strán a v prípade nálezu nezvaných hostí použite jemné insekticídne mydlo alebo vytrite listy vlhkou handričkou.
  • Čistenie listov: Nánosy prachu na listoch bránia rastline v dýchaní a prijímaní svetla. Raz za čas ich preto jemne utrite vlhkou handričkou.
  • Správne zimovanie: V zime prestáva rásť, obmedzte preto zálievku a úplne prestaňte s hnojením. Nastáva obdobie odpočinku, počas ktorého načerpá silu na ďalší rast.
zamiokulkas polievanie
Zdroj: iStock

Vedeli ste, že podľa feng shui je zamiokulkas vynikajúcim doplnkom do domácnosti, pretože symbolizuje rast, prosperitu a vitalitu? Spája sa s elementom dreva a má do domova priťahovať bohatstvo. Zlepšuje vzdušnú energiu a podporuje harmonické vzťahy.

P.S. – Vedeli ste, že originálne inšpirácie do záhrady, nápady na projekt domu či rady do domácnosti nájdete aj u našich susedov? Navštívte našu českú Modrou střechu.

Autor: Denisa Hajdúková – Nájomný spisovateľ

Zdroj foto: iStock

Diskusie na tému článku